درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
مارک زاکربرگ کیست و چگونه فیسبوک را به این جایگاه رساند؟

مارک زاکربرگ

تیم محتوایی پی‌پینگ در سایر ۱۴۰۲/۱۱/۳۰

مارک زاکربرگ، جوانترین فرد ثروتمند دنیا بوده و بزرگترین موفقیت او خلق فیسبوک است. او با طراحی این شبکه اجتماعی توانست میلیارد شود و در لیست ثروتمندترین افراد جهان قرار گیرد.

این اپلیکیشن اکنون حدود 2 میلیارد کاربر فعال دارد و بزرگ ترین شبکه اجتماعی جهان به حساب می آید. مارک از همان سنین نوجوانی از هوش بسیار بالایی برخوردار بود و توانست زود تر از بقیه به چنین جایگاهی دست یابد.

اگر شما هم برای دانستن زندگی نامه مارک زاکربرگ کنجکاو هستید و برای خواندن آن اشتیاق دارید یا می خواهید از این فرد موفق الگوبرداری کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


مارک زاکربرگ کیست؟

بدون شک بسیاری از افراد نام مارک زاکربرگ را به دلیل خلق فیسبوک می‌ شناسند. بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا که زندگی بسیاری از افراد و روابط را تغییر داد. فیسبوک همچنین صاحب واتساپ و اینستاگرام نیز محسوب می شود.

زاکربرگ رویاپردازی های بزرگی دارد و همچنین یک کارآفرین اینترنتی و بشردوست است. در بخش های بعدی زندگینامه او را بیشتر بررسی خواهیم کرد.


خلاصه ای از زندگینامه زاکربرگ

مارک در دانشگاه هاروارد تحصیل می کرد که به کمک چند تن از دانشجویان همان دانشگاه توانست نرم افزار فیسبوک را طراحی کند. او در سال دوم، دانشگاه را برای تمرکز بیشتر روی این نرم افزار ترک کرد.

در اوایل کار قصد مارک از تاسیس این اپلیکیشن فقط ارتباط بین دانشجویان دانشگاه بود، اما پس از مدتی کاربران دیگری نیز جذب این اپلیکیشن شدند. این نرم افزار اکنون نزدیک به دو میلیارد کاربرد دارد.

او همچنین در دوره ای با استیون هاوکینگ نیز برای تاسیس پروژه Breakthrough Starsho همکاری کرد و توانست عضو هیئت مدیره آن شود. مارک در 23 سالگی همچنین توانست مقام جوان ترین میلیارد خود ساخته را کسب کند.


زندگی نامه مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در سال 1984، 14 می ماه در نیویورک، ایالات متحده آمریکا چشم به جهان گشود. همانطور که بالاتر گفتیم، مارک مخترع یکی از بزرگترین نرم افزارهای دنیا است. او علاوه بر فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام را نیز کنترل می کند.

او در سال 2012 ازدواج کرد و در سال 2015 صاحب دختری به نام مکس شد. او و همسرش در زمینه امور خیریه تعهداتی برای خود در نظر گرفتند که راجع به آن ها صحبت خواهیم کرد.


دوران نوجوانی مارک

مارک زاکربرگ در دوران نوجوانی

مارک از همان اوایل کودکی به برنامه نویسی و کامپیوتر علاقه زیادی داشت، به همین دلیل پدرش ادوارد در این زمینه به او کمک بسیاری کرد. ادوارد وقتی متوجه پیشرفت خیلی سریع مارک شد، برای او معلم خصوصی گرفت.

مدرس خصوصی مارک نیز پس از مدتی متوجه پیشرفت سریع او شد و نگران جلو افتادن شاگردش از خودش بود.

او در همان سنین کم، یعنی 12 سالگی توانست یک نرم افزار به نام زاکنت طراحی کند که رایانه های خانه را به مطب پدرش وصل کند تا پیام از مطب پدرش به خانه ارسال شوند.

مارک برای سرگرمی در خانه، بازی های رایانه ایش را تغییر می داد و آن ها را به نسخه ای پیشرفته تر تبدیل می کرد. مارک در نوجوانی به آکادمی معتبر فیلیپس اکستر پیوست و توانست در رشته های علوم ادبیات به موفقیت هایی دست یابد.

او همچنین توانست مدرک دیپلم را در زمینه ادبیات کلاسیک کسب کند. مارک علاوه بر این کاپیتان تیم شمشیر بازی مدرسه نیز بود اما چندین برابر بیشتر به برنامه نویسی علاقه نشان می داد.

مارک در همان دوران بود که نرم افزار پخش رسانه ای هوشمند برای فایل های صوتی MP3 طراحی کرد و نام آن را سیناپس گذاشت.

کارکرد این نرم افزار به طوری است که تمام پلی لیست را به خوبی بررسی می کند، سپس مطابق علاقه شنونده، موسیقی بعدی را انتخاب خواهد کرد.


دوره جوانی مارک زاکربرگ

قسمت دیگری که می خواهیم به آن در زندگی نامه مارک بپردازیم، دوره جوانی او است. مارک بعد از اینکه تحصیلش را در سال 2002 در Exeter به اتمام رساند به دانشگاه هاروارد رفت. مارک فقط دو سال در این دانشگاه دوام آورد و سپس بیشتر به کار توسعه نرم افزار پرداخت.

او در دوران دانشگاه یکی دیگر از نرم افزار هایی که ساخت، فیس مش (Facemash) بود که عکس دو دانشجو را انتخاب می کرد و سایر دانشجو ها باید بین آن دو زیباترین را انتخاب می کردند.

این نرم افزار بین دانشجو ها محبوبیت زیادی پیدا کرده بود اما در آخر مسئولان دانشگاه، این نرم افزار را به علت ناراحتی خیلی از دانشجویان متوقف کردند.

مدتی بعد، مارک و چند تن از دانشجویان تصمیم به تاسیس فیسبوک برای ارتباط بین دانشجویان دانشگاه هاروارد گرفتند. آن موقع، سال 2004 ماه ژوئن بود و فیسبوک، The Facebook نام داشت. این اپلیکیشن توانست تا پایان سال 2004 یک میلیون کاربر جذب کند.


فیسبوک چگونه تاسیس شد

مارک زاکربرگ موسس فیسبوک

این نرم افزار اوایل فقط برای دانشگاه هاروارد طراحی شده بود و فقط با یک ایمیل مخصوص که به هاروارد تعلق داشت قابل دسترسی بود. اما بعدها دانشگاه های دیگر نیز از این اپلیکیشن استقبال خوبی کردند. این نرم افزار پیشرفت و توسعه چشمگیری داشت.

به همین علت تصمیم گرفتند فیسبوک را برای تمامی دانشجویان باز کنند. در این بین زاکر برگ توانست پیتر تل، فردی که مدتی پیش او را ملاقات کرده بود راضی به سرمایه گذاری در فیسبوک کند. او در آخر 500 هزار دلار در این اپلیکیشن سرمایه گذاری کرد.

خیلی نگذشت که مارک تصمیم گرفت استفاده از این نرم افزار را برای افراد بالای 13 سال نیز آزاد کند. مارک زاکربرگ هنوز نظری برای کسب درآمد از این اپلیکیشن نداشت.

او می توانست با گذاشتن آگهی های تبلیغاتی در صفحات فیسبوک درآمدی کسب کند اما علاقه ای به پر کردن صفحات وب سایتش با تبلیغات نداشت.

وقتی تعداد کاربران فیسبوک بیش از 50 میلیون شدند، شرکت های زیادی برای خرید این نرم افزار اقدام کردند. آن ها حتی پیشنهاد های 900 میلیون دلاری نیز دادند، اما مارک هیچ یک از پیشنهاد ها را نپذیرفت.


بیل گیتس و اقداماتش راجع به فیسبوک

در سال 2007 شرکت بیل گیتس، یعنی مایکروسافت تصمیم به خرید 1.6 درصد از سهام فیسبوک را گرفت. او این درصد از سهام را به ارزش 240 میلیون دلار خریداری کرد.

پس از آن، بیل گیتس حساب کاربری خود را در فیسبوک باز کرد و هرروز چند ساعت از وقت خود را در این نرم افزار می گذراند. او در فیسبوک با مردم تعامل برقرار می کرد اما بعد از مدتی که در خواست مردم برای صحبت با او زیاد شد حساب خود را بست.


درآمد فیسبوک

در ماه می، سال 2012 زاکربرگ موفق شد دو مورد از مهم ترین تغییرات زندگی خود را رقم بزند. او توانست با رساندن ارزش فیسبوک به 16 میلیارد دلار، آن را به عنوان بزرگترین عرضه اولیه سهام برای یکی از شرکت های معتبر اینترنتی مطرح کند.

مدتی بعد کمی از ارزش سهام فیسبوک کم شد اما مارک  با حفظ کردن 57 درصد از سهام، باعث شد حق تصمیم گیری اصلی را برای خود نگه دارد.


خرید های مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ مالک اینستاگرام

در آوریل سال 2012 زاکربرگ تصمیم بر خرید اینستاگرام گرفت، او همچنین در سال 2014 شرکت آکلیوس ریفت را با قیمت 200 میلیون نقد و 23.1 میلیون دلار از سهام فیسبوک خریداری کرد.

مارک، سپس اکتبر همان سال اقدام به خرید واتساپ کرد، او واتساپ را به مبلغ 16 میلیارد دلار خرید. 12 میلیارد دلار آن نقد بود و 4 میلیارد دیگر از سهام فیسبوک پرداخت شد.

مشکل فروش در اینستاگرام را دارید؟ با ۸ راهکار افزایش فروش در اینستاگرام آشنا شوید!


داستان ازدواج مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ اولین بار همسرش پریسیلا چان را در سال 2003 ملاقات کرد، چان در آمریکا بوستون به دنیا آمد و پدر و مادرش پناهندگان ویتنامی بودند.

چان یکی از اولین کاربران فیسبوک بود که در فیسبوک حساب باز کرد، آن ها در 19 ماه می 2012 با یکدیگر ازدواج کردند و در سال 2015 صاحب دختری شدند و نام او را مکس گذاشتند.


فعالیت مارک زاکربرگ در زمینه خیریه

مارک زاکربرگ از همان اوایلی که به ثروت زیادی دست یافته بود، اقدام به فعالیت های بشر دوستانه کرد و میلیون ها دلار صرف امور خیریه کرد.

او همچنین در سال 2010، صد میلیون دلار صرف مدارس دولتی نیوجرسی کرد. همچنین سه ماه بعد یک تعهد نامه امضا کرد که محتوای آن از تعلق گرفتن50 درصد از ثروت مارک به خیریه تعلق خبر می داد.

بعد از این که فرزندشان را به دنیا آوردند تعهد دادند که 99 درصد از سهام فیسبوک را برای توسعه جهان، برابری و کاربردهای مشابه دیگر صرف کنند.


کلام پایانی

مارک زاکربرگ اکنون مقام چهارم را بین موفق ترین و ثروتمندترین افراد جهان دارد. همانطور که گفتیم او در زمینه خیریه میلیون ها دلار کمک کرده است و 99 درصد از سهم فیسبوک را برای برابری و پیشرفت دنیا صرف خواهد کرد.

مارک زاکربرگ همچنین 50 درصد از داراییش را نیز صرف امور خیریه می کند. در سال 2010 نیز فیلمی از زندگی نامه او منتشر شد که به گفته خودش خیلی از اتفاقاتی که در آن رخ داده است، حقیقت ندارند.


مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید