درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
سامانه هریم چیست و چه کاربردی دارد؟

سامانه هریم چیست؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در مفاهیم بانکی ۱۴۰۲/۰۹/۲۹

همان‌ طور که می دانید دیگر برای پرداخت های بیشتر از صد هزار تومان نمی توان از رمز دوم استفاده کرد و حتما باید پرداخت را از طریق دریافت رمز یک بار مصرف اینترنتی انجام داد که این کار توسط سامانه هریم انجام می شود.

طبق این مصوبه بانک ها برای ارسال رمز دوم پویا یا همان رمز یک بار مصرف اینترنتی روش های مختلفی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

یکی از روش هایی که بانک ها به مشتریان خود معرفی کردند استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص همان بانک بود. اما خودتان بهتر می‌ دانید که همه قادر به استفاده از اپلیکیشن ‌ها نیستند، در نتیجه در این مواقع مشکلاتی رخ می ‌داد.

حال برای رفاه حال همه مشتریان برای هر بانکی روش دیگری معرفی شده است که این روش اختصاصی یک بانک نیست و برای همه بانک‌ ها جواب می‌ دهد.

طبق روش جدید، وقتی برای پرداخت یا انتقال مبلغ مورد نظر خود به درگاه های پرداخت اینترنتی هدایت می شوید، گزینه ای تحت عنوان درخواست رمز دوم پویا را مشاهده خواهید کرد.

البته مشتریان باید از طریق بانک برای شماره گوشی خود ارسال رمز دوم پویا را فعال کرده باشند تا با انتخاب گزینه درخواست رمز دوم پویا، رمز به شماره آن‌ها ارسال شود.

برای ارسال رمزهای یک بار مصرف از سامانه هریم استفاده می شود و ما در این مطلب قصد داریم بیشتر در مورد این سامانه بدانیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.


معرفی سامانه هریم

همان‌طور که گفتیم برخی از افراد به دلیل های مختلفی از جمله عدم دسترسی به گوشی های هوشمند، قادر به استفاده از اپلیکیشن برای دریافت رمز دوم پویا نیستند. به همین دلیل بانک مرکزی با معرفی سامانه هریم یا هدایت رمز یک بار مصرف اینترنتی دریافت رمز دوم را تسهیل بخشید و تجربه کاربری را ارتقا داد.

سامانه هریم با همکاری شرکت خدمات انفورماتیک طراحی شده و سپس در دسترس مردم قرار گرفته است. تمام بانک ها باید به این سامانه متصل باشند تا رمز دوم پویا از طریق آن به شکل پیامک برای مشتریان ارسال شود.


فعالسازی سامانه هریم

افراد می‌ توانند از طریق خودپرداز، اینترنت یا مراجعه حضوری به بانک برای تایید شماره تلفن همراه خود اقدام کنند تا رمز دوم به ‌آسانی برای آن‌ها پیامک شود. همچنین اگر شما از گوشی های هوشمند استفاده می‌کنید، می توانید از طریق اپلیکیشن مخصوص بانک خود نیز اقدام به فعالسازی قابلیت ارسال رمز یکبار مصرف نمایید.

البته رمز یک بار مصرف اینترنتی در بیشتر بانک ها برای مشتریانی که شماره صحیح دارند، فعال شده است و دیگری نیازی به انجام مراحل بالا برای تایید شماره نیست. دقت داشته باشید که اگر قصد افتتاح حساب بانکی جدیدی دارید، باید حتما مالکیت سیم کارتی که استفاده می کنید، به نام خود شما باشد تا بتوانید از طریق سامانه هریم، رمز یکبار مصرف اینترنتی را دریافت نمایید.

در حال حاضر نیز دریافت رمز دوم پویا با سامانه هریم انجام می‌شود و دیگر مشتریانی که گوشی هوشمند ندارند لازم نیست که نگران نصب اپلیکیشن و از این قبیل برنامه ها باشند.


سامانه هریم

 


رمز یک بار مصرف اینترنتی چه ویژگی هایی دارد؟

پس از بررسی سامانه هریم که برای دریافت رمز یک بار مصرف طراحی شده است، اجازه دهید ببنیم رمز دوم پویا چه ویژگی ‌هایی دارد. ویژگی‌ های مهم این نوع رمز شامل موارد زیر است:

  • توسط تمام بانک ها بدون پرداخت هزینه ارائه می شود.
  • فعال سازی رمزهای دوم پویا به آسانی از طریق خودپرداز، اینترنت و مراجعه به بانک انجام می شود.
  • هنگامی که دکمه درخواست رمز پویا را فشار می‌ دهید تنها 2 دقیقه وقت دارید تا رمز را وارد کنید، در غیر این صورت باید دوباره دکمه درخواست را فشار دهید و رمز جدیدی دریافت کنید.
  • رمز دوم پویا مطابق با همان اطلاعات درگاه پرداخت ارسال می‌ شود، در نتیجه احتمال هک و سرقت اطلاعات کارت بسیار کاهش پیدا می کند.
  • در پیامکی که دریافت می کنید نام بانک شما، مبلغی که قصد پرداخت آن را دارید و در نهایت نام فروشگاه اینترنتی که در حال خرید از آن هستید، همراه با رمز پویا برای شما ارسال می شود تا احتمال بروز هرگونه خطا به حداقل برسد.
  • در یک صفحه پرداخت حداکثر پنج بار می توانید دکمه درخواست رمز پویا را فشار دهید.
  • اگر به هر دلیلی رمز پویا را 3 بار به طور اشتباه وارد کنید، قابلیت ارسال رمز یکبار مصرف اینترنتی برای شما غیرفعال می شود و باید مجددا درخواست فعالسازی آن را به بانک خود ارسال کنید.
  • اگر پنج بار درخواست ارسال شود، اما پیامی برای شما فرستاده نشود، در نتیجه به صفحه تراکنش ناموفق هدایت می ‌شوید.

وقتی کاربر شماره کارت خود را در درگاه پرداخت اینترنتی وارد می ‌کند، پیامی تحت این مضمون برای کاربر به نمایش در می ‌آید که اگر از اپلیکیشن‌ های دریافت رمز پویا استفاده می کنید لازم نیست دکمه درخواست رمز پویا را فشار دهید.

در حقیقت، اگر فعال سازی رمز پویا را از راه کدهای دستوری یا اپلیکیشن رمزساز انجام داده اید، برای دریافت رمز دوم پویا می توانید از راه کد USSD یا اپلیکیشن اقدام کنید و رمز را در بخش مربوط درگاه پرداخت وارد کنید.

در غیر این صورت برای دریافت رمز یک بار مصرف دکمه درخواست رمز پویا را فشار دهید تا از طریق سامانه هریم کد به گوشی شما پیامک شود.

برای مطالعه درمورد راه های دریافت رمز پویا به این لینک مراجعه کنید.


نقش سامانه هریم

بنابراین سامانه هریم به نوعی در پشت صحنه درخواست رمز پویا کار می ‌کند و در مواردی که به رمز دوم پویا نیاز است وارد عمل می ‌شود. همان طور که گفتیم این سامانه از زمانی که دکمه را فشار می دهید دو دقیقه زمان می دهد تا رمز را وارد کنید. در غیر این صورت اعتبار رمز از بین می رود.

وقتی دکمه درخواست رمز یک بار مصرف اینترنتی فشار داده می شود اگر بانک مربوط به آن شماره کارت به سامانه هریم وصل باشد، بانک رمزی را به شماره تلفن مشتری به صورت پیامکی می فرستد.

مشتری با وارد کردن رمز دوم پویا می تواند تراکنش را به اتمام برساند و درحقیقت اگر بانک و سامانه به یکدیگر متصل باشند در این قسمت باید پیام «مشتری گرامی، درخواست شما به بانک مربوط به کارت فرستاده شد، در صورت درست بودن اطلاعات رمز از طریق پیامک به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود.» را دریافت کنید.

حال گاهی مشتری رمز را فعال کرده است، اما بانک صادرکننده کارت به سامانه هریم متصل نیست، در این شرایط پیام «مشتری گرامی در روزهای آینده بانک مربوط به کارت شما به سامانه ارسال رمز یک بار مصرف اینترنتی متصل می شود.» برای او به نمایش در می ‌آید.

طبق برنامه های شاپرک، وقتی مشتری روی دکمه درخواست رمز پویا کلیک می کند باید رمز برای مشتری پیامک شود، اما اگر رمزی برای مشتری نیامد باید تا انتهای مدت زمان دو دقیقه صبر کند تا دوباره دکمه درخواست رمز پویا فعال شود.

در این شرایط می توان با فشردن دکمه دوباره امتحان کرد و حداکثر برای هر تراکنشی پنج بار این امکان وجود دارد. اگر بعد از پنج بار درخواست رمز، پیامی برای مشتری ارسال نشد، مشتری به صفحه تراکنش ناموفق هدایت خواهد شد.


سخن نهایی

در آخر بد نیست بدانید سامانه هریم نیز ریسک های مخصوص به خود را دارد، اگر گوشی شما در دسترس فرد دیگری قرار بگیرد و آن شخص اطلاعات کارت بانکی‌ شما را بداند می تواند از حساب شما پول برداشت کند.

در نهایت بهتر است همیشه مراقب اطلاعات حساب بانکی خود باشید و این اطلاعات را در دسترس هیچ شخصی قرار ندهید تا ریسک سرقت و مواردی از این قبیل را به حداقل برسانید.

مطالب پیشنهادی


نظرات کاربران


بهنام بهاری

۰۱/۱۲/۲۳ ۱۳:۴۲

سلام ممنون از زحمات همه عزیزان پرتلاش
سامانه هریم را اگر ممکن باشد در دستگاه عابر بانک باعنوان دریافت رمز یکبار مصرف ازطریق پیامک درج کنید تا مراجعه کننده جهت فعال سازی گزینه مورد نظر بخاطر تنوع که هست دچار خطا نشود
بی نهایت سپاسگزارم

حسین یزدانی

۰۲/۰۴/۱۳ ۲۱:۲۵

منم دقیقا با نظر بالا موافقم چون همین مشکل برای منم پیش اومد

ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید