درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
شت کوین چیست و چگونه می توان آن ها را تشخیص داد؟

شت کوین چیست؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در ارز دیجیتال ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

اگر اخبار کریپتوکارنسی‌ها را دنبال کنید، حتماً در دو سال اخیر، اصطلاح شت‌کوین را بارهاوبارها شنیده‌اید. از سال 2009 و عرضه بیت‌کوین تا به امروز، دنیای ارزهای دیجیتال خیلی بزرگ‌تر شده است و در حال حاضر بیش از 5 هزار ارز در جهان وجود دارند. برخی از این ارزها با هدف و پشتوانه‌ای قوی (مثل رفع نواقص کوین‌های قبلی، بهبود بلاک‌چین، ارائه تکنولوژی‌های جدید و غیره) به وجود می‌آیند. و هستند ارزهایی که بدون هدف خاص ایجاد می‌شوند تا ثروت باد آورده‌ای را برای بنیان‌گذارانشان فراهم کنند.

واقعیت این است که در بین این همه ارز دیجیتالی، فقط تعداد کمی می‌توانند به سطح ارزش بیت‌کوین یا اتریوم برسند. اما شنیدن داستان‌های افرادی که یک شبه راه صد ساله را طی کرده‌اند یا به قول خودشان میلیاردر شده‌اند، مردم را وسوسه می‌کند تا بدون تحقیق و یادگیری وارد بازار ارزهای دیجیتال شوند. این افراد معمولا می‌خواهند روی ارزهایی سرمایه‌گذاری کنند که درآمد بالایی داشته باشند و معمولا در دام شت‌کوین‌ها می‌افتند.

 ShitCoin به ارزهایی گفته می‌شود که بدون در نظر گرفتن پتانسیل و کاربردشان، سریع رشد می‌کنند و سود زیادی دارند. حالا که داریم کم‌کم به انتهای سری مطالب کریپتوکارنسی می‌رسیم، می‌خواهیم به مبحث شت‌کوین‌ها و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها بپردازیم.


شت کوین چیست؟

شت‌ کوین ها در واقع ارزهای دیجیتالی هستند که بر اساس مفهوم خاصی ایجاد نشده‌اند، هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند و بی‌ارزش هستند. این ارزها هیچ چیز جدیدی برای ارائه ندارند و صرفاً بر اساس عواملی مانند یک خبر یا توییت، ناگهان پامپ می‌شوند. از آن جایی که این ارزها، پشتوانه درستی ندارند و پروژه مشخصی پشت آن‌ها نیست، قیمت آن‌ها پس از مدتی کاهش میابد و ارزششان را از دست می‌دهند.

تعریف شت کوین

این ارزها در واقع کپی ارزان قیمت سایر پروژه‌ها هستند و به همین دلیل است که از این کلمه برای توصیف بی‌ارزشی آن‌ها استفاده می‌شود. عده‌ای می‌گویند واژه «شت کوین» برای اولین بار در سال 2010 توسط هواداران بیت‌کوین و در انجمن بیت‌کوین تاک (Bitcoin Talk) و برای تحقیر سایر ارزهای دیجیتال استفاده شد.


چرا شت کوین‌ها طرفدار دارند؟

پامپ ناگهانی این کوین‌ها و نوسانات قیمتی، فرصت سود زیادی به همراه دارد. ارزان بودن هم دلیل دیگری است. می‌توانید با سرمایه‌گذاری کوچک، حجم بالایی از این ارزها را بخرید تا سود بیشتری کسب کنید.


ویژگی‌های شت کوین

 • معمولا ارزان هستند.
 • نوسانات زیادی دارند.
 • وایت پیپر (white paper) ندارند یا فقط یک نسخه کپی شده از وایت پیپر کوین‌های معتبر را ارائه می‌کنند.
 • قیمتشان بر مبنای حدس و گمان تعیین می‌شود.
 • معمولا نقدینگی زیر 300 هزار دلار دارند.
 • معمولا سرمایه‌گذاران آن‌ها به شکل پنهانی کار می‌کنند.
 • معمولا تعداد سرمایه‌گذاران آن‌ها کمتر از 300 نفر است.


فرق میم‌کوین و شت کوین چیست؟

میم‌کوین چیست و کدام ارزها شت‌کوین هستند؟ این یکی از متداول‌ترین سوال‌هایی است که مطرح می‌شود.

مفهوم میم‌کوین‌ها را مفصل در مطلب «مفاهیم پایه‌ای دنیای ارزهای دیجیتال» بررسی کردیم. گفتیم که میم‌کوین‌ها ارزهایی هستند که برای شوخی ایجاد شده‌اند، پشتوانه خاصی ندارند و معمولاً بر اساس یک میم (Meme) یا طنز اینترنتی شکل می‌گیرند. دوج‌کوین و شیبا اینو، دو میم‌کوینی بودند که در این سری مطالب بررسی کردیم. میم‌کوین‌ها در سال‌های اخیر به‌عنوان راهی برای بازدهی کلان مطرح شده‌اند. این کوین‌ها عموماً توسط یک سلبریتی یا اینفلوئنسر تبلیغ می‌شوند، ارزش‌ آن‌ها یکباره افزایش پیدا می‌کند و به همان سرعت هم کم می‌شود.

شت‌کوین به ارزهایی گفته می‌شود که تازه‌وارد بازار شده‌اند، پشتوانه‌ای ندارند و پروژه آن‌ها نقشه راه مشخصی را دنبال نمی‎‌کند. آیا همه‌ی میم‌کوین‌ها، شت‌کوین‌ها هستند؟ تقریباً بله. اما اگر میم‌کوینی باشد که ارزشش را به مرور از دست ندهد و همچنان در بازار کریپتو دوام بیاورد، می‌تواند از دسته‌ی شت‌کوین‌ها خارج شود.

فرق میم کوین و شت کوین

و آیا همه‌ی شت‌کوین‌ها لزوماً میم‌کوین هستند؟ نه. مفهوم میم‌کوین‌ها همیشه به یک meme گره زده می‌شود؛ اما شت‌کوین‌ها لزوماً چنین معنایی ندارند. هر ارز دیجیتالی که بی‌هدف ایجاد شود و یا بعد از مدتی ارزشش را از دست بدهد و در مرز حذف از بازار قرار بگیرد، یک شت‌کوین طلقی می‌شود.


آیا سرمایه‌گذاری در شت‌کوین‌ها ریسک است؟

ارزهای دیجیتال معمولاً برای رسیدگی به یک مشکل بازار یا برای ارائه یک بینش خاص توسعه می‌یابند، اما هدف اصلی یک شت‌کوین اغلب ایجاد سود سریع برای سازندگان و سرمایه‌گذاران است. به دلیل نقدینگی ضعیف و ارزش بازار، فروش یا مبادله شت‌کوین‌ها دشوار است و اغلب به دلیل استفاده بد، پتانسیل سرمایه‌گذاری پایینی دارند.

یادتان باشد که ریسک سرمایه‌گذاری در شت کوین ها معمولاً خیلی بیشتر از ریوارد آنها است. خالق پروژه‌ی شت‌کوین معمولاً می‌تواند به‌راحتی قیمت را دست‌کاری کند تا سود ببرد. این شت‌کوین‌ها معمولاً پامپ و دامپ خارج از کنترلی دارند و روش خوبی برای سرمایه‌گذاری نیستند.


شت کوین های انفجاری 2023

1. Spongebob

سکه باب اسفنجی (US$SPONGE)، یک رقیب جدید در بازار روبه‌رشد ارزهای دیجیتال است. آن‌هایی که به دنبال سودهای یک شبه هستند، به این ارز توجه زیادی می‌کنند.

2. Evil Pepe Coin

طبق وایت پیپر ارائه شده، عرضه EVILPEPE به ۶.۶۶ میلیارد توکن محدود شده است که ۹۰ درصد آن برای خریداران پیش‌فروش محفوظ است و ۱۰٪ باقیمانده برای نقدینگی DEX استفاده می‌شود.

بهترین شت کوین برای خرید

3. Tamadoge

یکی از جدیدترین ارزهای میم که وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است. این ارز یک اکوسیستم بازی برای کسب درآمد دارد که شامل بازی اصلی تامادوج، پنج بازی به سبک آرکید و حتی یک برنامه واقعیت افزوده است. این اصلی‌ترین تمایز این کوین نسبت به سایر شت‌کوین‌ها است.

4. Chimpzee

این ارز یک شت‌کوین برای ارائه درآمد غیرفعال است و به کاربران اجازه می‌دهد در حفظ اکوسیستم و حیات‌وحش سهیم باشند و به محیط‌زیست و سازمان‌های خیریه حیوانات کمک کنند. تا کنون بیش از ۶۳۰ هزار دلار در پیش‌فروش این کوین جمع‌آوری شده است.

5. ApeCoin

ایپ کوین شت‌کوینی که جهان معتبر Bored Ape NFT را با جوایز زیادی تقویت می‌کند. حدود 12 ماه است که قیمت این ارز مدام کاهش پیدا می‌کند، اما احتمال یک پامپ بزرگ و افزایش قیمت، همیشه وجود دارد.

6. Wall Street Meme

این میم‌کوین مورد توجه فعالان WallStreetBets در شبکه اجتماعی reddit قرار گرفته است و از زمان شروع عرضه توانسته حدود 20 میلیون دلار سرمایه جمع کند.

7. Sonic Coin

یک شت کوین دیگر است که بر اساس بازی سونیک طراحی شده و با هارد کپ 2 میلیون دلاری و قیمت 0.000014 دلار عرضه می‌شود.

بهترین شت کوین برای نوسان گیری

8. Pikamoon

یکی از بهترین شت‌کوین‌ها برای گیمرهاست که در یک بازی play-to-earn ارائه می‌شود. این شت‌کوین در دومین استیج پیش‌فروش قرار دارد و توانسته حدود 3.7 میلیون دلار را در مرحله پیش‌فروش جمع کند.

نکته: جدا از شت‌کوین‌هایی که معرفی کردیم، بهتر است به کوین‌هایی مانند دوج‌کوین، شیبا اینو و Folki Inu هم توجه داشته باشید.


چگونه شت کوین های انفجاری را پیدا کنیم؟

پیدا کردن شت ‌کوین‌ها پیش از پامپ شدن، کار ساده‌ای نیست؛ اما چند نکته وجود دارد که در فرایند پیدا کردن این ارزها کمک می‌کنند. بگذارید یکی از سایت‌های مفید برای پیدا کردن شت کوین‌ها را با هم بررسی کنید. وب‌سایت کوین مارکت کپ را باز کرده و از منوی بالا، Cryptocurrencies را انتخاب کنید.

آموزش پیدا کردن بهترین شت کوین برای سرمایه گذاری

سپس بخش Spotlight را انتخاب کنید تا لیست ارزها به شما نمایش داده شود. در این صفحه یک بخش Recently Added وجود دارد که برای ارزهایی است که به تازگی اضافه شده‌اند.

پیدا کردن بهترین شت کوین برای هولد

در این قسمت می‌توانید با توجه به نکات زیر، شت‌کوین هایی که آینده‌دار را پیدا کنید.

 • تعداد واچ لیست را چک کنید: هر چه تعداد افراد بیشتری آن را در واچ لیست خود داشته باشند، احتمالا رشد قیمتی شت کوین بیشتر است.
 • امتیازها را بررسی کنید: شت‌کوینی برای سرمایه‌گذاری مناسب است که رتبه‌ای بین ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ داشته باشد.
 • حجم ۲۴ ساعت آن زیر ۱۰۰ دلار باشد: هر چه میزان Volume بیشتر باشد، برای رشد قیمت باید سرمایه بیشتری وارد آن کنید.
 • نمودار آن را ببینید: شت‌کوینی که اخیراً پامپ شده و یا رشد چند صددرصدی داشته است، برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست.

فقط در نظر داشته باشید که این موارد الزاماً به معنی سوددهی شت‌کوین نیست. حتماً قبل از سرمایه‎گذاری، در مورد پروژه تحقیق کنید، سایت آن را چک کرده و وایت پیپر آن را بخوانید.


نکات مهمی که باید قبل از خرید شت کوین ها رعایت کنید:

1. خیلی خوب تحقیق کنید تا پتانسیل کوتاه‌مدت و بلندمدت شت کوین را بشناسید.

2. در مرحله اول، کمی از سرمایه‌تان را به شت‌کوین اختصاص دهید. به دلیل ریسک بالا، نباید سرمایه‌ی هنگفتی روی یک کوین بگذارید.

3. برای مدتی بازار را رصد کنید تا از تصمیمتان مطمئن شوید. اگر قیمت افت کرد، نوبت به انتخاب سخت می‌رسد. کوین‌ها را با ضرر می‌فروشید یا به امید افزایش احتمالی قیمت، آن‌ها را نگه می‌دارید؟

4. اگر روند افزایش قیمت شروع شد، بهتر است سود یا حداقل مبلغ اولیه را بردارید. زمانی که یک سیگنال واضح برای خرید مجدد مشاهده کردید، می‌توانید مبلغ بیشتری را سرمایه‌گذاری کنید.
سخن پایانی

شت‌کوین‌ها اغلب به دلیل قیمت پایین، یک فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری دیده می‌شوند؛ اما نباید بدون منطق سراغشان بروید. درست است که ریسک سوددهی شت‌کوین‌ها بالاست، اما این کوین‌ها ریسک ضرر بالایی هم دارند. در نهایت اگر تازه می‌خواهید فرایند سرمایه‌گذاری روی این کوین‌ها را شروع کنید، فقط بخش کوچکی از سبدتان را به آن‌ها اختصاص دهید.


مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید