درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
دستگاه کارتخوان سیار چیست و چه مدل هایی دارد؟

دستگاه کارتخوان سیار

تیم محتوایی پی‌پینگ در کسب و کار ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

 

در دنیای کنونی بسیاری از کشورهای پیشرفته در تلاش برای حذف پول نقد و تبدیل شدن به جوامع بدون اسکناس یا پول سکه ای هستند. حذف پول نقد ممکن است مزایا و معایب مختلفی به همراه داشته باشد، اما فواید همه گیری این جوامع بسیار بیشتر از عیب های احتمالی آن ها است. در جوامع بدون پول نقد امنیت مالی کسب و کارهای خرد و کلان تامین می شود و میزان دزدی ها نیز به حداقل ممکن خواهد رسید. در راستای حرکت جوامع مختلف به سمت این هدف، دستگاه های کارتخوان سیار به وجود آمدند.

این دستگاه ها لازمه جامعه بدون پول نقد هستند، اما به طور کلی دستگاه کارتخوان چیست؟ چه انواعی دارد و نحوه عملکرد آن به چه شکلی است؟
در این مطلب قصد داریم ضمن تعریف و معرفی انواع دستگاه های کارتخوان، سایر جزئیات مانند روش کارکرد یا شرکت های ارائه دهنده این وسیله را نیز بررسی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

دستگاه کارتخوان چیست؟

دستگاه کارتخوان یا POS، کوتاه شده عبارت Point of Sale است که در فارسی به نقطه فروش ترجمه خواهد شد.

دستگاه کارتخوان خودپردازه یک وسیله کوچک و قابل حمل است که این امکان را به مشتریان می دهد تا بدون استفاده از وجه نقدی و تنها با استفاده از کارت اعتباری بانکی یا کارت هدیه، مبلغ مقرر شده را برای خرید یک محصول پرداخت کنند.

دستگاه های کارتخوان علاوه بر امکان خرید محصولات مختلف، این اختیار را به صاحب کارت می دهند که از موجودی حساب کارت اعتباری یا کارت هدیه خود مطلع شود. به طور کلی کاربردهای دستگاه کارتخوان را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • خرید از کسب و کارهای مختلف
 • امکان خرید شارژ
 • اطلاع از موجودی حساب کارت استفاده شده
 • امکان پرداخت قبوض آب، برق، تلفن و گاز با استفاده از شناسه پرداخت
 • چاپ تراکنش های مالی اخیر
 • چاپ آخرین تراکنش
 • امکان چاپ رسید تراکنش

مزایای استفاده از دستگاه کارتخوان

استفاده از دستگاه های کارتخوان برای هر دو طرف استفاده کننده یعنی مشتری و فروشنده مزایای مختلفی در بر دارد که به شرح زیر هستند:

 • یکی از مهمترین مزایای استفاده از دستگاه کارتخوان برای فروشندگان، تامین امنیت مالی آن ها و پایین آمدن احتمال سرقت از درآمد دخل فروشگاه است.
 • از دیگر مزایای استفاده از کارتخوان برای فروشنگان می توان به شارژ شدن حساب بانکی به طور مستقیم و بدون نیاز به مراجعه به بانک اشاره کرد.
 • بالا رفتن گردش حساب دستگاه کارتخوان می تواند امتیاز گرفتن وام هایی با سود کم را برای صاحب حساب در پی داشته باشد.
 • خریداران با استفاده از کارت اعتباری و دستگاه کارتخوان دیگر نیازی به حمل مقدار زیادی پول نقد و مشکلات حاصل از آن مانند احتمال سختی حمل و نقل نخواهند داشت.
 • پول نقد یکی از راه های انتقال ویروس ها، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا است. استفاده از دستگاه های کارتخوان، زمینه انتقال این عوامل خطرناک را به حداقل می رساند.
 • با استفاده از دستگاه کارتخوان، در زمان لازم برای شمردن پول توسط مشتری و خریدار صرفه جویی می شود.
 • با استفاده از دستگاه کارتخوان احتمال رخ دادن مشکل در شمردن مبلغ مورد نظر بسیار کم می شود.
 • یکی از مواردی که امنیت فروشندگان را در استفاده از پول نقد تهدید می کند، احتمال استفاده از اسکناس های تقلبی است که دستگاه کارتخوان این مشکل را برطرف خواهد کرد.
 • امکان چاپ رسید پرداخت نیز یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه کارتخوان است.

انواع دستگاه کارتخوان

یک دستگاه کارتخوان سیار

دستگاه کارتخوان در یک دسته بندی کلی به دو نوع ثابت و سیار تقسیم می شود که هرکدام از این انواع خود زیر مجموعه های دیگری دارند.
زیرمجموعه های دستگاه کارتخوان سیار عبارت هستند از:

 • کارتخوان موبایلی
 • کارتخوان اندرویدی
 • کارتخوان سیم کارتی

زیر مجموعه های دستگاه کارتخوان ثابت را می توان در انواع زیر خلاصه کرد:

 • کارتخوان تلفنی
 • کارتخوان اینترنتی
 • کارتخوان شبکه ای
 • کارتخوان کامپیوتری
 • کارتخوان بلوتوثی

هر کدام از این انواع ویژگی های منحصر به خود را دارند که سعی می کنیم در ادامه آن ها را به اختصار بیان کنیم.

کارتخوان موبایلی

همه کسب و کارها از یک محل ثابت برای ارائه محصولات یا خدمات به مشتری برخوردار نیستند. درصد بالایی از کسب و کارها را شغل های سیار مانند فروشندگان دوره گرد، راننده تاکسی ها یا افراد خدماتی تشکیل می دهند.

دستگاه کارتخوان موبایلی یکی از انواع کارتخوان سیار است که که مانند یک موبایل کوچک عمل می کند و امکان استفاده از قابلیت های دستگاه کارتخوان را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

این وسیله کاربردی به تلفن همراه هوشمند متصل می شود و با پشتیپانی نرم افزار متخصص کسب و کار، امکان انجام تراکنش های مالی را به افراد می دهد. دستگاه های کارتخوان موبایلی نیازی به رول کاغذ ندارند و رسید مشتری توسط سامانه پشتیبان POS به دارنده حساب کارت ارسال می شود.

کارتخوان اندرویدی

اگر بخواهیم جدیدترین فناوری حوزه کارتخوان ها را به شما معرفی کنیم، باید به سراغ دستگاه کارتخوان اندرویدی برویم. برخی از افراد دستگاه کارتخوان موبایلی و اندرویدی را یکی می دانند، اما باید بدانید وجه اشتراک آن ها با یکدیگر، نوع سیار بودن هر دو کارتخوان است.

این نوع کارتخوان را می توان یک نوع تبلت یا موبایل هوشمند نامید که توانایی کشیدن کارت و انتقال وجه را نیز دارد.
کارتخوان اندرویدی بیشتر امکانات یک موبایل هوشمند را از جمله دوربین، وایفای، بارکدخوان، حافظه داخلی، GPS و ویژگی های مشابه دیگر را دارد و از سیستم عامل اندروید استفاده می کند.

در این نوع کارتخوان ها نیز رسید خرید به شماره تلفن دارنده حساب پیامک خواهد شد به همین دلیل نیاز به رول کاغذ رسید ندارد.

کارتخوان سیم کارتی

یکی از قدیمی ترین نوع دستگاه کارتخوان سیار، نوع سیم کارتی آن محسوب می شود که با وجود روی کار آمدن دو مدل دیگر از کارتخوان ها سیار، محبوبیت خود را از دست نداده است.
در این نوع دستگاه یک محفظه برای قرار گیری سیم کارت وجود دارد که تراکنش های بانکی از طریق آن پشتیبانی می شوند.

این نوع دستگاه ها از کابل و باتری به طور همزمان برخوردار هستند، به همین دلیل کسب و کارهای سیار می توانند با تکیه بر باتری موجود، آن را به مکان های مختلف حمل کنند.

کارتخوان تلفنی

کارتخوان تلفنی نسل اول کارتخوان های ثابت است که از اینترنت تلفن ثابت برای پشتیبانی تراکنش های مالی و ارسال اطلاعات بانکی استفاده می کند. این کارتخوان ها جزو رایج ترین نوع درستگاه POS هستند که امکان چاپ رسید کاغذی را نیز دارند.

با وجود محبوبیتی که این نوع کارتخوان دارد، وجود معایبی مانند اشغال خط تلفن در هنگام انجام تراکنش های مالی، سبب شده است بعضی از کسب و کارها برای انجام معاملات خود، به سراغ سایر کارتخوان های ثابت بروند.

کارتخوان اینترنتی

کارتخوان های اینترنتی یک نوع دیگر از کارتخوان های ثابت هستند که برای عملکرد خود به استفاده از اینترنت تلفن ثابت یا کابل کشی آن نیاز ندارند. این نوع کارتخوان ها به طور مستقیم از وای فای محل مورد نظر استفاده می کنند.
برجسته ترین ویژگی استفاده از این نوع POS، امکان استفاده از چند کارتخوان اینترنتی به طور همزمان با پشتیبانی یک وای فای است. این ویژگی کارتخوان اینترنتی را به یکی از بهترین گزینه ها برای فروشگاه های بزرگ تبدیل می کند.

کارتخوان شبکه ای

کارتخوان شبکه ای که جزو کارتخوان های ثابت محسوب می شود، اینترنت لازم را برای انجام فعل و انفعالات مالی مستقیما از شبکه در دسترس یا LAN می گیرد.
کارتخوان های شبکه ای سرعت بسیار بالایی دارند و برای استفاده همزمان از چند POS در یک فروشگاه بزرگ، گزینه مناسبی به شمار می آیند.

کارتخوان کامپیوتری

کارتخوان های کامپیوتری یک نوع کارتخوان ثابت هستند که جزوی از سیستم کامپیوتر فروشگاه محسوب می شوند.
سیستم کامپیوتر یا صندوق فروشگاه مستقیما به کامپیوتر و نرم افزار های حسابداری وصل هستند و با انجام هر تراکنش در کارتخوان کامپیوتری، اطلاعات به صورت خودکار به نرم افزارهای حسابداری ارسال خواهد شد. امروزه بیشتر فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای یا داروخانه ها، از این نوع کارتخوان استفاده می کنند.

کارتخوان بلوتوثی

کم کاربردترین و یکی از قدیمی ترین انواع دستگاه های کارتخوان ثابت را، کارتخوان های بلوتوثی شامل می شوند. این نوع POS بیشتر در دوره ای کاربرد داشت که استفاده از بلوتوث یکی از راه های اشتراک گذاری شبکه های اینترنتی محسوب می شد.

کارتخوان بلوتوثی نیز مانند همه کارتخوان ها برای انجام تراکنش های مورد نیاز به شبکه اینترنت نیاز دارد و اینترنت خود را با کمک بلوتوث، از منبغ تغذیه اصلی می گیرد.

مدل های دستگاه کارتخوان سیار

همان طور که ذکر کردیم یکی از انواع کارتخوان ها، POS های سیار هستند که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. برای هر یک از انواع این دسته از کارتخوان، مدل های مختلفی وجود دارد.
به عبارت دیگر شرکت های مختلف و با برندهای متفاوت اقدام به ساخت دستگاه های کارتخوان سیار می کنند که این موضوع سبب ایجاد تفاوت در مدل های مختلف این دستگاه می شود.

در ادامه بعضی از شناخته شده ترین مدل های دستگاه کارتخوان سیار را به شما معرفی می کنیم:

 • کارتخوان سیار PAX| مدل A910 که یک کارتخوان اندرویدی است.
 • از محبوب ترین مدل های کارتخوان سیار سیم کارتی، می توان به کارتخوان سیار NEWPOS| مدل ۷۲۱۰ اشاره کرد.
 • کارتخوان سیار MoreFun | مدل MF919 را نیز می توان یکی از مدل های مشهور کارتخوان سیار اندرویدی دانست.
 • کارتخوان سیار PAX | مدل D210-G یکی از بهترین کارتخوان های موبایلی موجود در بازار است.
 • کارتخوان سیار PAX | مدل D210 نیز یک مدل پرطرفدار و رایج از کارتخوان های سیم کارتی سیار است.

مدل های بسیار متنوع و متعددی از کارتخوان های سیار وجود دارند که کیفیت انجام تراکنش ها و قدرت هر کدام از آن ها با دیگری متفاوت است. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار سیار می توانید یکی از این مدل های را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

نحوه کارکرد و عملکرد کارتخوان سیار

پس از آشنا شدن با پاسخ سوال دستگاه کارتخوان چیس، مزایا و انواع این وسیله کاربردی، شاید این سوال در ذهن بسیاری از شما ایجاد شود که نحوه عملکرد این دستگاه به چه شکلی است و چطور زمینه انتقال وجه را فراهم می کند؟

در جواب سوال مطرح شده باید بدانید که برای انجام یک تراکنش در دستگاه کارتخوان مراحل زیر انجام می شوند:

 • در مرحله اول پس از کشیدن کارت در دستگاه، اطلاعات کارت به وسیله شبکه اینترنت و با کمک خواندن بارکد پشت کارت، به بانک پشتیبان آن ارسال می شود.
 • در مرحله بعدی مبلغ مورد نظر را وارد دستگاه می کنید و منتظر تایید اعتبار از بانک پشتیبان خواهید شد.
 • سپس بانک پشتیبان فروشنده به بانک پشتیبان خریدار یک پیام مبنی بر اجازه انتقال وجه درخواست شده، ارسال می کند.
 • در این مرحله بانک خریدار، وارد کردن جزئیات کار را برای جلوگیری از سواستفاده مالی دارنده کارت درخواست می کند.
 • سپس بانک خریدار از وجود داشتن مبلغ درخواست شده در حساب بانکی صاحب کارت، اطمینان حاصل می کند.
 • در مرحله نهایی نیز یک پیام یا سیگنال حاوی اطلاعات و جزئیات انتقال وجه از بانک خریدار به بانک فروشنده ارسال شده و مبلغ درخواست شده در مدت زمان بسیار کوتاهی به حساب فروشنده وارد می شود.

ارائه دهندگان کارتخوان سیار

در پایان بهتر است بدانید صرف نظر از نوع و مدل دستگاه کارتخوان، شما به عنوان صاحب یک کسب و کار هر چند کوچک می توانید POS مورد نظر خود را در یکی از شرکت های ارائه دهنده این دستگاه تهیه کنید.

انتخاب شرکت ارائه دهنده کارتخوان، در پشتیبانی که از دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد. به بیان روشن تر میزان و سطح پشتیبانی هر یک از این شرکت ها، از دستگاه های ارائه شده متفاوت است.

این شرکت ها در سراسر کشور شعبه های مختلفی دارند که شما می توانید درخواست دریافت یک دستگاه کارتخوان را با مراجعه به نزدیک ترین شعبه به محل زندگی یا کسب و کار خود، ثبت کنید.

مهمترین شرکت های ارائه دهنده کارتخوان عبارت هستند از:

 • شرکت فن آوا کارت
 • شرکت به پرداخت ملت
 • شرکت آسان پرداخت
 • شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش
 • شرکت ایران کیش
 • شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش
 • شرکت پرداخت الکترونیک سداد

 

سخن نهایی

کارتخوان‌ها توانسته‌اند جایگزینی مناسب برای دریافت پول باشند. اما روش های دیگری از جمله روش کارت به کارت و درگاه پرداخت اختصاصی نیز وجود دارند که می‌توانند شما را در زمینه دریافت پول کمک کنند.

برای مطالعه مقایسه میان دریافت پول از طریق کارت به کارت و درگاه پرداخت اختصاصی، به بلاگ پست “دریافت پول از طریق کارت به کارت یا درگاه پرداخت؟” مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید