درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
راهنمای کامل نحوه دریافت شماره شبا

راهنمای کامل نحوه دریافت شماره شبا + آموزش تصویری

تیم محتوایی پی‌پینگ در راهکارها ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

در گذشته محدودیت‌‌های زیادی برای انتقال وجه بانکی و بین‌بانکی وجود داشت به‌طوری‌که فرآیند انتقال وجه نوعی چالش به‌شمار می‌رفت، اما امروزه با کمک عوامل مختلف این فرآیند به کار بسیار آسانی تبدیل شده است. شما می‌توانید به راحتی و بی‌دردسر با استفاده از شماره شبای حساب خود، مبالغ دلخواهتان را با چند کلیک، بین بانک‌های مختلف جابه‌جا کنید. اگر نمی‌دانید شبا چیست و چگونه می‌توان شماره شبا دریافت کرد، در جای درستی هستید. ما در این مطلب از پی پینگ، راهنمای کاملی درباره چیستی شماره شبا، تفاوت شبا با شماره حساب و نحوه دریافت شماره شبا را به همراه توضیحات تصویری به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید به راحتی حواله‌های بانکی بزنید.

شماره شبا چیست؟

با توجه به اینکه هنوز بسیاری از کاربران بانک به‌طور دقیق نمی‌دانند شماره شبا چیست، شاید بهتر باشد قبل از معرفی راه‌های مختلف دریافت شماره شبا، ابتدا به تعریف این اصطلاح بپردازیم. کلمه (شبا) مخفف شناسه حساب بانکی ایران است که همواره در قالب یک شماره 24 رقمی و مطابق با استاندارد ISO 13616 توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌شود.

شبا، حساب بانکی فرد را به شکل منحصر‌به‌فرد در کل نظام بانکی ایران تعیین می‌کند. این شماره بانکی 24 رقمی، امکان انتقال وجه با سامانه ساتنا و پایا را فراهم کرده و هر فرد می‌تواند با داشتن شماره شبا بدون در نظر گرفتن اطلاعاتی مثل نام و کد شعبه بانک، نوع حساب و… به صورت الکترونیکی وجه موردنظر را انتقال دهد. جالب است بدانید که بدون شماره شبا، امکان حواله بین‌بانکی وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:

شماره شبا چیست؟

معرفی اجزای شماره شبا

شماره شبا شامل 24 رقم است که پس از آن از عنوان IR استفاده می‌شود. در واقع ساختار این شماره از IBAN پیروی می کند. این شماره شامل اطلاعاتی از جمله حساب بانکی فرد، نام بانک، شماره حساب، نوع حساب و در نهایت کشور صادرکننده آن است. در نمونه زیر می‌توانید با اجزای تشکیل‌دهنده شماره شبا به‌طور دقیق آشنا شوید:

راهنمای کامل نحوه دریافت شماره شبا + آموزش تصویری

مزایای شماره شبا

باید در نظر داشته باشید که شماره شبا جایگزین شماره حساب نیست اما استفاده از سامانه‌های حواله الکترونیکی کشور یعنی ساتنا و پایا، هر دو با استفاده از شماره شبا امکان‌پذیر است. شبا مزایای زیادی برای کاربران و متصدیان فراهم کرده که در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فراهم کردن امکان دسترسی به اطلاعات شماره حساب
  • امکان دریافت یا پرداخت وجه بدون نیاز به جزئیات بیشتر در رابطه با حساب مبدا یا مقصد
  • عدم‌نیاز به کنترل نام بانک، کد شعبه، شماره حساب و… در هنگام حواله
  • جلوگیری از انتقال وجه در صورت اشتباه شدن شماره شبا و یا جود هر نوع مغایرت: در این شرایط سامانه بانکی به متصدی بانک گزارش خطا می‌دهد و از انتقال وجه به حساب‌های دیگر جلوگیری می‌کند.
  • کاهش خطای متصدی بانک و مشتری در ثبت و ارائه اطلاعات انتقال وجه
  • انتقال مبالغ بالاتر از 15 میلیون تومان به سایر حسابها بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک

تفاوت شماره شبا با شماره حساب و شماره کارت

همان‌طور که پیش از این به شما گفتیم، شماره شبا با شماره حساب و شماره کارت تفاوت دارد. شماره حساب نوعی شماره شناسایی کاربران در بانک است که به هر حساب حقیقی و حقوقی و هر نوع سپرده‌ای تعلق می‌گیرد و برای انتقال وجه در حساب‌های یک بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما شماره شبا، یک شماره 24 رقمی است که برای انتقال وجه بین بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طرف مقابل شماره کارت، یک شماره 16 رقمی است که فقط برای سپرده‌های کوتاه‌مدت صادر شده و برای انتقال وجه بین بانکی قابل استفاده است. یکی از تفاوت‌های مهم این سه اصطلاح این است که شماره کارت تاریخ انقضا دارد اما شماره شبا و شماره حساب هرگز منقضی نمی‌شوند و همواره ثابت هستند.

معرفی روش‌های مختلف نحوه دریافت شماره شبا

در این بخش به معرفی روش‌های مختلف دریافت شماره شبا از بانک‌های مختلف می‌پردازیم:

1.      مراجعه به بانک جهت دریافت شبا

اولین روش برای دریافت شماره شبا، مراجعه به بانک است. شما می‌توانید با مراجعه به نزدیک‌ترین شعبه بانک به محل سکونت خود، شماره حساب و شماره شبای خود را از متصدی بانک دریافت کنید. لازم به ذکر است این روش در شرایط امروزی خیلی پرکاربرد نیست و کمی زمان‌بر است، به همین خاطر بیشتر مناسب افرادی است که به اینترنت یا کارت بانکی خود دسترسی ندارند.

2.      استفاده از عابر بانک جهت دریافت شبا

اگر جزو افرادی هستید که به اینترنت دسترسی ندارید، می‌توانید برای دریافت شماره شبا به عابر بانک مراجعه کنید. برای دریافت شماره شبا با استفاده از عابر بانک حتما باید کارت بانکی خود را همراه داشته باشید. در این روش کافی است به نزدیک‌ترین عابر بانک بروید  با وارد کردن اطلاعات کارتتان، شماره شبا و شماره حسابتان را روی کاغذ به صورت چاپ‌شده دریافت کنید.

3. دریافت شماره شبا از وب‌سایت بانک

ساده‌ترین و سریع‌ترین روش برای دریافت شماره شبا، استفاده از وب‌سایت بانک است. توجه داشته باشید که در این روش دریافت شبا فقط با شماره حساب بانکی مقدور است و شماره کارت بانکی کمکی به شما نمی‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت هر بانک و وارد کردن شماره حساب موردنظر، شماره شبا را دریافت کنید. فرآیند دریافت شبا از سایت بانک‌ها کار بسیار آسانی است و عموما شامل ثبت شماره حساب و یک کد امنیتی می‌شود. در ادامه به عنوان مثال نحوه دریافت شماره شبا در چند بانک را به شما ارائه می‌دهیم.

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک صادرات

جهت دریافت شماره شبا از بانک صادرات وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک ملی

جهت دریافت شماره شبا از بانک ملی وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک آینده

جهت دریافت شماره شبا از بانک آینده وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک تجارت

جهت دریافت شماره شبا از بانک تجارت وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک سامان

بانک سامان امکان دریافت شبا با شماره کارت و شماره حساب را فراهم کرده است، شما می‌توانید جهت دریافت شماره شبا از بانک سامان وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک شهر

جهت دریافت شماره شبا از بانک شهر وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک سینا

بانک سینا امکان دریافت شبا با شماره کارت و شماره حساب را فراهم کرده است، شما می‌توانید جهت دریافت شماره شبا از بانک سینا وارد این آدرس شده و مطابق تصویر عمل کنید:

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک پاسارگاد

در سایت بانک پاسارگاد امکان تبدیل شماره کارت و شماره حساب به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک پاسارگاد

 

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک پارسیان

در سایت بانک پارسیان امکان تبدیل شماره کارت و شماره حساب به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک پارسیان

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک سینا

در سایت بانک سینا امکان تبدیل شماره کارت و شماره حساب به شماره شبا و همچنین شماره شبا به شماره حساب فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک سینا

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک اقتصاد نوین

در سایت بانک اقتصاد نوین امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا و همچنین شماره شبا به شماره حساب فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک اقتصاد نوین

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک مسکن

در سایت بانک مسکن امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک مسکن

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک گردشگری

در سایت بانک گردشگری امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک گردشگری

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در پست بانک ایران

در سایت پست بانک ایران امکان تبدیل شماره حساب و همچنین شماره کارت به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا پست بانک ایران

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک کارافرین

در سایت بانک کارافرین امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا و برعکس فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک کارافرین

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک توسعه تعاون

در سایت بانک توسعه تعاون امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا و برعکس فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک توسعه تعاون

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک ایران زمین

در سایت بانک توسعه تعاون امکان تبدیل شماره حساب و شماره کارت به شماره شبا و برعکس فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک ایران زمین

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک قرض الحسنه مهر ایران

در سایت بانک قرض الحسنه مهر ایران امکان تبدیل شماره حساب و شماره کارت به شماره شبا و برعکس فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک قرض الحسنه مهر ایران

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک قرض الحسنه رسالت

در سایت بانک قرض الحسنه مهر ایران امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا و برعکس فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب شماره شبا در بانک قرض الحسنه رسالت

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در بانک خاورمیانه

در سایت بانک خاورمیانه امکان تبدیل شماره حساب و شماره کارت به شماره شبا و برعکس فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در موسسه اعتباری توسعه

در سایت موسسه اعتباری توسعه امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا و برعکس فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا موسسه اعتباری توسعه

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در موسسه اعتباری ملل

در سایت موسسه اعتباری ملل امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا در موسسه اعتباری ملل

نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شبا در موسسه مالی و اعتباری نور

در سایت موسسه مالی و اعتباری نور امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا فراهم شده است. برای این کار، به این آدرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر عمل کنید:

تبدیل شماره حساب به شماره شبا در موسسه مالی و اعتباری نور

 

جمع‌بندی

با توجه به توضیحاتی که دادیم، متوجه شدید که شماره شبا یک عدد 24 رقمی منحصربه‌فرد برای هر حساب بانکی است که امکان انتقال وجه بین بانکی را برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید به راحتی شماره شبای مربوط به حساب خود را از طریق مراجعه به بانک، مراجعه به عابربانک و یا مراجعه به وب‌سایت اختصاصی بانک دریافت کنید که لیست آدرس سایت تمام بانک‌ها را همراه با آموزش تصویری در اختیارتان قرار دادیم.

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید