درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
What's phishing and who's phisher?

فیشینگ چیست و فیشر کیست؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در فین تک ۱۳۹۷/۰۷/۰۳

فیشینگ هم شیوه‌ نوین دزدی و کلاهبرداری آنلاین است، مگر می‌شود جایی پول ردوبدل شود و پای کلاهبرداران به آن باز نشود؟

فیشینگ چیست؟

اگر بخواهیم فیشینگ را ساده تعریف کنیم باید از کلمه آن شروع کنیم. ترجمه تحت‌الفظی فیشینگ به معنی «ماهی‌‌گیری!» است. شاید تعجب کنید اما صیادان یا در اصطلاح «فیشرها» شما را به شکل ماهی‌های مظلوم ناآگاهی می‌بینند که در درون دریاچه‌ بزرگی به نام اینترنت، در کنار ماهی‌های دیگر، به دنبال انجام تراکنش‌ها و خرید‌های روزمره خود از یک سایت به سایت دیگر شنا می‌کنید، اطلاعات مالی خود مانند شماره کارت، رمز اینترنتی و رمز “CVV2” را وارد کرده و خریدهایتان را انجام می‌دهید، غافل از این که این فیشرهای شرور برای شما نقشه کشیده‌اند و طعمه‌های خود را به سر قلاب‌ها زده‌اند.

اگر آگاه نباشید و دیر به خود بجنبید، بی‎‌شک طعمه این صیادین یا فیشرها می‌شوید. در بحث خرید آنلاین، آن‌ها دام‌های خود را در سایت‌های خرید و به خصوص درگاه پرداخت پهن می‌کنند، به این صورت که بعد از وارد شدن شما به یکی از این سایت‌های فروش (که عموما ظاهر بسیار حرفه‌ای ندارند و با قیمت‌های بسیار پایین، اجناس را به فروش می‌رسانند) و انتخاب کالای مورد نظر خود، به یک درگاه پرداخت منتقل می‌شوید.

درگاه پرداختی که ممکن است به اسم یکی از خدمات‌دهندگان مطرح باشد یا ظاهری بسیار شبیه به درگاه پرداخت اصلی آن‌ها داشته باشد، اما حواس خود را جمع کنید! در زمان زدن دکمه پرداخت با پیغام خطا روبرو می‌شوید و مجبور می‌شوید گاهی چندبار این کار را تکرار ‌کنید تا نتیجه بگیرید.

البته بعضی از کلاهبردارها هم برای اعتمادسازی بیشتر، صفحه را گونه‌ای می‌سازند که پرداخت‌ها دوم یا سوم شما به ظاهر موفقیت‌آمیز به نظر برسند. اشتباهی که شما در این لحظه مرتکب شده‌اید، نمایش دادن ناآگاهانه تمامی اطلاعات کارت بانکی خود به فیشر است.

در واقع این صفحات جعلی درگاه پرداخت، همان طعمه‌های سر قلاب هستند که شما با اشتیاق آن‌ها را گرفته‌اید. بعد از این مرحله شخص فیشر یا اصطلاحاً «ماهی‌گیر» با کارت شما هر کاری می‌تواند انجام دهد، از هر سایتی خرید بکند و در یک چشم‌به‌هم زدن حساب بانکی شما را خرج کند یا به حساب و کارت دیگری منتقل کند.

فیشینگ چیست؟

فیشینگ

مراقب پیام های دریافتیتان باشید!

البته راه‌های دیگری نیز برای فیشینگ وجود دارد. ایمیل‌هایی با فرستنده‌هایی به ظاهر مطمئن (مانند بانک یا موسسات مالی که در آن‌ها ثبت‌نام کرده‌اید) که شما را برنده یک قرعه‌کشی بزرگ می‌خواند و برای ارسال جایزه اطلاعات شخصی از شما درخواست می‌کند، اس.ام.اس‌ هایی به همین مضمون یا حتی تماس‌های به ظاهر تصادفی که شخص در آن از شما طلب کمک یا پول می‌کند.

این‌ها همگی راه‌های جدید کلاهبرداری هستند تا از طریق آن‌ها فیشرها اطلاعات شخصی شما را به‌دست آورند؛ فیشرهایی که از انداختن هیچ دامی در مسیر شما دریغ نخواهند کرد. اما فیشینگ در بحث پرداخت آنلاین تنها بخشی است که به راهکارهای مالی پی‌پینگ مرتبط می‌گردد و سعی کردیم که در این مورد اطلاعات کافی در اختیار شما همراهان همیشگی قرار بدهیم تا مال‌باخته فیشینگ یا «ماهی‌گیری» نشوید و اطلاعات حساس شما به دست فیشرها یا «ماهی‌گیران» نیفتید.

فیشینگ چیست و راه مبارزه با فیشینگ

از سال ۲۰۱۴ که اولین‌بار یک نوجوان آمریکایی در ایالت واشنگتن با طراحی سایت به نام «آمریکا آنلاین» فیشینگ را بر سر زبان‌ها انداخت تا به امروز که مساله به حدی پیشرفت کرده‌ است که ارگان‌‎های دولتی مانند بانک مرکزی و پلیس فتا نیز به آن واکنش نشان داده‌اند و از درگاه‌های و اپلیکیشن‌های پرداخت درخواست کرده‌اند که قوانین جدید را جدی‌تر از همیشه رعایت کنند، فیشینگ و دسترسی به اطلاعات شخصی افراد پدیده‌ منفی است که در کمین همه افراد است. پس لطفا امن باشید و امنیت خود را اولویت اول قرار بدهید، همانطور که برای پی‌پینگ امنیت شما حرف اول را می‌زند.

در پرداخت‌های آنلاین و جابجایی پول‌‌ از طریق اینترنت، جایی که اسکناس‌ها را به چشم نمی‌بینیم، احتمال خلافکاری و خرابکاری کم نیست، مخصوصا که دیگر نیازی به حضور فیزیکی نیست.

مطالب پیشنهادی


نظرات کاربران


امیرعلی فاتحی

۹۷/۰۷/۰۳ ۱۲:۴۰

دوست عزیز ماهی گیری نه ماحی گیری -__-

    Atefeh

    ۹۷/۰۷/۰۴ ۱۶:۳۹

    دوست عزیز این روش کلاهبرداری در زبان انگلیسی به صورت phishing نوشته می‌شود. در این مقاله این کلمه را با این املا ترجمه کردیم تا مثل عبارت انگلیسی آن حق مطلب ادا شود.

ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید