درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
مجوز کسب و کار اینترنتی

برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی به چه مجوزهایی نیاز داریم؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در کسب و کار ۱۴۰۰/۰۲/۲۵

بسیاری از افراد با توجه به شرایط اقتصادی یک جامعه تصمیم می‌گیرند کسب‌‌وکار خود را روی محیط اینترنت نیز راه‌اندازی کنند. در واقع باید اذعان کنیم، کسب‌وکارهایی که امروزه در اینترنت نباشند، در واقع نمی‌توانند به حیات خود مانند قبل در دنیای واقعی نیز ادامه دهند. از طرفی تمایل عموم مردم به خرید اینترنتی و غیرحضوری باعث شده است تا خیلی از افرادی که در زمینه کسب و کار اینترنتی فعالیت نداشتند، به این سمت روی آورند و با دریافت مجوزهای کسب و کار اینترنتی، قسمتی از فعالیت شغلی خود را به فضای مجازی اختصاص دهند و از این طریق باعث گسترش آن شوند.

متاسفانه خیلی از افراد به خاطر کلاهبرداری‌ها و موارد مشابه دیگر، دل خوشی از خرید کالا به‌ صورت اینترنتی ندارند. صاحبان کار و سرمایه در فضای مجازی به منظور جلب رضایت مشتریان، باید برای دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی اقدام کنند.

در ادامه این مطلب، به جزئیات مربوط به این نوع مجوز، نحوه اخذ آن، شرایطی که برای آن تعیین شده است و اطلاعات مفید دیگر خواهیم پرداخت. پس اگر کسب و کار اینترنتی دارید، مطالعه این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.

مجوزهای کسب و کار اینترنتی بر چند نوع است؟

بد نیست در همین ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که مجوزهای کسب و کار اینترنتی بر دو نوع هستند. این موضوع شخص متقاضی در چه زمینه‌ای فعالیت دارد، تولیدکننده است یا فروشنده، بازاریاب است یا ارائه‌دهنده خدمات، در نوع مجوزی که قصد دارد دریافت کند تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

این مجوزها که شامل عمومی و اختصاصی می‌شوند، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در زیر به توضیح راجع به آن‌ها پرداخته‌ایم تا به شناخت بیشتر و درک بهتر برسید.

مجوزهای عمومی

این مجوز شامل هیچ محدودیتی نمی‌شود و باید تمامی سایت‌های فروش کالا و ارائه خدمات و همچنین سایت‌های فروشگاهی آن را دریافت کنند. در مقابل، سایت‌های شخصی و شرکتی وجود دارند که نیازی به این مجوزهای عمومی نخواهند داشت.

از زیرمجموعه‌های این مجوز می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 • پروانه کسب و کار اینترنتی
 • نماد اعتماد الکترونیکی

مجوزهای اختصاصی

بعضی از مجوزها به گروه صنفی شغل مورد نظر مرتبط است که به آن‌ها مجوز اختصاصی کسب و کار اینترنتی گفته خواهد شد. مجوزهایی که توسط وزارت ارشاد، وزارت بهداشت و درمان و گروه صنفی مشاغل دیگر تایید می‌شود، از جمله همین مجوزهای اختصاصی است.

برای درک بهتر به یک مثال ساده اشاره می‌کنیم. زمانی که سایت فروشگاهی در زمینه خرید فروش محصولات فرهنگی، سمعی و بصری مشغول است، نه تنها باید برای دریافت مجوز عمومی اقدام کند بلکه نیاز به مجوز رسمی مورد تایید وزارت ارشاد هم خواهد داشت.

انواع مجوز کسب و کار اینترنتی

فروشگاه اینترنتی به چه مجوزهایی نیاز دارد؟

متقاضی برای ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی فعال در زمینه‌های مختلف روز‌به‌روز بیشتر می‌شود که نشان‌دهنده روی آوردن صاحبان کسب و کار به فعالیت در بازار مجازی و علاقمندی مشتریان به این سبک خرید خواهد بود.

اما همان‌طور که گفته شد، لازم است سایت فروشگاه اینترنتی برای آغاز فعالیت خود و فروش کالا به مشتریان، مجوزهای مختلفی دریافت کند که عبارتند از:

 • پروانه کسب و کار
 • مجوز ساماندهی
 • مجوز نظام صنفی رایانه‌ای

پروانه کسب و کار اینترنتی چیست؟

از معرفی پروانه کسب و کار اینترنتی آغاز می‌کنیم. برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی، به چندین مجوز نیاز است که یکی از آن‌ها، پروانه کسب و کار خواهد بود. پروانه کسب و کار در اصطلاح به مجوز صنفی هم مشهور است و متقاضی برای دریافت آن باید به گروه صنفی مورد نظر مراجعه کند.

گاهی ممکن است در حوزه‌ای که شخص متقاضی فعالیت می‌کند، هیچ گروه صنفی وجود نداشته باشد. در این حالت باید فرد با مراجعه به اتحادیه کسب و کارهای مجازی، اقدام به اخذ مجوز مورد نیاز کند.

در واقع این مجوز، مجوزی برای فعالیت سایت فروشگاهی محسوب نمی‌شود و مربوط به اجازه فعالیت کسب و کار مربوطه است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی

شخصی که قصد اخذ پروانه کسب و کار اینترنتی دارد، باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشد:

 • متقاضی اگر شخص حقوقی است باید کپی شناسنامه، اگر شخص حقیقی است باید کپی کارت ملی و اگر اتباع خارجی است باید کپی گذرنامه و پروانه کار را ارائه دهد.
 • با شرکت در دوره‌های آموزشی احکام تجارت و کسب و کار، گواهی دریافت کند و این گواهی را ارائه دهد.
 • گواهی مربوط به پرداخت مالیات قطعی‌شده توسط اداره مالیاتی مورد نظر را در دست داشته باشد.
 • اگر متقاضی آقای زیر 50 سال است باید بسته به شرایط موجود، کپی کارت پایان خدمت، کارت معافیت دائم، کارت معافیت موقت یا مدارک اشتغال به تحصیل را ارائه دهد.
 • نشانی دقیق دفتر کار یا محل اقامت قانونی را با جزئیات اعلام کند.
 • از نیروی انتظامی گواهی صلاحیت دریافت کند و به مرکز مربوطه ارائه دهد.
 • با مراجعه به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، تاییدیه ویژگی‌های تخصصی کسب و کار مجازی را دریافت کند و ارائه دهد.
 • پروانه تخصصی و فنی، دیپلم فنی یا مدارک دانشگاهی را که نشان می‌دهد متقاضی تحصیلاتی مرتبط با کسب و کار دارد، ارائه دهد.

مجوز ساماندهی چیست؟

این مجوز که یک سایت فروشگاهی برای آغاز کار در فضای مجازی نیاز دارد، توسط سایت ساماندهی تایید می‌شود. از جمله وظایف این مرکز عبارت است از:

 • ساماندهی و نظام‌مند کردن فعالیت‌های دیجیتالی که در کشور انجام می‌شود.
 • جمع‌آوری اطلاعات مربوط به تمامی افرادی که مدیر سایت و سامانه‌های اینترنتی در کشور هستند.

اگر بخواهیم واضح‌تر توضیح دهیم باید بگوییم سایت ساماندهی که تاییدکننده مجوز ساماندهی فروشگاه‌های اینترنتی است، از زیر شاخه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد به شمار می‌رود و وابستگی آن به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال غیر قابل انکار است.

مجوز نظام صنفی رایانه‌ای چیست؟

هر شرکتی قبل از این که در زمینه طراحی، تولید، راه‌اندازی و توسعه فعالیت خود را آغاز کند و در حوزه مشاوره، پشتیبانی و آموزش شبکه‌های اطلاع‌رسانی، سیستم‌های نرم‌افزاری و حوزه‌های مشابه مشغول به کار شود، لازم است شرکت مورد نظر را به ثبت برساند.

طبق قانون تجارت، زمانی که شرکت در مراکز مربوطه به ثبت رسید، باید مدیر سایت فروشگاهی به نظام صنفی استان خود مراجعه کرده و برای اخذ مجوز فعالیت اقدام کند.

برای اخذ مجوز نظام صنفی رایانه‌ای چه مدارکی نیاز است؟

مسلما می‌دانید که اخذ مجوز بدون ارائه یک سری مدارک از پیش تعیین‌شده ممکن نخواهد بود. بنابراین در زیر به مدارکی اشاره کرده‌ایم که در هنگام مراجعه به نظام صنفی استان و پیگیری مجوز نظام صنفی رایانه‌ای نیاز خواهید داشت:

 • کپی از کارت ملی و شناسنامه شخصی که مدیرعامل است.
 • کپی از مدارک تحصیلی مدیرعامل که نشان‌دهنده میزان تحصیلات او است.
 • کپی از آگهی تاسیس شرکت که در روزنامه رسمی چاپ شده است.
 • تصویری از آگهی تمامی تغییرات که در روزنامه رسمی به نمایش گذاشته شده است.
 • کپی کارت ملی تمام کسانی که عضو هیات مدیره هستند.
 • کپی از آخرین اظهارنامه مالیاتی که وضع شده است.
 • کپی از اساسنامه که نشان‌دهنده حدود اختیارات شرکاء و روابط آن‌ها است.
 • کپی از لیست بیمه‌ای که توسط شرکت رد شده است.
 • تصویری از آخرین رتبه‌بندی که توسط شورای عالی انفورماتیک انجام شده است.
 • کپی از گواهی ثبت و لوگویی که برای شرکت به ثبت رسیده است.

هزینه مجوز کسب و کار اینترنتی

چه مرجعی صادر کننده مجوز کسب و کار اینترنتی است؟

مرجع اصلی که وظیفه صادر کردن مجوز کسب و کار اینترنتی را دارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت است که به نوعی یک دستگاه اجرایی محسوب می‌شود.

هزینه مجوز کسب و کار اینترنتی چقدر است؟

برای اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی، نه تنها زمان، بلکه هزینه مشخصی نیاز خواهد بود. البته هزینه‌های مربوط به مجوز کسب و کار اینترنتی بر اساس نوع مجوز، نوع کسب و کار و موارد دیگر متغیر خواهد بود.

جالب است بدانید به خاطر تغییرات و نوسان‌هایی که منجر به کاهش یا افزایش هزینه‌های اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی می‌شوند، بهتر است متقاضیان در محدوده زمانی مورد نظر از مراکز مربوطه استعلام بگیرند.

مراحل دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی

حال که از جزئیات مربوط به مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی مطلع شدید و درباره مدارک مورد نیاز اطلاعات کسب کردید، وقت آن رسیده است که مراحل دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی را به صورت مختصر بیان کنیم:

 1. ابتدا لازم است بر اساس چک لیست‌های مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، کسب و کار را راه‌اندازی کنید.
 2. به سامانه اینماد بروید و تقاضای خود را به ثبت برسانید.
 3. بعد از این که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ارزیابی‌های لازم را انجام داد، تقاضای مربوط به کسب و کار مشمول قانون نظام صنفی را به سامانه اصناف ارجاع دهید.
 4. بعد از این که تقاضا مورد قبول سامانه اصناف واقع شد، نهایتا 3 ماه فرصت دارید تا مدارکی را که در ماده 4 آیین‌نامه اشاره شده است و در بخش‌های قبلی از آن‌ها نام بردیم، در سامانه اصناف بارگذاری کنید.
 5. در این مرحله لازم است پرونده شما توسط اتحادیه تکمیل شود.
 6. طی 15 روز کاری، مدارکی که در سامانه اصناف بارگذاری کرده‌اید با اصل آن مطابقت داده می‌شود و در صورت تطابق، پروانه کسب صادر و مشخصات آن به سامانه اینماد ارسال خواهد شد.

این جا است که شما با در دست داشتن مجوز، می‌توانید کسب و کار مورد نظر خود را در فضای مجازی آغاز کنید و با این کار، خرید اینترنتی کالا یا استفاده از خدمات گوناگون به صورت غیرحضوری را برای مشتریان به ارمغان آورید.

مطالب پیشنهادی


نظرات کاربران


مصطفی

۰۰/۰۲/۲۵ ۱۵:۴۰

آیا میشه به هر سایتی که این مجوزها رو داشته باشه اعتماد کرد؟

  تیم محتوایی پی‌پینگ

  ۰۰/۰۲/۲۶ ۱۴:۱۳

  بله، اما در صورتی که تخلفی مشاهده کردین می تونید به سازمانی که مجوز صادر کرده گزارش کنید. همچنین توجه داشته باشید که مجوز تقلبی نباشد.

مرتضی قاسمی

۰۰/۰۲/۲۵ ۱۵:۳۱

ممنون از مطلبتون. به نظرم ردیف کردن این مجوزها بجای اینکه موجب سهولت در راه اندازی کسب و کارها باشه تبدیل به یک معضل شده.
یک مجوز می توانست کافی باشد مثل ای نماد. الان چند نهاد متولی این کار هستند و هر کسی میتونه از یکجایی یک مجوزی بگیره، این روش سیاستگذاری اشتباه هست و موجب موازی کاری در سازمان ها میشود. دست آخر هم مصرف کننده که گیج شده و نمیداند به کدام اعتماد کند.

محمدرضا نقیبی

۰۰/۰۲/۲۵ ۱۵:۳۴

ای نماد ابتدای فعالیتش رایگان بود و فرایندش هم راحت تر ولی الان هم پولی شده و هم سخت تر

  تیم محتوایی پی‌پینگ

  ۰۰/۰۲/۲۶ ۱۴:۱۸

  بله الان دریافت اینماد رایگان نیست ولی تاثیر خیلی خوبی در اعتمادسازی برای مشتری دارد.

ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید