درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
کد شهاب و سامانه نهاب چیست و چه کاربردی دارند؟

کد شهاب و سامانه نهاب چیست؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در مفاهیم بانکی ۱۴۰۲/۰۹/۲۹

همان طور که هر فرد برای شناسایی و احراز هویت نیاز به کد ملی دارد، افرادی که در بانک حساب دارند و اطلاعات آن ها کامل ثبت شده است، کدی با عنوان کد شهاب از سامانه نهاب برای آن ها ثبت می شود و برای شناسایی فرد در سیستم های بانکی قابل استفاده است.

در این متن شما را با این کد و نحوه دریافت آن آشنا می کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.


کد شهاب چیست؟

اگر شما برای افتتاح حساب یا هر فعالیت بانکی دیگر به بانک مراجعه کرده باشید و اطلاعات شخصی خود را که شامل شماره ملی، آدرس، شماره تلفن، نام، نام خانوادگی و… می شود، ثبت کرده باشید، کدی به نام کد شهاب برای شما صادر می شود.

دریافت این کد برای تمام افراد حقیقی، حقوقی و اتباع خارجی الزامی است. افراد حقیقی با کد ملی، افراد حقوقی با کد شناسه ملی و اتباع خارجی با شناسه خود می توانند برای دریافت کد شهاب اقدام کنند.

با داشتن این کد نیازی نیست در بانکی دیگر اطلاعات خود را دوباره ثبت کنید و تمام اطلاعات شما با ارائه این کد در دسترس بانک خواهد بود.

این کد توسط سامانه نهاب صادر می شود و یک کد منحصر به فرد است. یعنی با داشتن این کد هویت شما در سیستم های بانکی ثبت می شود و به اصطلاح احراز هویت می شوید.


سامانه نهاب چیست؟

بعد از آشنایی با کد شهاب بهتر است بدانید این کد توسط سامانه ای به نام سامانه نهاب صادر می شود. این سامانه اطلاعات هویتی افراد را نگهداری می کند و علاوه بر بانک ها با سازمان های ثبت احوال، اداره پست، نیروی انتظامی، دستگاه های قضایی و… در ارتباط است.


نحوه دریافت کد شهاب

برای داشتن این کد نیاز نیست اقدام خاصی انجام دهید و کافی است به بانکی که در آن حساب دارید بروید و اطلاعات خود را تکمیل کنید.

اگر در هنگام افتتاح حساب یا هر کار بانکی دیگر اطلاعات خود را در بانک کامل ثبت کرده اید، این کد برای شما صادر شده است و می توانید از بانک بخواهید آن را در اختیار شما قرار دهد.


نحوه دریافت کد شهاب بانک ملی

بعضی از بانک ها مثل بانک ملی سایتی را فراهم کرده اند که با مراجعه به آن می توانید کد شهاب خود را استعلام و دریافت کنید. با مراجعه به این لینک می‌توانید پس از وارد کردن کد ملی و انتخاب نوع حساب خود، شماره شهاب خود را مشاهده نمایید.

برای مطالعه نحوه دریافت کد مالیاتی، به بلاگ پست “مراحل تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد رهگیری” مراجعه کنید.


به چه کسانی شناسه شهاب تعلق می گیرد؟

هر فردی که در بانک حساب داشته باشد و خدمات بانکی دریافت می کند، باید کد شهاب داشته باشد و اگر نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام نکند، ممکن است فعالیت و خدمات بانکی او مسدود شود.

کد شهاب یک شناسه 16 رقمی است که بعد از تکمیل اطلاعات برای فرد صادر می شود. برای تکمیل اطلاعات و استعلام کد شهاب به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید.

توجه به این نکته ضروری است که اگر شما از یک بانک این کد را دریافت کردید، دیگر نیاز نیست از سایر بانک ها درخواست کد شهاب کنید. در واقع کد شهاب احراز هویت در سیستم بانکی است و با تکمیل اطلاعات در یک بانک، هویت شما در سامانه نهاب ثبت می شود و تمام بانک ها به این سامانه دسترسی دارند.


مدارک مورد نیاز برای برای دریافت کد شهاب

دریافت کد شهاب با کد ملی

برای دریافت این کد کافی است اطلاعات زیر را در اختیار بانک قرار دهید:

 • نام
 • نام‌خانوادگی
 • کدملی
 • شماره شناسنامه
 • آدرس منزل
 • شماره تماس
 • شغل


کاربردها

بانک مرکزی با اهدافی این کد را ایجاد کرده است و در اختیار مشتریان قرار داده است. تعدادی از این اهداف را در ادامه لیست می کنیم:

 • جلوگیری از فساد اقتصادی
 • جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی
 • امکان پاسخگویی بانک به سایر ارگان ها
 • پیشبرد اهداف بانک
 • تعیین امتیاز و اعتبار مشتری
 • رصد تراکنش های سیستم بانکی توسط نظام بانکی


سخن نهایی

در این مطلب بعضی از اهداف صدور شناسه شهاب را برای شما نام بردیم. اما در کنار تمام اهداف و فوایدی که این کد دارد، بعضی از مشکلات زیرساختی و اطلاع رسانی ناکافی، افراد را سردرگم و همراه با مشکل کرده است.

این موضوع به خصوص در اتباع خارجی که با بسته بودن سامانه ثبت اطلاعات مشکلات زیادی برای آن ها ایجاد کرده است، دیده می شود.

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید