درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
ساتوشی چیست و چه ارتباطی با ارز دیجیتال بیت کوین دارد؟

ساتوشی چیست؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در فین تک ۱۴۰۰/۰۸/۲۲

 

اگر در بازار ارز های دیجیتال فعالیت داشته باشید حتما تاکنون نام ساتوشی (Satoshi) به گوشتان خورده است. در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری را درباره ساتوشی به اشتراک بگذاریم. پس اگر شما نیز به این موضوع علاقه دارید، تا انتها با ما همراه باشید.

تعریف ساتوشی

ساتوشی کوچکترین واحد شمارش ثبت شده در بلاک چین بیت کوین است. این نام از ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto)، خالق یا خالقان ناشناس بیت کوین گرفته شده است.

تقریبا در همه کشورهای دنیا پول های رایج مانند دلار آمریکا و پوند انگلیس یک واحد کوچکتر نیز دارند. همانطور که دلار و پوند به سنت و پنی تبدیل می شوند، در دنیای ارز های دیجیتال نیز این موضوع صدق می کند. یعنی بیت کوین را هم می توان به واحد های کوچکتر از جمله ساتوشی تبدیل کرد.

در 15 نوامبر 2010، ریباک (Rebuck) که یکی از اعضای انجمن اینترنتی بیت کوین تاک (BitcoinTalk) بود، پیشنهاد داد که واحدی کوچکتر و برابر 0.01 (یک صدم) برای بیت کوین در نظر گرفته شود و این نام را برای آن انتخاب کرد. اما آن روز پیشنهاد او مورد استقبال اعضای انجمن قرار نگرفت. به این دلیل که موضوع اصلی بحث این نبود.

حدود 3 ماه بعد در فوریه 2011، ریباک دوباره پیشنهاد خود را در پستی با عنوان «تقسیم بندی بیشتری برای بیتکوین مورد نیاز است.» عنوان کرد و این بار پیشنهاد او بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

8 روز بعد کاربری به نام کولباس (Kolbas) بیان کرد دیگر وقت آن رسیده است که واحدی کوچک تر برای بلاک چین بیت کوین در نظر بگیریم.

بعد از بحث و گفتگوهای طولانی همه با این نظر موافقت کردند که هر بیت کوین معادل 100 میلیون ساتوشی باشد. از آن روز این واحد در بلاک چین بیت کوین به رسمیت شناخته شد.

بنابراین، 1 بیت کوین معادل 100.000.000 (صد میلیون) ساتوشی است.

 

رمز ارز بیت کوین چیست و چگونه به وجود آمد؟ توضیح جامع و کامل در بلاگ پست “بیت کوین چیست؟

چرا به ساتوشی نیاز داریم؟

در سال 2011 این اسم در بلاک چین بیت کوین به رسمیت شناخته شد، اما در آن دوره افراد زیادی از آن استفاده نمی کردند. دلیل این موضوع این بود که بیت کوین به عنوان معیار اصلی، کاملا مناسب معاملات آن زمان بود. در واقع ارزش بیت کوین آن قدر پایین بود که استفاده از ساتوشی مضحک به نظر می رسید.

مثلا در سال 2010 اولین معامله بیت کوین در دنیای وقعی انجام شد. فردی به نام Laszlo Hanyecz برای خرید 2 عدد پیتزا به ارزش 25 دلار، 10 هزار بیت کوین پرداخت کرد که قیمت آن حدود 41 دلار بود. اگر می خواست این مقدار را با ساتوشی پرداخت کند به 1.000.000.000.000 (یک بیلیون) ساتوشی نیاز داشت.

در نتیجه در آن زمان از از این نام فقط برای تشویق مردم جهت خرید بیت کوین استفاده می کردند و حتی بعضی از سایت ها آن را به شکل رایگان در اختیار مردم قرار می دادند.

حال با گذشت زمان و افزایش ارزش بیت کوین استفاده از ساتوشی منطقی تر به نظر می رسد. با قیمت 48 هزار دلاری بیت کوین دیگر نمی شود از آن برای خرید های روزمره استفاده کرد. و در چنین شرایطی نقش این واحد پر رنگ تر می شود.

با بالا رفتن ارزش بیت کوین مردم بیشتر و بیشتر به این واحد روی آوردند. استفاده از ساتوشی با نماد (SAT) یا (S) در مکالمه های افراد علاقمند به ارز های دیجیتال و بلاک چین بسیار متداول است. #StackingSat که هشتگ کمپین استفاده از از این واحد است، بین هشتگ های ترند توییتر قرار دارد. اما دلیل این محبوبیت چیست؟

فواید استفاده از ساتوشی

درک ارزهای دیجیتالی هنوز هم برای عده زیادی از مردم سخت و دشوار است. مردم می ترسند مقدار زیادی از پول خود را روی تنها یک سکه که حتی وجود خارجی هم ندارد، سرمایه گذاری کنند و ریسک این کار را نمی پذیرند. به همین دلیل از ورود به دنیای ارز های دیجیتالی اجتناب می کنند.

از طرفی بیشتر مردم فکر می کنند که برای ورود به بازار ارز های دیجیتال دیر است و فرصت را از دست داده اند.

به این دلیل که دیگر توانایی خرید یک سکه کامل بیت کوین را ندارند. اما با رایج شدن ساتوشی این طرز فکر کم رنگ تر می شود. قابلیت شمارش ساتوشی این باور را به مردم می دهد که آن ها واقعا صاحب چیزی هستند و تا حدی خیال آن ها را راحت می کند.

همان طور که پیش تر هم گفتیم، ساتوشی یک ارز رمزنگاری شده مستقل نیست و در واقع همان بیت کوین است اما در واحدی کوچکتر.

افراد کم تجربه ای که به بیت کوین علاقه دارند می توانند با پول کم تعداد زیادی ساتوشی بخرند و در عین حال از تمام مزیت ها و ویژگی های بیت کوین استفاده کنند، با آن آشنا شوند و وارد بلاک چین بیت کوین شوند. این موضوع ریسک از دست دادن سرمایه و در نتیجه ترس آن ها را کاهش می دهد.

استفاده از ساتوشی برای قیمت گذاری و انجام معاملات روزمره نیز بسیار راحت تر است. مردم به عنوان مصرف کننده یا خریدار عادت کرده اند برچسب قیمت ها را به شکل اعدادی کامل ببینند و اعداد اعشاری به آن ها حس خوشایندی نمی دهد. اعداد اعشاری هنگام حساب کردن قیمت یک کالا یا مقایسه قیمت چند کالا با هم آن ها را گیج می کند، در نتیجه ساتوشی مانند حلال این مشکلات است.

فرض کنید می خواهید هزینه قهوه 5 دلاری خود را با ارز های دیجیتالی پرداخت کنید. برای این کار حدودا به 0.0001 (یک ده هزارم) بیتکوین یا 10 هزار ساتوشی نیاز دارید. ممیز ها و اعشار مردم را می ترساند پس منطقی است که استفاده از ساتوشی را به جای بیت کوین ترجیح دهند.

نماد ساتوشی چیست؟

ناکاماتو برای اولین بار در عرضه اولیه بیت کوین از نماد « ฿» برای آن استفاده کرد. این نماد بین علاقمندان ارز های دیجیتال با استقبال خوبی مواجه شد و استفاده از آن به سرعت رواج یافت.

اما با وجود بحث های فراوان هنوز هیچ نمادی برای ساتوشی انتخاب نشده است و فعلا برای نشان دادن آن از شکل اختصاری ساتوشی، یعنی (SAT) یا (S)، استفاده می شود.

هر ساتوشی چند بیت کوین است؟

هر ساتوشی چند بیت کوین است

همان طور که قبل تر هم گفتیم، یک ساتوشی 0.00000001 (صد میلیونیم) بیت کوین است؛ پس برای تبدیل کردن هر ساتوشی به بیت کوین کافیست آن را در 0.00000001 ضرب کنیم.

1 BTC = 100.000.0000 SAT  و  1 SAT = 0.00000001 BTC

اما این کار به دلیل صفرها و اعشار زیاد ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد. پس بهتر است برای تبدیل این واحد ها به یک دیگر از ماشین حساب های موجود در اینترنت استفاده کنید تا اشتباه در محاسبه به حداقل برسد.

برای پیدا کردن این ماشین حساب ها کافی است عبارت «ماشین حساب بیت کوین» یا «ماشین حساب ساتوشی» را در اینترنت جستجو کنید. سایت های زیادی وجود دارند که این کار را به شکل دیجیتالی برای شما انجام می دهند.

هر ساتوشی چند دلار است؟

به دلیل نوسانات ارز فیات و بیت کوین که بر اساس عرضه و تقاضای بازار است، حساب کردن قیمت بیت کوین و ساتوشی کمی سخت به نظر می رسد. به همین منظور مبدل ها و ماشین حساب هایی طراحی شده اند که به شما کمک می کنند این مبادلات را به سرعت و با کمترین درصد خطا انجام دهید.

در حال حاضر قیمت هر ساتوشی 0.0004897 دلار است.

سایر واحد های بیت کوین

  • mBTC میلی بیت (Millibit): هر میلی بیت معادل 100.000 ساتوشی یا 0.001 (یک هزارم) بیت کوین است.
  • μBTC میکرو بیت (Microbit): هر میکرو بیت معادل 100 ساتوشی یا 0.000001 (یک میلیونیم) بیت کوین است.
  • mSAT میلی ساتوشی (Millisatoshi): هر میلی ساتوشی معادل 0.001 (یک هزارم) ساتوشی یا 0.00000000001 (یک صدم میلیاردیم) بیت کوین است. اما فعلا از این واحد تنها در شبکه لایتنینگ (Lightning Network) و فقط زمانی که کانال باز است استفاده می شود.

سخن پایانی

بیت کوین در سال های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده و با استقبال خوبی مواجه شده است. بالا رفتن قیمت بیت کوین باعث شده است این واحد بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

استفاده راحت از آن برای قیمت گذاری و معاملات نیز به این محبوبیت کمک می کند. اگر روزی بیت کوین به عنوان پول رایج جوامع و کشورها قرار بگیرد اهمیت این واحد از این هم بیشتر می شود. پس می توان گفت بهتر است که شناخت ساتوشی و یا حتی سرمایه گذاری روی آن را جزو اهداف خود قرار دهید.

 

 

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید