درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا

آموزش نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا + آموزش تصویری

تیم محتوایی پی‌پینگ در راهکارها ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

امروز فرآیند انتقال وجه به حساب‌های مختلف در مقایسه با گذشته دیگر یک پروسه چالش برانگیز نیست و در کمتر از چند دقیقه امکان‌پذیر است. زیرا شما می‌توانید به راحتی و بی‌دردسر با استفاده از شماره شبای حساب خود، مبالغ دلخواهتان را با چند کلیک، بین بانک‌های مختلف جابه‌جا کنید. اگر نمی‌دانید شبا چیست و چگونه می‌توان شماره شبا دریافت کرد، در جای درستی هستید. ما در این مطلب از پی پینگ، راهنمای کاملی درباره ماهیت شماره شبا، تفاوت شبا با شماره کارت و نحوه دریافت شماره شبا با داشتن شماره کارت را به همراه توضیحات تصویری به شما ارائه می‌دهیم.

شماره شبا چیست؟

با توجه به اینکه هنوز بسیاری از کاربران بانک به‌طور دقیق نمی‌دانند شماره شبا چیست، شاید بهتر باشد قبل از معرفی راه‌های مختلف دریافت شماره شبا، ابتدا به تعریف این اصطلاح بپردازیم. کلمه (شبا) مخفف “شناسه حساب بانکی ایران” است که همواره در قالب یک شماره 24 رقمی و مطابق با استاندارد ISO 13616 توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌شود.

شبا، حساب بانکی فرد را به شکل منحصر‌به‌فرد در کل نظام بانکی ایران تعیین می‌کند. این شماره بانکی 24 رقمی، امکان انتقال وجه با سامانه ساتنا و پایا را فراهم کرده و هر فرد می‌تواند با داشتن شماره شبا بدون در نظر گرفتن اطلاعاتی مثل نام و کد شعبه بانک، نوع حساب و… به صورت الکترونیکی وجه موردنظر را انتقال دهد. جالب است بدانید که بدون شماره شبا، امکان حواله بین‌بانکی وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:

شماره شبا چیست؟

معرفی اجزای شماره شبا

پیشتر در مقاله‌ای مفصل، توضیحات کاملی در مورد شماره شبا ارائه داده ایم. اما مروری بر برخی از ویژگی‌های شماره شبا در اینجا نیز خالی از لطف نیست. شماره شبا شامل 24 رقم است که پس از آن از عنوان IR استفاده می‌شود. در واقع ساختار این شماره از IBAN پیروی می کند. این شماره شامل اطلاعاتی از جمله حساب بانکی فرد، نام بانک، شماره حساب، نوع حساب و در نهایت کشور صادرکننده آن است. در تصویر زیر اجزای تشکیل‌دهنده شماره شبا همراه با معنی و کاربرد دقیق هر یک را مشاهده می‌کنید:

راهنمای کامل نحوه دریافت شماره شبا + آموزش تصویری

 

تفاوت شماره شبا با شماره کارت

همان‌طور که پیش از این به شما گفتیم، شماره شبا با شماره کارت تفاوت دارد. شماره شبا، یک شماره 24 رقمی است که برای انتقال وجه بین بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در طرف مقابل شماره کارت، یک شماره 16 رقمی است که فقط برای سپرده‌های کوتاه‌مدت صادر شده و برای انتقال وجه بین بانکی قابل استفاده است. یکی از تفاوت‌های مهم این دو شماره این است که شماره کارت تاریخ انقضا دارد اما شماره شبا هرگز منقضی نمی‌شود و همواره برای یک حساب بانکی ثابت است.

معرفی روش‌های مختلف نحوه دریافت شماره شبا

در این بخش به معرفی روش‌های مختلف دریافت شماره شبا از بانک‌های مختلف می‌پردازیم:

1.      مراجعه به بانک جهت دریافت شبا

اولین روش برای دریافت شماره شبا، مراجعه به بانک است. شما می‌توانید با مراجعه به نزدیک‌ترین شعبه بانک به محل سکونت خود، شماره حساب و شماره شبای خود را از متصدی بانک دریافت کنید. لازم به ذکر است این روش در شرایط امروزی خیلی پرکاربرد نیست و کمی زمان‌بر است، به همین خاطر بیشتر مناسب افرادی است که به اینترنت یا کارت بانکی خود دسترسی ندارند.

2.      استفاده از عابر بانک جهت دریافت شبا

اگر جزو افرادی هستید که به اینترنت دسترسی ندارید، می‌توانید برای دریافت شماره شبا به عابر بانک مراجعه کنید. برای دریافت شماره شبا با استفاده از عابر بانک حتما باید کارت بانکی خود را همراه داشته باشید. در این روش کافی است به نزدیک‌ترین عابر بانک بروید  با وارد کردن اطلاعات کارتتان، شماره شبا و شماره حسابتان را روی کاغذ به صورت چاپ‌شده دریافت کنید.

3. دریافت شماره شبا از وب‌سایت بانک

ساده‌ترین و سریع‌ترین روش برای دریافت شماره شبا، استفاده از وب‌سایت بانک است. توجه داشته باشید که در این روش دریافت شبا عموما با شماره حساب بانکی مقدور است و صرفا با وارد کردن شماره کارت بانکی نمی‌توانید شماره شبا را دریافت کنید. با این وجود، در وب سایت برخی از بانک‌ها چنین امکانی برای شما وجود دارد. فرآیند دریافت شبا از سایت بانک‌ها کار بسیار آسانی است و عموما شامل ثبت شماره حساب یا شماره کارت و یک کد امنیتی می‌شود. در ادامه به عنوان مثال نحوه دریافت شماره شبا در چند بانک را به شما ارائه می‌دهیم.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:

راهنمای جامع تصویری دریافت شماره شبا از طریق شماره حساب

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در بانک ملی

جهت دریافت شماره شبا از بانک ملی وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

تبدیل شماره کارت به شماره شبا بانک ملی

 

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در بانک سامان

بانک سامان امکان دریافت شماره شبا با شماره کارت را فراهم کرده است، شما می‌توانید جهت دریافت شماره شبا از بانک سامان وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

تبدیل شماره کارت به شماره شبا بانک سامان

 

 

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد امکان دریافت شماره شبا با شماره کارت را فراهم کرده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره کارت به شماره شبا بانک پاسارگاد

 

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در بانک پارسیان

بانک پارسیان امکان دریافت شماره شبا با شماره کارت را فراهم کرده است.. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک پارسیان

 

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در بانک مسکن

در سایت بانک مسکن امکان تبدیل شماره کارت بانکی به شماره شبا برای شما فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره کارت به شماره شبا بانک مسکن

 

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در پست بانک ایران

پست بانک ایران امکان دریافت شماره شبا با شماره کارت را فراهم کرده است.. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا پست بانک ایران

 

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در بانک ایران زمین

در سایت بانک توسعه تعاون امکان تبدیل شماره کارت بانکی به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره کارت به شماره شبا بانک ایران زمین

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در بانک قرض الحسنه مهر ایران

در سایت بانک قرض الحسنه مهر ایران امکان تبدیل شماره کارت بانکی به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک قرض الحسنه مهر ایران

 

نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا در بانک خاورمیانه

در سایت بانک خاورمیانه امکان تبدیل شماره کارت بانکی به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

 

 

جمع‌بندی

شما با در اختیار داشتن شماره کارت خود می‌توانید از طریق وبسایت برخی از بانک‌ها اقدام به دریافت شماره شبا حساب خود یا سایر افرادی که قصد واریز پول به حساب‌شان دارید، کنید. البته برای بیشتر بانک‌ها شما نیاز دارید که این کار را از طریق شماره حساب انجام دهید. ضمن اینکه اخیرا شماره شبا بر روی اکثر کارت‌های صادر شده از بانک‌های مختلف درج شده و شاید دیگر نیاز چندانی به استفاده از این وب‌سایت‌ها نیز نباشد.

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید