درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
جف بزوس کیست و چگونه به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل شد؟

بیوگرافی جف بزوس

تیم محتوایی پی‌پینگ در سایر ۱۴۰۲/۱۱/۳۰

احتمالا اسم جف بیزوس یا همان بزوس، چندین بار به گوشتان خورده است اما نمی‌دانید دقیقا چه کسی است و شغلش چیست. بزوس یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که در طول زندگی خود موفقیت‌های زیادی کسب کرده است.

از موفقیت‌های متعدد او می‌توان به تاسیس شرکت هوا فضای بلو اورجین و تاسیس آمازون اشاره کرد. آمازون بزرگترین و محبوبترین فروشگاه اینترنتی جهان است. این شرکت در سال 1994 توسط جف بزوس تاسیس شد و تا به امروز جایگاه و محبوبیت خود را در بین کاربران اینترنت از دست نداده است.

در ادامه این مطلب می خواهیم بیشتر درباره موفقیت‌های جف و همچنین زندگی‌نامه او صحبت کنیم. اگر می‌خواهید بیشتر با این فرد آشنا شوید یا حتی قصد دارید از او الگو برداری کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


جف بزوس کیست؟

امکان ندارد کسی در اینترنت فعالیت کرده و نام آمازون را نشنیده باشد. بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا که صاحب آن جف بزوس، پولدارترین فرد جهان است.

جف بزوس یک کارآفرین آمریکایی، مهندس کامپیوتر و سرمایه‌گذار سرشناس است که بدون شک با تاسیس آمازون اینترنت و فروش دیجیتال را در دنیا متحول کرد. در بخش‌های بعد با زندگی‌نامه او بیشتر آشنا خواهید شد.


از تولد تا نوجوانی

کودکی جف بزوس

جف بزوس، متولد ایالات متحده آمریکا بوده و در 21 دی ماه 1342(12 ژانویه 1964) به دنیا آمده است. مادر او جکلین گیز جورگنسن فقط یک سال بعد از ازدواج با پدر بزوس تد جورگنسن از او جدا شد.

پس از چند سال مادر جف با یک مهاجر کوبایی ازدواج کرد. در آن زمان جف فقط چهار سال داشت و جالب است بدانید ناپدری او یعنی میگوئل مایک بزوس جف را پس از ازدواج با مادرش به فرزندخواندگی گرفت و فامیلی خودش را روی جف گذاشت.

جف در سنین نوجوانی هر سال تابستان را در مزرعه پدر‌بزرگ مادری‌اش سپری می‌کرد و تمام مدت، مشغول وقت‌گذرانی با حیوانات مزرعه و کمک به پدر بزرگش بود.

او از همان ابتدا علاقه خود به کامپیوتر را با کارهایی مانند سرگرم کردن خود با قطعات الکتریکی نشان می‌داد تا این که در سن 16 سالگی به همراه مادر و ناپدری‌ خود، برای زندگی به میامی سفر کردند.

جف در میامی با کامپیوتر آشنا شد، علاقه شدیدی به آن یافت و سریعا اقدام به یادگیری و آشنایی بیشتر با این دستگاه کرد. پس از آن، او در سال 1986 از رشته الکترونیک و کامپیوتر در مقطع کارشناسی فارغ ‌التحصیل شد.

بیزوس پس از فارغ ‌التحصیلی، در شرکت وال استریت استخدام شد و به مدت پنج سال در آن شرکت فعالیت کرد و به موفقیت‌های زیادی دست یافت. اما بعد از پنج سال استعفا نامه خود را نوشت و فعالیت خود را در بستر اینترنت آغاز کرد.

او در این مدت متوجه رشد شرکت‌های نوپا شده بود و می‌دانست سهام این شرکت‌ها با سرعت خیلی بالایی رو به صعود و پیشرفت هستند. به همین خاطر تصمیم به تاسیس شرکت آمازون گرفت که اکنون بزرگ ترین شرکت اینترنتی جهان است.

در واقع محرکه‌ای که باعث ایجاد جرقه‌‌ای برای تاسیس شرکت آمازون در ذهن بزوس شد، حضور او در شرکت «shaw» بود که در زمینه مخابرات فعالیت دارد.

همچنین از آن جایی که بزوس علاقه زیادی به ایده‌های خلاقانه و جدید داشت، کار شرکت آمازون را با ارسال کتاب آغاز کرد. زیرا در آن زمان هیچ شرکتی به این کار نمی‌پرداخت؛ در واقع آمازون تنها شرکت فروش آنلاین کتاب بود و جذابیت زیادی برای مردم داشت.


تاسیس آمازون

جف بزوس مالک شرکت آمازون

جف بزوس این طرح را در حالی که از نیویورک به سیاتل در سفر بود، پیاده سازی کرد. این طرح در ابتدا فقط فروش کتاب آنلاین و خدمات تجاری مانند ویدئوها، صوت‌ها و فعالیت‌های مشابه بود. جف چند ماه بعد خدماتی مانند سفارش کالاهای دیجیتالی را نیز به آن اضافه کرد.

همان‌طور که بالاتر گفتیم، شرکت آمازون در سال 1994 تاسیس شد. این تاریخ بهترین زمان برای شروع کار و تاسیس این شرکت بود. زیرا در آن زمان از مشاغلی که آنلاین و اینترنتی بودند طبق قانون ایلات متحده آمریکا مالیات گرفته نمی‌شد.

همچنین در آن زمان مشاغل اینترنتی خیلی کم دیده می‌شدند. به همین خاطر فقط آمازون و چند شرکت دیگر مشغول به کار بودند و این شرکت رقبای زیادی نداشت که البته بعد از چند سال رقیب‌های زیادی پیدا کرد که راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

یکی دیگر از نکات مثبتی که با توجه به زمان تاسیس شرکت آمازون می‌توان به آن اشاره کرد، کلاس بالایی بود که خریدهای اینترنتی داشتند و مردم جذب آن‌ها می شدند.

پس از مدتی فعالیت در این شرکت، جف تصمیم به گسترش آن گرفت. به همین خاطر چند کارمند جدید استخدام کرد و شرکت آمازون را به جای بزرگتری نسبت به گاراژ خانه‌اش منتقل کرد. این جا دومین دفتر آمازون محسوب می‌شد؛ یک خانه دو خوابه با متراژ 120 متر.

آمازون روز به روز پیشرفت می‌کرد، به طوری که تنها پس از گذشت چند ماه، تعداد زیادی از افراد نام این فروشگاه را می‌دانستند. آمازون با مدیریت دقیق جف بزوس بدون هیچ تبلیغی در چند ماه اول توانست کتاب های خود را در 40 شهر بفروشد. این شرکت آنقدر خوب و سریع پیشرفت کرد که تعداد زیادی از فروشنده‌های کتاب تصمیم به تاسیس فروشگاه اینترتی خود گرفته بودند، غافل از اینکه پشت چنین پیشرفت بزرگی یک فرد با هوش و ذکاوت اقتصادی بالا نشسته است.

آمازون ممکن بود در آینده خود رقبای زیادی پیدا کند؛ این موضوع تا حدودی نگران‌کننده بود چرا که رقبای آمازون، عمدتا سرمایه‌گذاران میلیونر بودند. تحلیلگرهای اینترنتی می‌گفتند با توجه به این شرایط، امیدی به آینده شرکت آمازون نخواهد بود، اما اشتباه می‌کردند. جف بزوس در سال 2000 علاوه بر بازار کتاب، بازار کالاهای دیجیتال را نیز راه اندازی کرد. جالب است بدانید جف شعار «از a تاz »را برای شرکت کالاهای دیجیتال خود انتخاب کرد.

این شعار یعنی همه چیز در این جا یافت می‌شود. این جمله به معنای ضرب المثل قدیمی «از شیر مرغ تا جون آدمیزاد» است.

در سال 2016 بیزوس بخشی از سهام شرکتش را به فروش گذاشت که ارزش سهامش در آن زمان 5/1 میلیارد بود. با فروش این مقدار سهم، از کل سهام شرکتش فقط 84 میلیون باقی ماند.


جف بزوس به آمازون اکتفا نکرد

رویاهای جف بزوس

جف بزوس این جا هم دست از تلاش بر نداشت و به این موفقیت عظیمی که از تاسیس آمازون کسب کرده بود قانع نشد. به همین دلیل در سال 2000 شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) که در زمینه سفرهای فضایی فعالیت می‌کرد را تاسیس کرد.

بزوس قصد نداشت این شرکت زیاد محبوب و معروف شود و فقط برای علاقه زیادی که به سفرهای فضایی و زندگی در کره ماه داشت این شرکت را تاسیس کرد. اما این شرکت در سال 2006 در بین افراد زیادی محبوبیت پیدا کرد و اسمش بر سر زبان‌ها افتاد.

یکی دیگر از اقدامات مهمی که جف بزوس با توجه به علاقه زیادش به ایده‌های خلاقانه انجام داد، خرید کسب ‌وکارهای نو پا با ایده‌های خلاقانه بود. او وب‌ سایت الکسا (Alexa) که در زمینه ارائه داده‌ها و تحلیل‌های صفحات وب فعالیت می‌کرد را خرید.

همچنین جف، دو وب ‌سایت دیگر را نیز خریداری کرد که عبارت هستند از آی ام دی بی (IMDb) و (DPReview) هر کدام از این موارد به ترتیب در زمینه ارائه اطلاعات در مورد فیلم‌ها، سریال‌ها، بازی‌های ویدئویی و بررسی تخصصی دوربین‌های دیجیتال فعالیت دارند.

بزوس همچنین در سال 2013 ایده ارسال کالا با پهباد را مطرح کرد. شرکت آمازون هم اکنون روی این طرح با نام «آمازون گرایم ایر» کار می‌کند.

جف بزوس یک موسسه خیریه به نام فامیلی فاندیشن نیز تاسیس کرده است که در زمینه خیریه تحصیلی فعالیت دارد. این موسسه سرمایه اصلی خود را از سود سرمایه‌گذاری خانواده جف در شرکت آمازون به دست می‌آورد.

علاوه بر این، جف بزوس در دوران کرونا نیز کار خود را متوقف یا حتی کمتر نکرده است و از کارمندان خود می‌خواهد سخت کار کنند تا وضعیت شرکت ثابت بماند و افت نکند. این در حالی است که بقیه شرکت‌ها یا بسیاری از کسب ‌و کارهای متفاوت، کار خود را به علت شیوع ویروس کرونا کمتر یا حتی متوقف کرده‌اند و کارمندان خود را به کار زیاد وادار نمی‌کنند. جف در هیچ شرایطی دست از تلاش بر نمی‌دارد.


رمز موفقیت جف بزوس

شاید برایتان سوال شده­­ باشد مگر جف بزوس با بقیه افراد چه تفاوتی دارد که تاکنون این چنین موفقیت‌های بزرگی کسب کرده است؟ یا رمز موفقت او در چیست؟

اولین و بزرگ‌ترین نکته‌‌ای که جف بزوس برای موفقیت به آن توجه دارد، داشتن هدف‌های بزرگ و اراده قوی برای رسیدن به هدف خود است. این فرد بعد از هر شکست به هیچ وجه نا امید نمی‌شود و دست از تلاش بر نمی‌دارد.

دومین نکته داشتن روحیه ریسک‌پذیری است. شما برای رسیدن به اهداف بزرگ باید ریسک کنید، هر چقدر هم که خطرناک باشد. در غیر این صورت هیچ‌ وقت از جایگاه دوم خود به پله اول صعود نخواهید کرد.

سومین راز موفقیت جف بزوس، برنامه‌ریزی و تلاش شبانه‌روزی او است. جف همیشه مشغول کار و تلاش برای رسیدن به اهداف بزرگ است.

جف بزوس فردی بلند پرواز با هدف‌های بزرگ است، او از تلاش خسته نمی‌شود و تا همین حالا برای رسیدن به هدف‌های والاتر تلاش می‌کند.


زندگی شخصی و همسر جف بزوس

همسر سابق جف بزوس

جف قبل از تاسیس شرکت آمازون با زنی به نام مکنزی اسکات آشنا شد. آنها اولین بار همدیگر را در یک مصاحبه شغلی ملاقات کرده بودند. بعضی از منابع دیگر نیز معتقد هستند این دو در ابتدا هم دانشگاهی بودند.

آن ها در سال 1993 ازدواج کردند. این زوج میلیاردر بعد از 25 سال زندگی مشترک در حالی که همه چیز داشت به خوبی پیش می رفت، در نهایت تصمیم گرفتند از یکدیگر جدا شوند. آن ها در سال 2019 طلاق گرفتند و تا به امروز فقط مثل دو دوست با یکدیگر رفتار می‌کنند.

اما جف از این طلاق ضررهای زیادی کرد. مکنزی توانست طی توافق‌های نهایی، 38 میلیارد دلار از سهام آمازون را به‌عنوان مهریه‌اش به دست آورد و همین موضوع باعث شد سومین زن ثروتمند جهان شود.

اما اخیرا ارزش سهام آمازون به یک بیلیون دلار رسیده و آن 38 میلیار دلار هم اکنون فقط چهار درصد از سهام شرکت آمازون است.

همچنین ثروت مکنزی اسکات، همسر سابق جف بزوس، در حال حاضر 67.4 میلیارد دلار است. او اکنون مالک 4 درصد از سهام آمازون است و با گذشت هر روز به ثروتش افزوده می شود.


مطالب پیشنهادی


نظرات کاربران


بهنام

۰۰/۰۹/۰۸ ۱۲:۳۲

جالب بود . کاش ادامه اش هم مینوشتید

ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید