درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
فناوری پرداخت یا پی تک / paytech

پی تک یا فناوری پرداخت (paytech) چیست؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در فین تک ۱۴۰۲/۱۱/۳۰

در عصر حاضر سر و صدای زیادی در مورد صنایع با رشد سریع می‌شنویم. صنایعی که بیش‌ترین رشد را در قرن ۲۱ داشته‌اند، اینترنت اشیا، ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی اند. در حال حاضر یک فناوری جدید که روزانه اخبار آن به گوشمان می‌خورد به نام پی تک یا فناوری پرداختی، ممکن است تا چند سال دیگر به یکی از صنایع بزرگ و پرسرعت بدل شود. pay-tech زیر مجموعه فین تک (fintech) به حساب می‌آید.

صنعت پرداخت در دنیا، شامل حجم تراکنش‌های بی‌سابقه‌ای است که با دو نیروی محرکه‌ی رشد فناوری‌های مربوط و تغییر انتظارات مشتریان به پیش می‌رود. بدون شک امروزه رقابت بر سر پیاده‌‌سازی کالاها، خدمات و کسب‌وکارهای پرداختی جدید و نو‌آورانه است. برای مثال شرکت پی‌‌پینگ در ایران یکی از شرکت‌های موفق در زمینه‌ی راهکارهای پرداختی است که توانسته با ارائه‌ی راهکارهای نوین و جامع پرداخت، چابکی بی‌نظیری در ارائه سرویس به کسب‌وکارها از خود به نمایش بگذارد.

چگونه پی تک به ما کمک می‌کند؟

کلمه‌ی پی تک همان طور که از نام آن پیداست، به معنی فناوری پرداخت است. از طرفی عبارت «پی تک اشیا» نیز که جدیدا استفاده می‌شود، به معنی اتصال دستگاه‌ها و لباس‌های متعدد پوشیدنی و در دسترس برای کمک به پرداخت هرچه آسان‌تر مشتریان است. با کمک این فناوری می‌توان بدون نیاز به حمل و نقل کارت‌های بانکی و یا پول نقد، همه‌ی نیازهای پرداختی جامعه را پاسخ داد.

در کتاب Paytech: Reinventing Transactions (پی تک: اختراع دوباره‌ی تراکنش‌ها)، در مورد فناوری پی تک نوشته شده است: «شرکت‌های اقتصادی سنتی به زودی از بین می‌روند و این نتیجه‌ی پیدایش یک زیست‌بوم جدید و متفاوت برای نیازهای پرداختی کسب‌وکارهاست.»

نتیجه‌ی فناوری‌های جدید در حوزه پرداخت، افزایش موقعیت‌های نوظهور است که بانک‌ها را به عنوان هسته‌ی بخش پرداخت‌ها، مجبور به پیروی و تهیه‌ی امکانات پرداخت دیجیتال می‌کند. 

رشد سریع پی تک

در حوزه پرداخت یا همان payment، یک فرصت و صنعت طلایی در حال سرعت گرفتن است. گزارش جهانی پرداخت‌ها در سال ۲۰۱۸، پیش‌بینی می‌کند حجم تراکنش‌های غیرنقدی در دنیا به طور مستمر از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ روند افزایشی ۱۲.۷ درصدی خواهد داشت؛ اما باید توجه کنیم که انواع پرداخت‌ها در همه‌ی روش‌های پرداختی در حال افزایش‌اند. بر اساس اطلاعات شرکت مشاوره‌ای مکنزی، درآمد شرکت‌های حوزه پرداخت در جهانی در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱ درصد (۱.۹ تریلیون دلار) افزایش داشته که بی‌سابقه‌ترین رشد در پنج سال قبل از آن به شمار می‌رود.  پیش‌بینی آن‌ها این است که حتی تا پنج سال آینده آستانه‌ی پرداختی ۳ تریلیون دلاری در آمریکا رد خواهد شد.

پی تک اشیا یا paytech of things

عبارت «فناوری پرداخت اشیا» یا PayTech of Things برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ به فضای مجازی وارد شد و از آن موقع با رشد نسبتا خوبی استفاده می‌شود. پی تک اشیا یک نام تجملی برای یک فناوری تجملی است؛ زیرا منظور از پی تک اشیا، چیزی شبیه اینترنت یا شبکه‌ی به هم پیوسته‌ای مانند اینترنت اشیا نیست. با این حال، پی تک اشیا کلمه‌ای مناسب است و برای رشد و ارتقای صنعت پی تک ایجاد شده و ارزش سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی را دارد. اگر شما هنوز به این موضوع اعتقاد ندارید، خوب است بدانید تونی کردداک برای اولین بار دامنه‌ی paytechofthings.com را ثبت کرد. این که این دامنه تا قبل از این ثبت نشده بود و به تازگی در حال استفاده است، خود گواهی برای این موضوع است.

از آن‌جایی که فناوری پرداخت یا پی تک در حال نفوذ سریع به لباس‌های هوشمند و معمولی است، انتظار رشد این فناوری بسته به سهولت ایجاد شده توسط علم روز دنیا، خیلی تعجب برانگیز نیست. ما در دورانی هستیم که ایده‌های علمی تخیلی به صورت عملی قابل توجیه هستند و می‌توانیم جدای از استفاده از این فناوری‌ها، آن‌ها را بپوشیم، مصرف کنیم و حتی میل کنیم!

شاید تعریفی که از این فناوری‌ها می‌کنیم کمی اغراق آمیز باشد؛ اما داستان فناوری‌های پیش رو را به خوبی به تصویر می‌کشد. در آینده بسیاری از شرکت‌های فناوری به تمرکز کردن بر حوزه‌های خاص (مانند کاربرد اینترنت اشیای پوشیدنی در فرایند پرداخت) روی می‌آورند و شاهد توسعه‌ی میلیاردها تومان پول از طریق این فناوری‌ها هستیم. اما الان استارتاپ‌ها و شرکت‌های بسیاری در این زمینه شروع به کار کرده‌اند و در ربودن این بازار پر رقابت تلاش می‌کنند.

موج تغییرات در فناوری‌های پرداختی

صنعت پرداخت، یک زیست‌بوم پیچیده‌ی بین‌المللی است که به صورت یکپارچه حجم انبوهی از تراکنش‌های کسب‌وکار به کسب‌وکار (B2B) و کسب‌وکار به مشتری (B2C) را با روش‌های نقدی، از طریق کارت‌های معتبر بانکی،‌ بدون ارتباط فیزیکی، آنلاین و از طریق تلفن‌های همراه مدیریت می‌کند. برای آشنایی بیش‌تر با این روش‌های متنوع پرداخت می‌توانید صفحات سرویس‌های فاکتور آنلاین، اپلیکیشن فاکتور و نرم افزار فروشگاهی پی‌پینگ را مشاهده کنید.

همه‌ی این تراکنش‌ها باید به صورت دقیق و ایمن پردازش و در بازه‌های زمانی سریع ذخیره شوند. همه‌ی این اتفاقات، موازی با قوانین پیچیده‌ی مالی انجام می‌گیرند. پی تک در بخش‌های مختلفی مانند پرداخت‌های کارتی، پرداخت‌های بین مرزی، پرداخت‌های حساب به حساب، پرداخت با احراز هویت ایمن، بلاک‌چین و بانکداری باز (open banking) صورت می‌پذیرد. 

پرداخت‌های کارتی

ویژگی‌ تبدیل ارز پویا (DCC)،‌ یک ویژگی با رابط کاربری بسیار خوب است که به کاربران کارت‌های پرداخت بین‌المللی اجازه می‌دهد با استفاده از واحد پول ملی خود اقدام به پرداخت کنند. در حالت عادی برای استفاده از خدمات بین‌المللی، متقاضی آن کالا یا خدمات مجبور بود به واحد پولی کشور مقصد معامله کند اما با این قابلیت جدید، فرایند تبدیل نرخ ارز و تسویه حساب به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. 

پرداخت‌های بین مرزی

بعضی از شرکت‌های پی تک، راه‌‌حل‌های پرداختی پیشنهاد می‌کنند که در عرصه‌ی پرداخت‌های بین‌المللی بسیار مفید است. به صورت کلی حوزه‌ی پرداخت‌های بین مرزی در مسیر یک تحول جهانی‌اند. یکی از این روش‌ها نمایشگاه ارز (currency fair) است که یک بازار آنلاین برای مبادله‌ی همتا  (peer-to-peer) برای ارزهاست. روش و راهکار بعدی همیار انتقال (transfermate) است که یک راهکار پرداخت کسب‌وکار به کسب‌وکار جهانی با کارآمدی در زمان و هزینه‌ به شمار می‌رود. 

افزایش امنیت در پی تک

شرکت جهانی sysnet خدمات امنیت سایبری و راهکارهای استانداردسازی پرداخت‌های بین‌المللی ارائه می‌کند. این خدمات، امنیت پرداخت‌های کارتی را بهبود می‌بخشد و ارگان‌هایی را مسئول نظارت بر افشای اطلاعات و کاهش خطرات پرداختی کارت‌های دزدیده شده می‌کنند. 

یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های حوزه‌ی پرداخت، افزایش نیاز به احراز هویت تراکنش‌هاست. یکی از بهترین راهکارهای احراز هویت که روز به روز رایج‌تر می‌شود، احراز هویت از طریق قابلیت‌ حسگر‌های زیستی تلفن‌های همراه هوشمند است. این حسگر‌های زیستی تلفن‌های هوشمند را به یک ضریب اهرمی تبدیل کرده که مشتریان، تراکنش‌های بانکی خود را بدون نام کاربری و رمزهای عبور سخت و دست‌وپاگیر انجام دهند. نتیجه‌ی این سهولت در پرداخت، افزایش نرخ دسترسی به خدمات بانکداری تلفن همراه برای پرداخت است. 

حساب به حساب 

شرکت Sentenial یک پیشتاز در حوزه‌ی راهکارهای پرداختی در اروپاست که نسل بعدی پلتفرم پرداختی ابری آن با امنیت بالا، ۴۲ میلیارد یورو در سال برای بانک‌های بزرگ دنیا خدمات می‌دهد. یکی از جدیدترین اختراعات این شرکت، Nuapay، یک پیشتاز در بانکداری باز (open banking) است که در حیطه‌ی پرداخت حساب به حساب کار می‌کند و به ترکیب بانکداری مدرن و راهکارهای پی تک می‌پردازد.

ظرفیت‌های پی تک 

الان که این مطلب را می‌خوانید، هیچ محدودیتی برای فناوری پی تک تصور نمی‌شود. سوال اساسی این جاست که چه کسی برای اولین بار از این ظرفیت استفاده می‌کند و چگونه ‌آن را پیاده سازی می‌کند. 

پی تک و پی پینگ در ایران 

شرکت پی‌پینگ در ایران، یکی از پیشروان حوزه‌ی پی تک یا همان فناوری پرداخت است. این شرکت از سال 94 تا کنون، راهکارهای متنوعی را برای تسهیل فرایندهای پرداختی کسب‌وکارها ارائه کرده است؛ برخی از این راهکارها عبارتند از:

درگاه پرداخت

با استفاده از درگاه پرداخت آنلاین پی‌پینگ، می‌توانید سایت خود را با هر تکنولوژی ساختی که باشد، به صورت کاملا ایمن، به شبکه بانکی کشور متصل کنید. پلاگین پرداخت و API درگاه پرداخت، این کار را برای توسعه‌دهندگان امکان‌پذیر کرده است.

فاکتور آنلاین

با استفاده از فاکتور آنلاین می‌توان انواع فاکتورها را برای مشتری صادر و ارسال کرد؛ آن‌ها می‌توانند به روش‌های مختلفی مانند پرداخت نقدی، پرداخت اینترنتی یا پرداخت از طریق پوز، فاکتور را تسویه کنند.

سرویس حمایت مالی

اسکریپت حمایت مالی، یکی از جدیدترین سرویس‌های پی‌پینگ است که علاوه بر زیبایی‌های بصری و تجربه‌ی بی‌نظیر کاربری، فرایند دریافت حمایت مالی را بسیار راحت‌تر و سریع‌تر کرده است. در صفحات حاوی اسکریپت حمایت مالی پی‌پینگ، یک زبانه اضافه می‌‌شود که کاربر با کلیک بر روی آن می‌‌تواند در همان صفحه (به شکل پاپ آپ)، حمایت خود را انجام دهد.

نرم افزار فروشگاهی

نرم افزار فروشگاهی پی‌پینگ ضمن یکپارچگی با سایر سرویس‌ها، امکانات کامل و در عین حال ساده‌ای، برای مدیریت فروشگاه‌ها در اختیار صاحبان آن‌ها قرار می‌دهد.

منبع: IRISHADVANTAGE 

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید