درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
لری پیج کیست و چگونه توانست امپراطوری گوگل را به جایگاه کنونی خود برساند؟

لری پیج

تیم محتوایی پی‌پینگ در سایر ۱۴۰۲/۱۱/۳۰

لری پیج فرد موفقی است که توانست با تاسیس شرکت گوگل به همراه یکی از بهترین دوستانش به جایگاه های بسیای خوبی دست یابد و حالا از او به عنوان یکی از میلیاردرهای دنیا یاد می شود.

لری همچنین یکی از بنیان گذاران موتور جستجوی گوگل بوده و از کار آفرینان موفق جهان است. او از همان بچگی به تکنولوژی، کامپیوتر و اختراع وسایل علاقه زیادی داشت.

لری همیشه سعی داشت از جداسازی تکه های وسایلی مثل کامپیوتر و متصل کردن آن ها به یکدیگر چیزهای جدیدی را اختراع کند. او همچنین در طول زندگی خود به موفقیت های زیادی دست یافته است که در مورد آن ها در بخش های بعدی صحبت خواهیم کرد.

اگر شنا نیز می خواهید بدانید لری پیج چگونه به این ثروت بزرگ دست یافته است، یا مشتاق هستید زندگینامه او را مطالعه کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


لری پیج کیست؟

اگر تا حالا حتی یک مرتبه از اینترنت استفاده کرده باشید، مجبور به جستجو در گوگل شدید. بزرگترین موتور جستجوی دنیا که خلق آن را باید مدیون نبوغ فردی به اسم لری پیج و البته سرگی برین بدانیم.

این کارآفرین آمریکایی و دانشمند کامپیوتر یکی از شناخته شده ترین افراد در دنیا است که در بخش های بعدی با زندگینامه او و سرگذشت گوگل بیشتر آشنا خواهیم شد.


زندگینامه لری پیج

لری پیج، متولد 23 مارس 1973 بوده و در شهر ایست لیسینگ آمریکا به دنیا آمده است. اسم کامل او در واقع لورنس پیج است، پدر او کارل پیج نام داشت و در دانشگاه میشیگان علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی را تدریس می کرد. مادرش گلوریا نیز در همان دانشگاهی که کارل تدریس می کرد، برنامه نویسی کامپیوتر درس می داد.

چنین فضایی در خانواده و شغل پدر و مادر او باعث شده بود که خانه آن ها پر از کامپیوتر و مجلات علمی شود. لری پیش از دبستان نیز قادر به خواندن بود و در اوقات فراغت خود، خودش را با خواندن این مجلات سرگرم می کرد.

پدر و مادر لوری، او را در هر زمینه ای تشویق و همراهی می کردند. لری در دوره ای از زندگی خود علاقه زیادی به موسیقی پیدا کرده بود و در همان زمان شروع به یادگیری ساکسیفون کرد و خانواده اش نیز او را همراهی می کردند.

جالب است بدانید چندین سال بعد به گفته خود لری سرعتی را که در محاسبات ریاضی داشت، مدیون موسیقی می دانست.


کودکی و نوجوانی لورنس پیج

جوانی لری پیج

لورنس از همان زمانی که تنها 6 سال داشت علاقه زیادی به کامپیوتر پیدا کرده بود. او به کمک برادر بزرگترش قطعات الکتریکی را از یکدیگر جدا می کرند تا متوجه شوند چگونه ساخته شده اند.

لری به این کار اکتفا نمی کرد و با متصل کردن قطعات الکتریکی به یکدیگر وسیله ای جدید اختراع می کرد. همین کار بود که لری را متوجه علاقه زیادش به تکنولوژی کرد.

او پس از 4 سال تحصیل در مدرسه اوکموس مونتسوری، به دبیرستان ایست لسینگ رفت و در آن جا به عنوان نوازنده حرفه ای ساکسیفون مشغول به کار شد. او در سال 1991 از آن مدرسه فارغ التحصیل شد.

پیج در سنین نوجوانی کتابی که زندگی نامه تسلا را شرح می داد مطالعه کرد. تسلا پدر علم فیزیک الکتریک بود، لری بسیار تحت تاثیر مرگ ناگوار و به همراه فقر او قرار گرفت و تسلا را قهرمان زندگی خود قرار داد.

تسلا بسیار به پیشرفت تکنولوژی کمک کرد. اما لری پیج بر این عقیده بود که تنها سرعت بخشیدن به تکنولوژی کافی نیست و باید آن را به زندگی مردم برد.


دانشگاه لری پیج

لری پیج مدرک کارشناسی خود را در دانشگاه میشیگان، در رشته مهندسی کامپیوتر گرفت. او در این بین توانست دستگاه چاپ جوهر افشان را نیز بسازد که هزینه خیلی کمتری نیز نسبت به بقیه دستگاه ها نیاز داشت. تمام قطعات این پرینتر به دست خود لری ساخته شده بودند.

در همین حین ایده ای به ذهن لری پیج خطور پیدا کرد. او به اعضای دانشگاه پیشنهاد داد سیستم حمل و نقل دانشگاه را تغییر دهند و ماشین های پی آرتی سریع و بدون راننده را جایگزین کنند.

امروزه شرکت آلفابت با بهینه سازی حمل و نقل مبتدی بر داده و کار کردن روی خوردرو های بدون راننده این ایده را دنبال می کند. لری نیز برای یکی از شرکت های نرم افزاری برنامه ای نوشت که می توانست از برنامه های کامپیوتری برای نواختن موسیقی استفاده کند.

لری پیج بعد از این که دوره کارشناسی را به پایان رساند، برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد به دانشگاه استنفورد در پالوآلتو رفت.


تاکسی هوایی خودکار

یکی دیگر از فعالیت های لری پیچ ساخت شرکت Kitty Hawk است، او این شرکت را به تنهایی تاسیس کرد. این شرکت نیاز به مجوزهایی داشت که توانست آن ها را طی توافق و چندین نشست با مقامات نیوزلند دریافت کند.

این شرکت قرار بود روی پروژه ساخت تاکسی های پرنده ای که فقط از برق استفاده می کنند و نیازی به خلبان ندارند، کار کند. شرکت Kitty Hawk رقبای زیادی دارد به همین دلیل لری پیج به آزمایش ها و کار خود سرعت بخشیده است تا رقبایش از او جلو نزنند.

طبق گفته اعضای این شرکت، نمونه اولیه این محصول قرار بود اوایل سال 2021 به نمایش گذاشته شوند و از آن رونمایی کنند اما ظاهرا به تعویق افتاده است.


لری پیج چگونه با سرگی برین آشنا شد؟

لری پیج و سرگی برین

لری پیج بعد از فارغ التحصیلی، تصمیم گرفت مدرک دکترای خود را نیز بگیرد و تحصیلاتش را در همان دانشگاه ادامه داد. لری فعالیتش را در زمینه ارتباط صفحات مختلف بالا برد و استاد مشاورش نیز او را تشویق به ادامه تحقیق می کرد.

در این بین لری تصمیم گرفت در زمینه ماشین های خودکار و کنترل از راه دور بیشتر مطالعه کند. در همین زمان بود که لری با سرگی برین آشنا شد. سرگی یکی از دانشجویان دکترای همان دانشگاه بود که اتفاقا به پروژه پیج که نامش Backrub بود پیوست.

آن دو از همان اول دوستان صمیمی یکدیگر نبودند و در بسیاری از زمینه ها با هم اختلاف نظر داشتند. دو دوست جدید پس از مدتی یک مقاله با موضوع آناتومی یک موتور جستجوی بزرگ ابرمتنی نوشتند و آن را منتشر کردند.

از این مقاله استقبال بسیار خوبی شد و تعداد دانلود آن بسیار زیاد بود. این مقاله همچنین توانست رتبه دهمین رفرنس را در دانشگاه استنفورد کسب کند. همین موضوع بود که توانست جرقه ساختن یک موتور جستجوی بزرگ را در سر پیج و سرگی روشن کند.


رویای یک موتور جستجو

پیج و لری تصمیم گرفتند خوابگاه لری را به یک لابراتور مکانیکی استخراج قطعات یدکی کامپیوتر ارزان قیمت تبدیل کنند. آن ها قصد داشتند موتور جستجوی تازه ساز خود را به پهنا باند شبکه دانشگاه وصل کنند.

لری و سرگی وقتی دیدند اتاق لری پر از کامپیوتر شده است، تصمیم گرفتند دفتر کارشان را به اتاق سرگی انتقال دهند. آن ها توانستند برای اولین بار موتور جستجوی خود را آزمایش کنند، پروژه آن ها به قدری سریع پیشرفت کرد که باعث اختلال در شبکه دانشگاه استنفورد شد.

آن ها در تلاش بودند که یک صفحه جستجوی ساده، با استفاده از زبان برنامه نویسی HTML برپا کنند و نام آن را هنوز از Backrub به چیز دیگری تغییر نداده بودند.

صفحه جستجوی آن ها توانست محبوبیت زیادی بین دانشجویان پیدا کند. اما همین محبوبیت باعث شد تا موتور جستجوی آن ها نیاز به سرور جدیدی پیدا کند.

گوگل چگونه راه اندازی شد؟
بعد از این که  Backrub یک سال روی سرورهای دانشگاه باقی ماند، آن ها تصمیم گرفتند نام جدید برای صفحه جستجوی خود انتخاب کنند. در نهایت آن ها نام Google را برای شرکت خود انتخاب کردند که بر گرفته از نام یک عدد خیلی بزرگ است.

دلیل انتخاب این نام برای شرکتشان این بود که می خواستند حجم بسیار زیاد داده هایی را که روی وب سایت آن ها وجود دارد نشان دهد.

یکی از ویژگی هایی که گوگل از آن برخوردار بوده تبلیغات تمام متنی آن است. همین موضوع باعث شده است صفحه اصلی از حجم گرافیک پایینی برخوردار باشد و این عمل سرعت جستجوی گوگل را افزایش می دهد.

در این بین لری و سرگی با هم توافق کردند که لری پیج به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب شود و سرگی هم بنیان گذار و رئیس هیئت مدیره این شرکت نام گرفت.

در آن اوایل پیج خیلی مقررات زیاد و سخت گیرانه ای را به کارکنان شرکت تحمیل می کرد که مخالفان زیادی داشت. اما به مرور این قوانین در بسیاری از شرکت های دیگر نیز رواج پیدا کردند.


مدیریت گوگل

درست زمانی که اکثر استارتاپ ها در وضعیت خوبی قرار نداشتند، گوگل رشدی چشمگیر و حیرت انگیز را تجربه کرد. سال 2001 بود که لری و سرگی تصمیم گرفتند اریک اشمیت را به عنوان مدیر عامل شرکت برگزینند.

گوگل در آن دوران توانست هر کدام از سهم های خود را در عرضه عمومی سهام شرکت به قیمت 85 دلار بفروشد و مجموع آن ها به رقم 19.605.052 دلار برسد.


موفقیت گوگل

گوگل و لری پیج

وقتی گوگل سهام خود را عرضه کرد، لری و سرگی برین فقط 27 سال داشتند و در این سن توانستند میلیاردر شوند. ارزش سهام این شرکت روز به روز بالا می رفت. گوگل در اواخر سال 2006، ده هزار کارمند داشت و سالیانه حدود ده میلیارد دلار کسب درآمد می کرد.

در همین بین، مجله فرچون این شرکت را به عنوان بهترین محیط کار جهان معرفی کرد. یکی دیگر از اقدامات گوگل، خرید یوتیوب به ارزش 1.65 میلیارد دلار و خرید موتورولا موبیلیتی به مبلغ 12.5 میلیارد دلار بود.

همچنین در سال 2010، گوگل بیست درصد از سهام NextEra خریداری کرد. مدتی بعد لری پیچ تصمیم گرفت به جایگاه قبلی خود، یعنی مدیر عاملی بازگردد. او فکر می کرد به جایگاهی رسیده است که بتواند شرکت خود را به موفقیت های بیشتری برساند.

او همچنین در سال 2014 کروم بوک (Chromebook) را تاسیس کرد. زمانی که لری پیچ می خواست روی محصولات نسل بعد گوگل متمرکز شود، به شخصی به نام ساندار پیچای پیشنهاد داد مدیر عامل گوگل شود و او نیز این در خواست را رد نکرد و با کمال میل پذیرفت.


شرکت آلفابت

سال 2015 بود که لری پیچ اعلام کرد شرکت گوگل در آینده به یکی از زیر مجموعه های شرکت آلفابت در خواهد آمد. هدف لری پیچ از این کار داشتن قدرت بیشتر و اهداف مختلف و نامربوط مانند بهبود زندگی بشر، ساخت لوازم خانگی هوشمند و مواردی از این دست بود.

لری پیچ معتقد بود این کار باعث خالص تر شدن شرکت گوگل خواهد شد. در سال 2019 نیز، لری پیج و سرگی برین تصمیم گرفتند مدیریت آلفابت را به دست ساندرا پیچای بسپارند.


زندگی شخصی لری پیج

لری پیج در سال 2008 با همسرش، لوسیندا ساوتورث ازدواج کرد. لوسیندا در رشته پزشکی بیومدیکال فارغ التحصیل شده است. آن ها مراسم ازدواج خود را در جزیره نکر ریچارد برانسون برگزار کردند و در سال 2009 صاحب اولین فرزند خود شدند.

این زوج بعد از 2 سال یعنی در سال 2011 نیز دومین فرزند خود را به دنیا آوردند و در زمینه امور خیریه نیز 15 میلیون دلار از دارایی خود را صرف مبارزه با ویروس آبولا کردند.


جوایز لری پیج

لری پیچ توانست در سال 2003 جایزه MBI را از سوی مدرسه تجارت و کسب و کار اروپا دریافت کند که برای تجسم روح کارآفرین و خلق کسب و کارهای جدید بود.

همچنین دانشگاه کلمبیا در سال 2004 جایزه ای به لری داد که به خاطر اختراع او و متحول کردن نحوه دسترسی به اطلاعات بود.

یکی دیگر از جوایزی که لری پیج دریافت کرد، از طرف آکادمی علوم هنر آمریکا بود که در سال 2005 به او تعلق گرفت. آخرین جایزه را نیز دانشگاه میشیگان در سال 2009 به او داد که دکترای افتخاری بود.

همچنین مجله فوربز او را بیست و چهارمین فرد ثروتمند دنیا معرفی می کند و او را یازدهمین فرد ثروتمند آمریکا نامیده است. در سال 2015 نیز این مجله لری پیج را یکی از قدرتمندترین افراد جهان و معروف ترین مدیر عامل اجرایی آمریکا معرفی کرد. این مجله همچنین از گوگل به عنوان با نفوذترین شرکت دنیا یاد می کند.


کلام پایانی

لری پیج به همراه بهترین دوستش توانست گوگل امروزی را تاسیس کند و همین موضوع باعث شد تا از او به عنوان یکی از ثروتمندترین، قدرتمندترین و موفق ترین افراد جهان یاد کنند.

او با تلاش فراوان توانست به جایگاه کنونی دست یابد و حالا تمامی روزنامه ها از او می نویسند و اسمش بر سر زبان ها افتاده است. همچنین بسیاری از منابع او را شجاع ترین مدیر عامل دنیا بر می شمارند.


مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید