درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
صندوق فروشگاهی

آشنایی با ویژگی و توانایی های صندوق های فروشگاهی

تیم محتوایی پی‌پینگ در کسب و کار ۱۴۰۲/۰۸/۰۲

امروزه با گسترش فروشگاه‌ های بزرگ و زنجیره ‌ای، افزایش جمعیت و به طبع آن افزایش تعداد مشتریان و همچنین بالا رفتن تنوع محصولات مختلف، روش های سنتی و قدیمی صندوقداری جوابگو نیستند به همین دلیل فناوری جدید در تلاش است تا صندوق های فروشگاهی جدید و کاربردی را برای بخش صندوقداری فروشگاه ها و رستوران ها طراحی کند. این سخت افزار های فروشگاهی قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی دارند و هر کدام از آن ها یک کار ویژه انجام می دهند.

در این مطلب قصد داریم برترین و رایج ترین سخت افزارهای فروشگاهی را معرفی کنیم. پس اگر شما نیز صاحب یک فروشگاه هستید یا قصد دارید به عنوان صندوقدار کار کنید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

صندوق فروشگاهی چیست؟

احتمالا شما نیز نام صندوق فروشگاهی را شنیده باشید، اما با تعریف و ویژگی های آن آشنا نباشید. صندوق فروشگاهی یک رایانه کوچک است که مجموعه ای از سخت افزارها و نرم افزارها روی آن نصب هستند و به عنوان یک حسابدار هوشمند، تمام کارهای مربوط به فروش و محاسبه قیمت ها را انجام خواهد داد.

صندوق فروشگاهی در انواع مختلفی موجود است که هر یک از آن ها کاربری ویژه خود را دارند و مناسب استفاده در فروشگاه های خاصی هستند. انواع صندوق های فروشگاهی عبارت هستند از:

POS

صندوق فروشگاهی پوز یکی از رایج ترین صندوق های حسابداری است که عمری طولانی دارد. این نوع صندوق فروشگاهی یک کامپیوتر محسوب می شود که در حالت فروشگاهی تنظیم شده است و این قابلیت را دارد که سخت افزارهایی مانند کارتخوان یا فیش پرینتر به آن متصل شود.
در این صندوق وظیفه اصلی بر عهده کیبورد است و اطلاعات از طریق صفحه کلید وارد خواهند شد.

POS Touch

یکی دیگر از صندوق های فروشگاهی پرکاربرد pos touch است که قابلیت های پوز معمولی را دارد با این تفاوت که برای کار کردن و وارد کردن اطلاعات در این مدل پوز نیازی به استفاده از صفحه کلید یا ماوس نیست.

صندوق فروشگاهی پوز تاچ با استفاده از یک نمایشگر قابل لمس، امکان وارد کردن و مدیریت اطلاعات را در اختیار کاربر قرار می دهد.

صندوق فروشگاهی تاچ پوز

ECR

یکی دیگر از صندوق های فروشگاهی رایج ECR است که بیشتر برای فروشگاه های کوچک و آن دسته از رستوران هایی که به قابلیت های پیشرفته نیاز ندارند کاربرد دارد. این صندوق فروشگاهی را می‌توان به بارکدخوان متصل کرد و از امکانات بارکدخوان در آن استفاده کرد.

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی

صندوق های فروشگاهی کمک می کنند که اطلاعات یک فروشگاه به شکل منظم و دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد و از بروز اشتباهات رایج در حسابداری جلوگیری شود.

استفاده از این صندوق ها برای فروشگاه های مختلف که اقدام به عرضه کالا و خدمات می کنند، مزایای مختلفی دارد که بعضی از مهم ترین آن ها به شرح زیر هستند:

صندوق فروشگاهی، موجودی فروشگاه را مدیریت می کند

از مهم ترین مزایای استفاده از صندوق های فروشگاهی مدیریت موجودی فروشگاه و محاسبه سفارش های ثبت شده است. این سخت افزار همچنین باید محصولاتی را که در فروشگاه به فروش نمی رسند یا با اتمام موجودی آن ها به شارژ مجدد نیاز دارند، به اطلاع صندوقدار برساند.

صندوق فروشگاهی، اطلاعات فروش را ارائه می دهد

از دیگر مزایای استفاده از صندوق های حسابداری، به دست آوردن و بررسی اطلاعات فروش است. این صندوق ها به کاربر اجازه می دهند که اطلاعات فروش و گزارش آن را بر اساس تاریخ دقیق آن مشخص کنند.

اطلاعات فروش می تواند شامل جزئیاتی مانند نوع کالا، تعداد، قیمت و تخفیف اعمال شده روی آن باشد. همچنین مجموع هزینه ها با استفاده از این صندوق ها قابل محاسبه است و این اطلاعات در حافظه کامپیوتر ذخیره می‌ شوند تا در موارد نیاز مجدد از آن ها استفاده شود.

صندوق فروشگاهی، از تجربه خرید مشتریان استفاده می کند

شاید هنگام خرید از یک فروشگاه از شما نیز درخواست شده باشد که اطلاعات مختصری مانند شماره تلفن یا نام و نام خانوادگی خود را در اختیار صندوقدار قرار دهید. بسیاری از صندوقداران می توانند با استفاده از این اطلاعات در صندوق های فروشگاهی به افزایش فروش خود کمک کنند.

به عبارت دیگر با استفاده از صندوق های فروشگاهی می توانند تجربه ها و علایق مشتریان ویژه خود را ثبت کنند تا در مواقع نیاز و براساس تجربه خرید مشتری، تبلیغات کالاهای خاص یا موجود شدن بعضی از اقلام را به اطلاع آن ها برسانند.

صندوق های فروشگاهی، عملکرد ساده ای دارند

عمکلرد ساده صندوق های فروشگاهی از دیگر مزایای استفاده از این سخت افزارها است. صندوقداران با هر سطح از سواد رایانه ای می توانند پس از یک آموزش کوتاه به راحتی با صندوق های فروشگاهی کار کرده و اطلاعات حسابداری را در آن مدیریت کنند.

این صندوق ها همچنین امنیت بالایی در حفظ اطلاعات دارند و در برابر عوامل محیطی از مقاومت نسبتا زیادی برخوردار هستند. همچنین قیمت صندوق های فروشگاهی در مقایسه با قابلیت هایی که دارند هزینه بالایی نیست.

صندوق فروشگاهی با کاربری بالا

قابلیت های صندوق فروشگاهی

همان‌طور که اشاره شد صندوق های فروشگاهی قابلیت اتصال به سایر سخت افزار های فروشگاهی را دارند و این مساله سبب آسان شدن محاسبه قیمت ها و کار صندوقداری شده است. معمولا همه صندوق های فروشگاهی را می توان به سخت افزارهای زیر متصل کرد:

بارکدخوان

بارکدخوان یک ابزار فروشگاهی است که به صندوق فروشگاهی متصل می شود و با خواندن بارکد محصولات مختلف، اطلاعات آن را به سیستم وارد می کند یا در فیش خرید مشتری ذکر می کند.

بارکدخوان ها ممکن است از طریق یک سیم به دستگاه متصل شوند یا اتصال آن ها به صورت بی سیمی باشد.
این ابزارها همچنین در انواع مختلفی موجود هستند که بعضی از آن ها تنها بارکدهای خطی را بازخوانی می کنند، اما گروهی دیگر این قابلیت را دارند که انواع بارکد مربعی یا مستطیلی را بخوانند.

کالر آیدی

کالر آیدی یکی دیگر از سخت افزار های فروشگاهی است که با اتصال دوجانبه به خط تلفن و صندوق فروشگاهی، اطلاعات خطی را که در حال تماس است روی مانیتور دستگاه نشان می دهد و در صورت تمایل می تواند آن اطلاعات را در حافظه دستگاه ذخیره کند.

فیش پرینتر

فیش پرینترها را می توان به عنوان یک سخت افزار فروشگاهی به کامپیوتر فروشگاه متصل کرد تا پس از وارد کردن اطلاعات در سیستم، ذکر جزئیات آن ها و محاسبه قیمت نهایی، یک نسخه از فیش خرید در اختیار مشتری قرار گیرد.
اندازه این پرینترها در مقایسه با پرینترهای خانگی بسیار کوچک تر است و تمام اطلاعات خرید را با پرینت رسیدهای خرید روی رول های کاغذ موجود در دستگاه نمایش می دهند.

فیش پرینتر صندوق فروشگاهی

کارتخوان

از دیگر سخت افزارهایی که قابل اتصال به صندوق فروشگاهی است، می توان به انواع کارتخوان اشاره کرد. کارتخوان ها به دو شکل ثابت یا سیار مورد استفاده قرار می گیرند که کار اصلی آن ها اتصال به شبکه بانکی و انتقال پول از حساب صاحب کارت به حساب فروشگاه است.

هر کدام از آن ها خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند. انواع کارتخوان ثابت عبارت هستند از:

  • کارتخوان Wi-Fiکه قابلیت انتقال پول را تنها از طریق اتصال به شبکه وای فای خواهد داشت.
  • کارتخوان تلفنی که با اتصال به خط تلفن ثابت به شبکه بانکی متصل می شود.
  • کارتخوان شبکه ای که با اتصال به شبکه اینترنت به سیستم بانکی متصل خواهد شد.
  • کارتخوان POS که به صندوق فروشگاهی وصل می شود و علاوه بر انتقال پول، رسید آن را نیز چاپ می کند.

کارتخوان های سیار نیز که محدود به مکان مشخصی نمی شوند و قابل حمل به نقاط مختلفی هستند در یکی از دسته های زیر جای می گیرند:

  • کارتخوان اندرویدی که پیشرفته ترین نوع کارتخوان است و با داشتن سیستم عامل اندروید از امکانات بسیار زیادی مانند دوربین، بارکدخوان، پرینت فیش و موارد دیگر برخوردار است کاربر را به استفاده از سایر سخت افزار های فروشگاهی بی نیاز می کند.
  • کارتخوان موبایلی که ظاهری شبیه به تلفن همراه دارد و از طریق بولوتوث به تلفن همراه وصل می شود تا اطلاعات مالی را از کارتخوان به موبایل انتقال دهد.
  • کارتخوان سیم کارتی که با استفاده از یک سیم کارت به سیستم انتقال پول بانکی متصل می شود.

لیبل پرینتر

در فروشگاه های بزرگ با تنوع بالای محصولات، به یک لیبل یا بارکد خاص برای هر محصول احساس نیاز می شود که با استفاده از آن محصولات به مصرف‌ کنندگان معرفی شوند.

لیبل پرینتر یک سخت افزار فروشگاهی است که به صورت صنعتی یا رومیزی اقدام به پرینت لیبل ویژه برای هر محصول می کند.

 

ترازوی دیجیتال

اختراع ترازوهای دیجیتال یک انقلاب مهم در زمینه خرید و فروش محسوب می شود. این ترازوها معمولا خود حافظه محدودی دارند که برای ثبت قیمت بعضی از اقلام مهم مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مزایای مهم ترازوهای دیجیتالی امکان محاسبه دقیق وزن محصولات براساس گرم است. این ترازوها همچنین قابلیت اتصال به صندوق فروشگاهی را دارند و از این راه محاسبه قیمت ها و صدور فیش نهایی را سرعت می بخشند.

کشوی پول

یکی از نکاتی که در فروشگاه ها اهمیت بسیار زیادی دارد نگهداری وجه نقد و سامان دهی آن ها است. در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشور ما هنوز از پول نقد به عنوان ابزار معامله استفاده می کنند و این نکته باعث اهمیت حفظ و نگهداری آن شده است.

کشوی پول در دو مدل مکانیکی و الکتریکی ساخته می شود که مدل مکانیکی آن به وسیله یک کلید قفل می شود. اما مدل الکتریکی کشوی پول یک سخت افزار فروشگاهی است که با اتصال به صندوق فروشگاهی، باز کردن آن تنها از طریق رایانه امکان پذیر است.

سخن نهایی

سخت افزارهای فروشگاهی ابزارهای دیجیتالی هستند که در بسیاری از موارد تمام امور صندوقداری و حسابداری یک فروشگاه را با اتصال به صندوق فروشگاهی مرکزی و پشتیبانی نرم افزارهای حسابداری آسان می کنند.

این سخت افزارها معمولا اموری مانند محاسبه قیمت، اعلام موجودی فروشگاه، انتقال پول، نگهداری وجوه نقد، چاپ رسید و کارهای دیگر را به شکل کاملا دیجیتالی و الکترونیکی انجام می دهند و موجب سهولت در امر صندوقداری خواهند شد. و وجود آن در فروشگاه های فیزیکی کمک شایانی به امر صندوقداری می کند. همچنین اگر کسب و کار اینترنتی دارد، می توانید با مطالعه مقاله سرویس های ایرانی برای شروع و توسعه‌ یک کسب وکار اینترنتی با سرویس های متعددی برا توسعه کسب و کار اینترنتی خود آشنا شوید.

 

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید