درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
شت کوین چیست و چگونه می توان آن ها را تشخیص داد؟

شت کوین چیست؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در فین تک ۱۴۰۰/۰۸/۱۷

 

دنیای ارزهای دیجیتالی روز به روز گسترده تر می شود. از سال 2009 و توسعه بیت کوین میزان علاقه به رمزارزها به شکل قابل توجهی افزایش یافت. از آن زمان تعداد زیادی از صاحبان کسب و کار از فناوری بلاک چین استفاده کردند تا آلت کوین ها و شت کوین های جدیدی بسازند.

با توجه به داده های آماری در حال حاضر بیش از 5 هزار ارز دیجیتال و بیش از 20 هزار بازار مختلف وجود دارد. مسلما همه آن ها ارزش یکسانی ندارند.

دلایل زیادی برای ساخت آلت کوین های جدید وجود دارد. برای مثال عده ای می خواهند با از بین بردن محدودیت های بیت کوین و ارتقای ویژگی های آن جایگزینی برای این ارز محبوب تولید کنند.

برخی دیگر می خواهند با نوآوری و خلاقیت ارز های کاملا جدید با ویژگی های جدید ایجاد کنند. تقریبا همه این طرح ها با شکست مواجه می شوند و در نهایت ارزی که تولید شده هیچ ارزشی ندارد.

اما درصد قابل توجهی از آن ها فقط کلاهبردار هستند! عده زیادی از افرادی که آلت کوین جدیدی را تولید می کنند با کپی کردن برنامه سایر ارزهای دیجیتالی و بدون هیچ نوآوری یا هدف مشخصی به دنبال سرمایه گذارانی می گردند تا آن ها را بخرند.

برای مثال دوج کوین (Doge Coin) بدون هیچ برنامه ای و فقط به دلیل محبوبیت یک میم (meme) ساخته شد. هدف ساخت این دسته از ارزهای دیجیتالی فریب مردم و سود بردن از طمع آن ها است.

واقعیت این است که در بین این همه ارز دیجیتالی مختلف فقط تعداد کمی از آن ها می توانند به سطح بیت کوین یا اتریوم برسند. شنیدن داستان های افرادی که یک شبه راه صد ساله را طی کردند یا به قول خودشان میلیاردر شدند مردم را وسوسه می کند تا بدون هر فکری وارد بازار ارزهای دیجیتال شوند.

برای سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتالی دانستن میزان ارزش هر یک از آن ها بسیار مهم است. این رمزارزها ارزش یکسانی ندارند و باید آگاه باشید ارزهای دیجیتالی پوچ نیز به وفور وجود دارند.

ارزهایی که فقط با هدف کلاهبرداری از افراد ایجاد شده اند و هیچ کاربرد نوآورانه یا پیشرفتی ندارند. درک این امر به شما کمک می کند تا سرمایه خود را از دست ندهید.

در ادامه این مطب قصد داریم این دسته از ارزهای بی ارزش را به اسم شت کوین به همراه ویژگی هایی که دارند به شما معرفی کنیم. پس اگر شما هم مجذوب دنیای ارزهای دیجیتالی هستید یا قصد سرمایه گذاری دارید تا انتها با ما همراه باشید.

شت کوین چیست؟

از زمان محبوبیت ارزهای دیجیتالی علاقه مندان و فعالان این حوزه اصطلاحات مختلفی را برای توصیف ارزها و شرایط خاص به کار می برند. یکی از این اصطلاحات «شت کوین» است.

شت کوین (Shit Coin) اصطلاحی است که برای اشاره به ارزهای دیجیتالی بی ارزش و بدون هدف استفاده می شود. شت کوین ها هیچ چیز جدیدی برای ارائه ندارند و بر خلاف بیت کوین و اتریوم عملکرد خاصی نیز ندارند. آن‌ها بدون طرح و برنامه ریزی دقیق به وجود آمده اند و طول عمر کوتاهی دارند.

این ارزها در واقع کپی ارزان قیمت سایر پروژه ها هستند. بنابراین استفاده از این کلمه برای ارزهای بی ارزش بین افراد فعال در بازار ارزهای دیجیتالی رواج دارد.

چرا به این دسته از ارزها شت کوین می گویند؟

کلمه شت کوین بار منفی دارد. برخی از محققان می گویند واژه شت کوین برای اولین بار توسط هواداران بیت کوین در سال 2010 و در انجمن بیت کوین تاک (Bitcoin Talk) استفاده شد. آن ها از این واژه برای تحقیر و کم ارزش نشان دادن سایر ارز های موجود در مقابل بیت کوین استفاده کردند.

چرا شت کوین ها خریدار دارند؟

حقیقت این است که تبلیغات وسیع شت کوین ها بسیار وسوسه برانگیز است. نوسانات شدید قیمت شت کوین ها توجه سرمایه گذاران را به خود جلب می کند. ارزان بودن آن ها نیز به خریداران امکان می دهد تعداد زیادی از این ارزها را بخرند و این موضوع حس خوبی به آن ها می دهد.

به علاوه این احتمال هم وجود دارد شت کوینی که خریدند در واقع شت کوین نباشد و در نتیجه فرد جزو اولین نفراتی می شود که آن را خریده است. همه این عوامل باعث می شوند که با وجود ریسک بالا مردم شت کوین ها را خریداری کنند و در دام آن ها بیافتند.

ویژگی های شت کوین

  • معمولا ارزان هستند.
  • در بازار نوسانات زیادی دارند.
  • وایت پیپر (white paper) ندارند یا فقط یک نسخه کپی شده از وایت پیپر کوین های معتبر را دارند.
  • قیمت آن ها بر مبنای حدس و گمان تعیین می شود.
  • معمولا نقدینگی زیر 300 هزار دلار دارند.
  • معمولا سرمایه گذاران آن ها به شکل پنهانی کار می کنند.
  • معمولا تعداد سرمایه گذاران آن ها کمتر از 300 نفر است

نحوه تشخیص شت کوین

تشخیص شت کوین ها موضوع بسیار مهمی است. افراد زیادی با سرمایه گذاری اشتباه روی شت کوین ها همه پول خود را از دست داده اند. اگر روی ارز اشتباهی سرمایه گذاری کنید ضرر خواهید کرد. به همین دلیل شناخت آن ها اهمیت زیادی دارد و نباید شت کوین ها را نادیده گرفت.

هر روزه تبلیغات ارزهای دیجیتالی جدید با شرایط فوق العاده و ویژگی های شگفت انگیز در همه جای شبکه های اجتماعی دیده می شود. اما همان طور که قبلا هم اشاره کردیم اعتماد به این تبلیغات بدون شناخت و تحقیقات ممکن است باعث ضرر شود.

برای این که تشخیص دهید رمزارزی که می خواهید بخرید شت کوین است یا خیر راه قطعی و مطمئنی وجود ندارد. اما همانطور که گفتیم این دسته از ارزهای دیجیتالی معمولا ویژگی های مشخصی دارند که شناخت آن ها به شما کمک می کند تا در دام این رمزارزها نیفتید و ضرر نکنید.

در ادامه مطلب به تعدادی از این ویژگی ها اشاره خواهیم کرد.

حباب قیمت

درصد زیادی از افراد فکر می کنند اگر قیمت یک ارز زیاد باشد به طور حتم ارزش زیادی دارد و بهتر است روی آن سرمایه گذاری کنند. اما در واقع این موضوع فقط آن ها را فریب می دهد.

بسیاری از شت کوین ها مانند کانکت یا شیبا اینو با رشد چند هزار درصدی در مدت زمان کوتاهی بسیاری افراد را فریب می دهند و پس از ترکیدن حباب قیمت باعث ضرر آن افراد می شوند.

توسعه دهندگان ناشناس

سرمایه گذاری روی تیمی که از اسم های جعلی یا ناشناس استفاده می کنند اصلا درست نیست. اگر در روند کارمشکلی وجود نداشته باشد دلیلی ندارند افراد خودشان را پشت اسم های جعلی و اموجی ها پنهان کنند. علاوه بر این، این احتمال که افراد با نشان دادن ظاهر و استفاده از نام واقعی خود کلاهبرداری کنند کم است.

وعده های بزرگ توخالی

در تبلیغاتی که برای معرفی ارزهای جدید استفاده می کنند هزاران مزیت و برنامه مفید معرفی می شود، بدون این که توضیحی راجع به روند آن در اختیار افراد بگذارند. هیچ تضمینی برای آینده آن ندارند و در کل همه چیز فقط ظاهر زیبایی دارد.

کپی بودن طرح کلی

اگر وایت پیپر (white paper) ارز مورد نظر کپی وایت پیپر یکی از ارزهای معتبر باشد یا حتی بدتر اگر اصلا وایت پیپر نداشته باشد، بی شک آن ارز جعلی یا به اصطلاح شت کوین است.

سوابق

بررسی سوابق یک ارز به شما کمک می کند تا حدودی اعتبار آن را بسنجید. رشد یک ارز اگر فقط در بازه های زمانی کوتاه باشد به احتمال زیاد اعتبار زیادی ندارد. در واقع این تداوم است که نشان می دهد یک ارز موفق عمل می کند یا خیر.

سخن نهایی

در این مطلب با معرفی شت کوین و ویژگی های آن سعی کردیم به شما کمک کنیم تا در دام افراد سودجو و کلاه بردار نیافتید. به طور کلی شت کوین ها گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری های بلند مدت نیستند و تنها در معاملات روزمره مورد استفاده قرار می گیرند.

شاید این بین ارزهایی مانند دوج کوین توانسته باشند ارزش بالایی به دست آورند و خیلی از افراد را میلیونر کنند، اما باید دقت کنید این ارز نیز هنوز با اوج قیمتی خود فاصله زیادی دارد و از طرفی هیچ تضمینی نیست که آینده مطمئنی داشته باشد.

پس اگر قصد دارید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، حتما پروژه مورد نظر را با دقت بررسی کنید تا سرمایه خود را مانند یک قمار دیجیتال از دست ندهید.

 

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید