درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
گوگل سرچ کنسول چیست و چرا همه ی سایت ها نیاز به آن دارند؟!

گوگل سرچ کنسول

تیم محتوایی پی‌پینگ در دیجیتال مارکتینگ ۱۴۰۰/۰۹/۲۸

 

شرکت گوگل علاوه ‌بر ساخت یک موتور جستجوی بسیار محبوب و مهم با همین نام، برنامه‌ ها، ابزارها و سایت ‌های کاربردی مختلفی مانند گوگل سرچ کنسول نیز ساخته است که معمولا استفاده از آن‌ها برای همه افراد در سراسر دنیا رایگان است.

گوگل سرچ کنسول که تا چندی پیش با عنوان گوگل وبمستر تولز شناخته می‌شد، یک ابزار بسیار کاربری برای بررسی عملکرد و رتبه سایت‌های مختلفی است که در موتور جستجوی گوگل قابل نمایش هستند.
به ‌عبارت دیگر می ‌توان گفت یک ابزار اصلی سئو سایت ( بهینه ‌سازی سایت برای موتورهای جستجو) و سئوکاران مختلف، گوگل سرچ کنسول است.

آشنایی با کارکرد و زوایای مختلف این ابزار بسیار مهم، وظیفه و لازمه همه سئوکاران و وبمستران است. علاوه بر این دو گروه، صاحبان کسب و کارهای مختلف و صاحبان سایت ها نیز باید با این ابزار آشنایی داشته باشند تا با دید وسیع تر به استخدام سئوکار مورد نظر خود بپردازند.

پس اگر زندگی و کار شما به نحوی با سایت های مختلف و بهبود عملکرد آن‌ ها ارتباط دارد، خواندن این مطلب را که یک معرفی نامه کامل از تعریف، کاربرد و آشنایی با منوی سرچ کنسول است، از دست ندهید.

گوگل سرچ کنسول چیست؟

هدف کلی از تولید محتوا و تلاش برای اصلاح ساختار سایت ‌هایی با کاربری مختلف، افزایش بازدید سایت و برآوردن نیازهایی مانند بالا رفتن میزان فروش است. سئو مجموعه اعمالی است که به وبمستران کمک می‌کند تا هدف خود را از ایجاد سایت تحقق ببخشند.

یکی از کارهای بسیار مهم و ضروری در سئو سایت، بررسی عملکرد سایت و آنالیز دقیق آن برای اصلاح اشکالات موجود و سعی در بهتر شدن نقاط قوت است. یک نکته قابل ذکر درباره سرچ کنسول، رایگان بودن آن است.
به ‌عبارت دیگر همه سایت ‌ها می‌ توانند با ثبت نام رایگان در این ابزار، از قابلیت‌ های مختلف آن استفاده کنند.

کاربرد و دلیل نیاز همه سایت ها به گوگل سرچ کنسول

کاربرد گوگل سرچ کنسول

همه سایت ها برای موفق شدن باید تلاش کنند که از موتورهای جستجوی مختلف به ‌ویژه گوگل امتیاز بالایی کسب کنند. کسب امتیاز بالا از این موتورها در گروی انجام همه نکات ضروری برای سئو سایت است.

از سوی دیگر همان طور که اشاره کردیم، آنالیز و بررسی سایت از جنبه های مختلف، یکی از موارد لازم در تکنیک های سئو است. گوگل سرچ کنسول این امتیاز را در اختیار وبمستران و سئوکاران قرار می دهد که بدون پرداخت هیچ هزینه ای وتنها با اتصال به سایت مورد نظر، از امکانات مختلف آن بهره مند شوند.

این ابزار شرکت گوگل کاربردهای فراوانی دارد که به شرح زیر هستند:

1. معرفی سایت

یکی از مهم ترین کاربردهای ابزار آنالیزکننده گوگل، امکان معرفی سایت به ربات های موتورهای جستجو است. با این کار که ایندکس کردن نام دارد، ربات های موتور جستجو، صفحه مورد نظر را سریع تر از زمان معمولی می یابند و آن را به کاربران نشان خواهند داد.

2. اختلال در کار ربات ها

با بررسی این ابزار می توان تشخیص داد آیا ربات های خزنده گوگل هنگام بازدید از سایت شما، با مشکلی مواجه شده اند یا خیر؟ اگر آمارهای موجود وجود خطایی را گزارش دهند، شما به عنوان یک سئو کار باید در سریع ترین زمان ممکن برای رفع آن وارد عمل شوید.

3. مدیریت لینک با گوگل سرچ کنسول

از دیگر کاربردهای بسیار رایج و مهم ابزار آنالیزکننده گوگل، می توان به مدیریت و بررسی لینک های ورودی به سایت اشاره کرد.

با استفاده از این ابزار می توانید تعداد لینک های دریافتی و همچنین مبدا آن ها را مورد سنجش قرار دهید و اگر از یک منبع غیرمعتبر هستند، برای اصلاح آن ها دست به کار شوید.

همچنین باید توجه داشت که لینک های بیش از حد می توانند، به دلیل ایجاد لینک های مصنوعی توسط رقبای شما باشند که تاثیر معکوسی در سئوی سایت دارند. از سوی دیگر تعداد و مکان دقیق لینک های داخلی در سرچ کنسول قابل مشاهده است.

4. ارائه نقشه سایت

در مواردی ممکن است پیچیدگی سایت موجب سردرگم شدن ربات های گوگل به هنگام خزش در سایت شود. این سردرگمی کند شدن روند خزش را در پی دارد.
به همین دلیل یکی از ترفندهای سئو برای افزایش سرعت این روند و بهینه سازی سایت، معرفی نقشه سایت به گوگل است. با استفاده از گوگل سرچ کنسول می توانید نقشه سایت را در اختیار گوگل قرار دهید.

5. افزایش سرعت

به کمک این ابزار می توانید خطاهای موجود در سایت را شناسایی کنید و همسو با رفع آن ها، سرعت لود شدن سایت را نیز بالا ببرید.

6. شناسایی بدافزارها

عوامل مختلفی ممکن است امنیت سایت شما را تهدید کنند. این عوامل که با نام بدافزارها نیز شناخته می‌ شوند، تاثیر مخربی بر روند بهینه سازی سایت دارند. با اتصال سایت به سرچ کنسول، بدافزارهای موجود در سریع ترین زمان ممکن توسط گوگل شناسایی می شوند و به اطلاع وبمستر خواهند رسید.

7. آنالیز سایت

یکی دیگر و شاید بتوان گفت اصلی ترین کاربرد گوگل سرچ کنسول، آنالیز و بررسی بخش های مختلف یک سایت است. با کمک این ابزار می توان به تفکیک بازدید کلی سایت و تمام صفحات آن را بررسی کرد و همچنین جزئیات دقیقی از سایت مانند ترافیک های مختلف آن به دست آورد.

8. شناسایی کلمات کلیدی توسط گوگل سرچ کنسول

شناسایی کلمات کلیدی و بیشترین کلمات جستجو شده توسط کاربران، این امکان را به شما می دهد که کلمات پربازدید را با میزان جستجوی بالا، شناسایی کنید و با استفاده آن ها به عنوان کلمه کلیدی برای سایر صفحات ایجاد شده در سایت و همچنین بلاگ های آن، میزان ترافیک سایت خود را بالاتر ببرید.

9. سایر کاربردها

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، گوگل سرچ کنسول کاربردهای دیگری نیز دارد که از میان آن ها می توان به بهبود نمایش سایت در موبایل یا موبایل فرندلی اشاره کرد. همچنین درخواست حذف صفحات غیرقابل استفاده و بهینه سازی خطاهای ایجاد شده برای سایت از دیگر کاربردهای بسیار رایج وبمستر تولز است.

آمار و داده های گوگل سرچ کنسول

در مجموع می توان گفت سرچ کنسول به همه بخش های سایت دسترسی دارد و از همه جزئیات آن اطلاعات دقیقی به کاربر ارائه می دهد. اگر بخواهیم همه آماری را که از وبمستر تولز سابق قابل دریافت است نام ببریم، باید به فهرست زیر اشاره ای داشته باشیم:

 • آمار کلیک ها
 • آمار و تعداد دقیق جستجوها
 • آمار مربوط به کلمات کلیدی
 • آمار و بررسی دقیق لینک های خارجی و داخلی
 • مقایسه آمار سایت در زمان های مختلف
 • رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل
 • تعداد بازدیدها بر اساس منطقه جغرافیایی، صفحات، نوع دستگاه و نوع محتوا
 • نحوه نمایش سایت در سیستم های مختلف در گوگل
 • مقایسه آمارهای نمایش داده شده در سایت به صورت روزانه

معرفی قابلیت های مختلف و منوی اصلی گوگل سرچ کنسول

نمای کلی گوگل سرچ کنسول

بسیاری از افراد با اولین بازدید از سرچ کنسول دچار سردرگمی می شوند و ممکن است با کارکرد بخش های مختلف آن آشنا نباشند. این ابزار آنالیزکننده بخش ها و قابلیت های مختلفی دارد با درک منو، بر تمام قابلیت های آن مسلط خواهید شد. مهمترین بخش های منوی وبمستر تولز عبارت هستند از:

Overview

اولین ردیف از بخش منوی سرچ کنسول که پس از وارد شدن به این ابزار خود به خود وارد آن می شوید، بخش نمای یا گزارش کلی سایت است. در این بخش وضعیت کلی سایت و تعداد کلیک های ورودی به صورت عددی و نیز نموداری قابل مشاهده هستند.
با تحلیل این نمودار که زمان های مختلفی را نشان می دهد، می توان بهبود یا افت وضعیت ترافیک سایت را مورد بررسی قرار داد.

Performance

دومین ردیف از منوی وبمستر تولز را Performance تشکیل می دهد. در این بخش از منو، قابلیت بررسی وسیع تر و دقیق تر بخش های مختلف سایت از جمله کلمات کلیدی، کلیک ها و لینک های مختلف در اختیار کاربران قرار می گیرد.

شما می توانید با انتخاب بخش های مختلف، سایت را از نظر معیارهای زیر تجزیه و تحلیل کنید:

 • Date آمار سایت را در بازه های زمانی مختلف نشان می دهد.
 • Search Type آمار ترافیک سایت را بر حسب متن، عکس و فیلم بررسی می کند.
 • با استفاده از Total Clicks می توان تعداد کلی کلیک های انجام شده بر سایت را مشاهده کرد.
 • Average Position میانگین رتبه سایت را در موتور جستجوی گوگل نشان می دهد.
 • Average CTR یا نرخ کلیک، نشان دهنده میانگین کلیک ها بر هر صفحه از سایت است.
 • تعداد بازدیدهای انجام شده از طریق کلمات کلیدی یا کلمات پر جستجو، در بخش Query قابل مشاهده است.
 • اگر بخواهید تعداد بازدیدهای سایت را بر اساس منطقه جغرافیایی بازدیدکنندگان تجزیه کنید، باید بخش Countries را مورد بررسی قرار دهید.
 • با بررسی Pages می توان تعداد بازدیدهای سایت را بر اساس صفحات مختلف بررسی کرد.
 • Devic نوع و تعداد دستگاه هایی را که کاربران با آن ها به سایت وارد می شوند، نمایش می دهد.
 • Search Appearanc با بررسی این بخش می توان نحوه نمایش سایت را در دستگاه های مختلف مشاهده کرد.

URL Inspection

ردیف سوم از منوی سرچ کنسول را بازرسی آدرس سایت و صفحات آن تشکیل می دهد. در ابتدای شروع به کار یک سایت، باید آن را به گوگل و سایر موتورهای جستجو معرفی کرد، به همین دلیل ثبت سایت در سرچ کنسول اهمیت زیادی دارد.

همچنین بهتر است برای سرعت بخشیدن به پروسه ایندکس، با ایجاد صفحات جدید برای سایت و محتوای بلاگ ها، آدرس این صفحات را به سرچ کنسول معرفی کنید. در این بخش با وارد کردن آدرس صفحه می توان وضعیت ایندکس شدن، در حال ایندکس یا ایندکس نشدن را مشاهده کرد.

اگر با وارد کردن آدرس صفحه مورد نظر پیام ایندکس نشدن آن برای شما ظاهر شد در همین بخش می توانید درخواست ایندکس شدن را وارد کنید.

Coverage

در ردیف چهارم از منوی سرچ کنسول، بخش Coverage قابل مشاهده است. در این بخش وضعیت و میانگین رتبه بندی صفحات مختلف نمایش داده می شود. همچنین مشکلات و خطاهایی که گاهی برای صفحات ایندکس شده رخ می دهند نیز از این بخش قابل آنالیز هستند.

Coverage چهار بخش کلی دارد که از قرار زیر هستند:

 • بخش Error به شناسایی و معرفی خطاهایی که ممکن است در صفحات مختلف ایجاد شوند می پردازد. از میان خطاهای موجو می توان به خطاهایی مانند خطای 500 اشاره کرد.
 • Valid with Warning مربوط به صفحاتی است که ایندکس شده اند، اما از نظر گوگل با مشکلاتی مواجه هستند که باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به رفع آن ها اقدام کنید.
 • بخش Valid فهرست صفحاتی را که بدون داشتن مشکل خاصی ایندکس شده اند، به نمایش در می آورد.
 • در بخش Excluded می توان فهرست صفحاتی را که نیازی به ایندکس شدن ندارند، مشاهده کنید.

Sitemaps

بخش بعدی منوی سرچ کنسول، Sitemaps است که برای ثبت نقشه سایت و مشاهده تغییرات ایجاد شده در آن مورد استفاده قرار می گیرد.
زمانی که سایت مورد نظر روی این ابزار تحلیل کننده ثبت شد، با ایجاد تغییر در سایت، خزنده های گوگل در سریع ترین زمان متوجه آن می شوند و با توجه به تغییرات ایجاد شده، سعی می کنند نقشه سایت را به روزرسانی کنند.

Removals

در مواردی ممکن است بخواهید لینک هایی را که قبلا ایندکس کرده اید از حالت فعال ایندکس حذف کنید. برای این کار کافی است به بخش Removals بروید و با زدن کلید New Request درخواست خود را برای حذف لینک ثبت کنید.

Core Web Vitals

یکی از مهم ترین فاکتورهای اساسی برای افزایش رتبه سایت، بالا بودن سرعت آن است. عوامل مختلفی ممکن است در بالا بردن سرعت سایت موثر باشند که از میان آن ها می توان به نوع هاستی که سایت روی آن قرار دارد یا افزونه های نصب شده در سایت های وردپرسی اشاره کرد.

با استفاده از بخش Core Web Vitals در وبمستر تولز سابق می توانید وضعیت سرعت سایت را در دستگاه های مختلف و در بازه های زمانی متفاوت مشاهده کنید تا در صورت پایین بودن کیفیت آن، تلاش خود را برای بالا بردن سرعت به کار ببندید.

Mobile Usability

نمایش سایت ها در دستگاه های مختلف از جمله کامپیوتر یا موبایل با یکدیگر متفاوت است. گاهی سئوکاران وب سایت را تنها برای نمایش در کامپیوتر بهینه می کنند و از بهینه سای نسخه موبایل آن غافل می مانند.

از سوی دیگر با توجه به این نکته که درصد بالایی از کاربران توسط گوشی موبایل به سایت ها وارد می شوند، گوگل برای بهینه سازی بخش موبایل سایت ارزش زیادی قائل است. در قسمت Mobile Usability می توانید وضعیت نمایش یا بهینه سازی سایت را در تلفن همراه بررسی کنید.

سایر بخش های منو گوگل سرچ کنسول

در بالا به صورت مفصل درباره بخش های پرکاربرد منوی سرچ کنسول توضیح دادیم. اما این منو علاوه بر چند مورد ذکر شده، شامل موارد زیر نیز می شود که کاربرد کمتری دارند:

 • Review snippets برای بررسی کدهای تشکیل دهنده ریچ اسنیپ (کدهایی برای کمک به درک بهتر محتوا توسط ربات های گوگل)
 • Sitelinks searchbox شامل اطلاعاتی از نمایش نتایج سایت در گوگل
 • Manual actions با هدف بررسی پنالتی یا جریمه شدن سایت
 • Security issues برای گزارش دقیق بخش های امنیتی سایت

آموزش وصل کردن سایت به گوگل سرچ کنسول

اکنون که با کاربردها و بخش های سرچ کنسول آشنا شدیم، بهتر است بدانید که یک سایت تا زمانی که روی این ابزار ثبت نشده باشد، نمی تواند از قابلیت های مختلف آن استفاده کند.
برای اتصال سایت با سرچ کنسول باید ابتدا به سایت گوگل سرچ کنسول وارد شوید. وارد شدن به این سایت تنها با داشتن حساب کاربری گوگل امکن پذیر است. پس اگر حساب گوگل ندارید در اولین مرحله باید اقدام به ساختن این حساب کنید.

پس از وارد شدن به سایت در صفحه باز شده باید گزینه start now را بزنید تا به صفحه بعدی هدایت شوید. در صفحه باز شده دو انتخاب پیش روی شما قرار دارند:

 • ثبت از طریق URL prefix
 • ثبت از راه Domain

در روش اول یعنی ثبت با آدرس، باید آدرس کامل سایت خود را در کادر تعیین شده وارد کنید و سپس گزینه Continue را فشار دهید. در این روش تنها آدرس وارد شده روی سرچ کنسول ثبت می شود و برای ثبت سایر آدرس های سایت باید به صورت جدا اقدام کنید.

در روش دوم که ثبت از طریق domain است، نام دامنه را در کادر مشخص شده وارد می‌کنید و پس از آن گزینه Continue را می زنید. با این کار سرچ کنسول به تمام زیر دامنه های سایت نیز دسترسی خواهد داشت.

پس از طی یکی از این مراحل، گوگل باید مالکیت شما را بر سایت وارد شده تایید کند. برای تایید و اعتبارسنجی 6 روش وجود دارند که عبارت هستند از:

 • دانلود فایل html
 • استفاده از تگ html
 • استفاده از Domain name provider
 • اقدام از طریق حساب Google Tag Manager
 • استفاده از گوگل آنالیتیکس
 • استفاده از DNS record

سخن نهایی

گوگل سرچ کنسول یکی از ابزارهای تحلیل کننده سایت است که به شرکت گوگل تعلق دارد. این ابزار قابلیت ها و کاربردهای فراوانی دارد که برای استفاده از آن ها باید سایت خود را به این ابزار متصل کنید.

با اتصال سایت به کنسول گوگل، می توان از تمام بررسی و تحلیل داده های مختلف به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه ای استفاده کرد.

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید