درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
۴ گام مهم برنامه ریزی روزانه که هر کسی باید آن ها را بداند!

چگونه برنامه ریزی کنیم؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در سایر ۱۴۰۲/۰۹/۲۹

 

قطعا برای شما هم پیش آمده است کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید ولی در طول روز به هیچکدام از آن ها نرسید و وقت کافی برای انجام آن ها نداشته باشید. یا حتی ممکن است کار زیادی برای انجام دادن نداشته باشید، اما با وجود این نتوانید کارهایتان را طی 24 ساعت شبانه روز انجام دهید. اینجاست که برنامه ریزی روزانه به شما می تواند کمک کند.

راه حل این مشکل چیزی نیست جز برنامه ریزی کردن. شما برای پیشرفت و موفقیت خود، حتما باید یک برنامه ریزی روزانه با توجه به مشغله هایتان بنویسید. با این کار هم وقت کافی برای انجام کارهایتان خواهید داشت و هم می توانید با برنامه ریزی روزانه به آرامش برسید.

در ادامه راجع به چگونگی طراحی یک برنامه ریزی خوب، فواید آن، سختی هایش و تمام نکات دیگر برنامه ریزی صحبت خواهیم کرد. پس اگر شما هم می خواهید برای 24 ساعت از روز خود برنامه داشته باشید و با آن به موفقیت دست یابید، تا انتها ما را همراهی کنید.

برنامه ریزی چیست؟

برنامه ریزی روزانه لزوما به معنای انجام حجم انبوهی از کارهای انباشته شده نیست، بلکه شما با این کار، در واقع زمینه موفقیت خود در رسیدن به هدفتان را فراهم می کنید. با برنامه ریزی علاوه بر انجام کارهایتان می توانید با رسیدن به اهداف خود، فردی مفید برای جامعه تان باشید.

مطمئنا پشت هر فرد موفقی یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده وجود دارد. برنامه ریزی آنقدر در مسیر رسیدن به هدفتان اهمیت دارد که آنتوان دوسنت اگزوپری می گوید، یک هدف بدون برنامه ریزی، تنها یک آرزوست.

علت تاکید بر برنامه ریزی روزانه چیست؟

قبل از نوشتن یک برنامه روزانه، باید دلیل انجام آن را بدانیم. برنامه ریزی روزانه فواید خیلی زیادی به دنبال دارد. به عنوان مثال شما با برنامه ریزی کردن زمینه موفقیت خود را فراهم خواهید ساخت و خیلی سریعتر به هدفتان خواهید رسید.

با این کار شما می توانید آرامش بیشتری در طول روز داشته باشید و از به پایان رساندن کارهایتان احساس رضایت کنید. شاید برایتان جالب باشد برنامه ریزی روزانه حتی به بالا بردن اعتماد به نفس و کاهش استرستان نیز کمک خواهد کرد. اگر بخواهیم به مزایای دیگر این کار اشاره کنیم موارد زیر را در بر خواهد گرفت:

 • به مدیریت زمان کمک می کند.
 • سطح بهره وری شما را افزایش خواهد داد.
 • مزایای زیادی برای سلامت شما خواهد داشت. به عنوان مثال می توانید مدت زمانی را که برای ورزش اختصاص می دهید در نظر بگیرید.
 • زمان بیشتری برای انجام فعالیت های خلاقانه خواهید داشت.
 • سابقه ای از کارهایی که روزهای قبل انجام دادید، به وجود خواهد آمد.

چرا به برنامه ای که ریخته ایم عمل نمی کنیم؟

شاید شما هم از آن دسته آدم هایی باشید که برنامه ریزی می کنید اما به آن عمل نمی کنید. در این مورد باید بگویم، انسان روحیه راحت طلبی دارد و اگر شما نیز آن را پرورش دهید، بال و پر خواهد گرفت و در انجام کارها کلافه خواهید شد.

کافی است خودتان بخواهید تا کاری انجام گیرد و هیچوقت نخواهید کاری را نصفه و نیمه رها کنید که این کار قطعا روی روحیه شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

حتی ممکن است بقیه شما را تنبل خطاب کنند و به این ترتیب نه تنها به خودتان بلکه به دیگران نیز انرژی منفی وارد خواهید کرد. اگر می خواهید همیشه احساس خوبی داشته باشید باید اراده تان را تقویت کنید و هیچوقت تسلیم نشوید.

برای انجام این کار تمامی مراحلی را که در ادامه خواهیم گفت مورد به مورد انجام دهید و از تلاش خسته نشوید.

سختی های برنامه ریزی

به عقیده بسیاری از افراد برنامه ریزی به این شکل است که یک برنامه با جزئیات بالا خواهید ریخت یا اصلا این کار را انجام نمی دهید. در مورد سختی های برنامه ریزی باید بگوییم علت آن برای افراد به دو دلیل زیر است:

کنار آمدن با عدم قطعیت

برای افراد زیادی کنار آمدن با یک محیط نامطمئن سخت است. این دسته از افراد دوست دارند همه چیز مشخص، مطلقا سیاه یا سفید باشند و زمانی که در یک محیط نامطمئن قرار می گیرند فکر می کنند هر نوع برنامه ریزی فقط وقت تلف کنی است.

انتظارات غیر واقع گرایانه

خیلی از افراد از برنامه ریزی انتظارات غیرمنتظره ای دارند و به همین دلیل انجام این کار برایشان سخت است.

چون آن ها فکر می کنند اگر یک برنامه بسیار خوب و متفکرانه داشته باشند، همه چیز همیشه باید طبق انتظار و میل آن ها پیش برود. این دسته از افراد همچنین در مورد پیشرفت یک پروژه واقع گرایانه عمل نمی کنند. اجازه دهید در بخش بعدی ببینیم چطور با رعایت مراحل برنامه ریزی به سختی های آن غلبه کرد.

مراحل برنامه ریزی       

برای داشتن یک برنامه ریزی دقیق شما باید 4 گام را طی کنید تا به خواسته تان برسید که هر کدام از این گام ها جزئیات خودش را دارد. در ادامه می خواهیم تمام آن ها را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

1. به کارهای روزانه توجه کنید

در طول روز قطعا کارهایی مانند رفتن به مدرسه یا محل کار را انجام می دهید، این ها اموری هستند که برای انجام آن ها مجبور هستید و خود به خود در برنامه ریزی روزانتان قرار خواهند گرفت. اما برای وقت های آزدتان می توانید برنامه ریزی خوبی داشته باشید.

لازم است برای برنامه ریزی خود، یک دفتر جداگانه اختصاص دهید تا همه چیز را در آن یادداشت کنید و هرشب برای نوشتن برنامه ریزی فردایتان به آن مراجعه کنید.

برای داشتن یک برنامه ریزی دقیق شما نیاز دارید تا کارهایی را که در وقت آزادتان به آن ها مشغول هستید در یک دفتر یادداشت کنید و حتما ذکر کنید هرکدام از این کارها چقدر زمان بر خواهند بود.

زمانی را که صرف کارهای اجباری می شود بنویسید

لازم است برای داشتن یک برنامه ریزی خوب یادداشت کنید هرکدام از کارهایی که مجبور به انجام آن ها هستید، مانند مدرسه و رفتن به محل کار چقدر زمان خواهند برد. با این کار شما به زندگی و برنامه روزانه خود، نظم خواهید داد.

برآورد کنید در زندگی روزانه تان به چه کارهایی عادت دارید

مطمئنا هرکسی در زندگی خود به عادت هایی دچار است که ممکن است بد یا خوب باشند. شما در برنامه ریزی روزانه خود، مجبور به ترک عادت های بدی می شوید که نمی گذارند از زندگی خود لذت کافی ببرید.

این عادت ها ممکن است جلوی رسیدن به اهداف بلند مدتان را بگیرند و دیگر رمقی برای انجام کارهای روزانه، برایتان باقی نگذارند.

برای مثال ممکن است نصف روز خود را صرف بازی با بازی های ویدئویی کنید و دیگر برای درس خواندن و کارهایی از این قبیل انرژی کافی نداشته باشید. بعد از یافتن عادت های بد خود، باید خودتان را مجبور به ترک آن کنید تا بیش از این مانع پیشرفتان نشود.

حتی ممکن است زمانی که شخصی از شما درخواستی می کند، مجبور شوید برای رسیدگی به کارهای شخصی خودتان درخواست او را رد کنید، پس نه گفتن را یاد بگیرید.

وقتتان را هدر ندهید

با برنامه ریزی روزانه وقتتان را هدر ندهید

وقت حکم طلا را دارد. بنابراین نباید آن را به هیچ وجه از دست بدهید و برای کارهای بیهوده آن ها را تلف کنید. همیشه سعیتان بر این باشد که همه کارهایی که در برنامه روزانه خود می گنجانید مفید واقع شوند تا در نهایت احساس رضایت داشته باشید.

حتی می توانید در مسیر رسیدن به محل کار یا مدرسه، در اتوبوس از مطالعه لذت ببرید و به معلومات خودتان اضافه کنید.

از شب قبل برنامه ریزی کنید

باید از شب قبل، برای روز بعد برنامه ریزی کنید که چه کارهایی انجام خواهید داد. شاید اوایل این کار کمی برایتان سخت باشید اما به مرور به این روند عادت خواهید کرد.

بررسی هرچه که می خواهید انجام دهید در برنامه ریزی خیلی مهم است. حتما باید کارهای تقریبی را که در روز بعد قرار است انجام دهید روی یک کاغذ بنویسید.

2. وظایف کوچک و بزرگ را بنویسید

در نوشتن برنامه خود به این موضوع که چه کاری کوچک و چه کاری بزرگ هستند توجه نکنید و حتی کوچکترین کاری را که باید انجام دهید، روی برگه یادداشت کنید. این کار زمان نوشتن اولین برنامه ریزی واجب است و باید همه کارها را در آن بگنجانید.

فهرست را بررسی کنید

اگر در برنامه ریزی خود، متوجه وقت آزاد شدید یا حتی وقت در انجام کارهایتان کم آمد، برنامه خود را بررسی و تجزیه تحلیل کنید. کارهایی را که ضرروت ندارند از فهرست خط بزنید و اگر می توانید کاری را به کسی واگذار کنید یا بخواهید در انجام آن به شما کمک کند.

برای مثال اگر مادر خانه دار هستید و وقت برای انجام ظرف شستن یا کشیدن جارو کم آوردید، از فرزند یا همسرتان برای انجام این کار کمک بخواهید.

3. کارهایتان را زمان بندی کنید

شما می توانید با استفاده از برنامه هایی مانند مایکروسافت وان نوت برای کارهایتان برنامه زمانی ایجاد کنید. شما باید با توجه به کاری که می خواهید انجام دهید، زمانی نیز برای آن تعیین کنید.

کارهایتان را در زمانی طولانی سازماندهی کنید

در اوایل، کمی طول می کشید تا در جریان کار قرار گیرید و روی غلطک بیفتید. بنابراین لازم است کارها را در بخش های زمانی طولانی مانند 2 ساعته قرار دهید تا به مرور به این برنامه ریزی عادت کنید.

البته کارهای 30 دقیقه ای را فراموش نکنید. در طول نوشتن حواستان باشد خیلی برنامه ریزیتان فشرده و کوتاه نشود تا در انجام آن ها احساس خستگی و کلافگی نکنید.

فهرست انجام کارهای خود را چاپ کنید

لازم است فهرست انجام کارهایی را که برای برنامه ریزی روزانه تان طراحی کرده اید چاپ کنید یا از آن چند نسخه داشته باشید و آن را در جاهای مختلف خانه بچسبانید تا همیشه جلوی چشمتان باشد. همچنین می توانید زیر کارهایی که برایتان اولویت دارند و مهم هستند خط بکشید.

کارهای مختلف را با رنگ ها مشخص کنید

شما می توانید هر دسته از کارها را با یک رنگ مشخص کنید. به عنوان مثال کارهایی را که مربوط به انجام کارهای خانه هستند با آبی مشخص کنید. به این ترتیب، فقط با نگاه کردن به فهرست خود می توانید تشخیص دهید چه کارهایی در اولویت قرار دارند.

به عنوان مثال وقتی به فهرست نگاه می کنید و می بینید بیشترین رنگ آبی است، به این که کارهای خانه چقدر زیاد هستند پی خواهید برد.

4. بهینه سازی برنامه

با توجه به این که در طول روز چقدر یا در صبح ها انرژی بیشتری دارید یا شب ها، می توانید برنامه ریزی روزانه خود را بهینه سازی کنید.

مثلا اگر انرژیتان هنگام صبح خیلی زیاد است، می توانید کارهایی مانند نوشتن را که انرژی زیادی می برند، به صبح اختصاص دهید و آن ها را در این وقت از روز انجام دهید.

توجه کنید بعد از ظهر چقد انرژی دارید

اکثر مردم بعد از ظهرها انرژی خود را از دست می دهند و نیاز به استراحت پیدا می کنند. اگر شما نیز مانند آن ها هستید، می توانید کارهایی را که نیاز به صرف انرژی ندارند و عادی هستند بعد از ظهرها انجام دهید.

باید توجه داشته باشید چه زمانی از شبانه روز انرژی بیشتری دارید و با توجه به آن کارهای سبک و سنگین خود را انجام دهید.

برنامه تان را آزمایش کنید

باید در طول استفاده از برنامه ریزی خود هر چند وقت یک بار، چیزهایی را که فکر می کنید درست نیستند تغییر دهید. نیازی نیست حتما برای تغییر برنامه تان یک ماه صبرکنید. می توانید هر دو یا سه روز برنامه خود را تا حدودی تغییر دهید تا به مرور قابل اجرا شود.

دفتر برنامه ریزی روزانه

دفتر برنامه ریزی روزانه

بسیاری از افراد از یک دفتر برنامه ریزی روزانه استفاده می کنند. داشتن آن مانند یک یادآور فیزیکی برای تعهد به خودتان برای منظم بودن و داشتن بهره وری است.

این دفتر را می توانید روی میز کار یا کیف خود قرار دهید، برخلاف اپلیکیشن هایی که برای این کار در نظر گرفته شدند و روی گوشی نصب می شوند.

بزرگترین مزیت داشتن چنین دفتری چنین دفتری کمک به مدیریت زمان است. شما می توانید هر رویداد، قرار ملاقات، کار مهم و وظیفه ای را زمان بندی کنید تا بدانید زمان روزانه خود را به چه چیزهایی اختصاص دهید و وقت کم نیاورید.

در این دفتر بهتر است برای هر کاری که کمک می کند نظم خود را حفظ کنید، یک تاریخ سررسید یا ضرب العجل تعیین کنید و بدانید چقدر وقت اضافه برای خودتان و اعضای خانواده تان دارید.

برنامه ریزی درسی

گام اول برای برنامه ریزی درسی تهیه لیستی از تمام موارد یا دروسی است که قصد دارید آن ها را مطالعه کنید. بعد از انجام این کار نوبت به اولویت بندی می رسد. در این مرحله باید دروس را به ترتیب اهمیت آن ها اولویت بندی کنید.

سپس لیستی از زمان بندی هر درس تهیه کرده و مشخص کنید برای خواندن هر درس چقد می خواهید زمان بگذارید.

علاوه بر این نیاز به استراحت دارید، این موضوع در درس خواندن اهمیت زیادی دارد. زیرا مغز نهایتا بعد از 2 ساعت فعالیت، خسته می شود و نمی تواند مطلبی را از سوی شما دریافت کند. بنابراین لازم است در فهرست برنامه ریزی خود، زمانی را به استراحت اختصاص دهید.

پس از گذشت زمان متوجه خواهید شد چه زمانی برای چه درسی مناسب است. بنابراین می توانید با توجه به مطالبی که یاد گرفتید، جدول برنامه ریزی خود را تغییر دهید و آن را به بهترین شکل در آورید.

به عنوان مثال می توانید زمان مطالعه خود را با توجه به کشش مغز و خستگی تان تغییر دهید. همچنین می توانید با توجه به سلیقه خودتان دروس را در جدول جابجا کنید.

همان طور که بالاتر گفتیم، باید خودتان را مجبور به اجرای برنامه ریزی درسی تان کنید و بدون موکول کردن آن به امروز و فردا، به آن عمل کنید. برای خسته شدن فقط کافی است یک روز جدول برنامه ریزی خود را نادیده بگیرید تا دیگر به آن عمل نکنید.

پس اراده ای قوی داشته باشید و دست از تلاش بر ندارید، برای رسیدن به هدفتان بجنگید و خسته نشوید. در صورت خسته شدن برنامه ریزی خود را نصفه و نیمه رها خواهید کرد و به هدفتان نخواهید رسید.

سخن نهایی

همانطور که گفتیم برنامه ریزی تاثیر زیادی در روند زندگیتان خواهد گذاشت و به پیشرفت و رسیدن به اهدافتان کمک بسیاری خواهد کرد. هر فرد موفق، حتما باید یک برنامه ریزی شخصی دقیق و حساب شده داشته باشد و طبق آن زندگی خود را اداره کند.

اگر به اشخاص موفق دقت کرده باشید یا به زندگی نامه آن ها مراجعه کنید، متوجه می شوید این قضیه چقدر در زندگی تاثیر گذار خواهد بود.

شما می توانید با نوشتن یک برنامه برای خودتان مسیر زندگی خود را تغییر دهید، از این تغییر احساس رضایت داشته باشید و از زندگیتان لذت بیشتری ببرید.

 

 

 

مطالب پیشنهادی


نظرات کاربران


ساری

۰۲/۱۲/۰۹ ۰۱:۰۹

عالی بود

  سارا رنجبران

  ۰۲/۱۲/۱۲ ۱۸:۱۴

  خوشحالیم که دوست داشتید. باعث افتخار ماست

ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید