درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ
راه های تبلیغات آنلاین

راه های تبلیغات آنلاین برای کسب و کارها

تیم محتوایی پی‌پینگ در کسب و کار ۱۴۰۲/۰۸/۰۲

 

از زمان ظهور شبکه جهانی اینترنت، بسیاری از کارهای ضروری و مهم که قبلا فقط به شکل حضوری انجام می شدند، به صورت آنلاین و غیر حضوری تغییر یافتند. در واقع اینترنت یکی از بزرگترین تغییرات تاریخ را در زندگی افراد و سازمان ها و ایجاد کرد که یافتن چنین تغییر مشابهی بعد از آن، بسیار مشکل است. یکی از مهمترین کارهایی که با شکل‌گیری اینترنت و گسترده شدن آن شکل آنلاین به خود گرفت، کار تبلیغات است. 

در حقیقت تبلیغاتی که زمانی با نصب بیلبورد در جاده ها، پخش تبلیغ در تلویزیون و روش های قدیمی دیگر انجام می شد، امروز کاملا تغییر یافته است.

این صنعت چنان در سال های اخیر گسترده شده است که هدف و دلیل بعضی وب سایت ها از صرف هزینه بالا و تاسیس سایت، صرفا انجام تبلیغات اینترنتی است. اما این امر چه ویژگی خاصی دارد که تا این حد در دل صاحبان کسب و کار جا باز کرده است؟

در این مقاله قصد داریم با ارائه مقداری اطلاعات مفید در مورد تبلیغات آنلاین و مزایای آن، تا حدودی جواب پرسش بالا را ارائه دهیم.

اگر کسب و کار جدیدی را شروع کرده اید و نمی دانید چگونه به بهترین روش آن را تبلیغ کنید، حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تبلیغات آنلاین چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف جامع و تخصصی از تبلیغات آنلاین ارائه دهیم، باید بگوییم تبلیغات آنلاین عبارت است از هنر استفاده از اینترنت به عنوان یک وسیله ارتباطی برای ارسال پیام های تبلیغاتی به یک مخاطب شناسایی شده و هدف گذاری شده.

اما از آن جایی که تعریف بالا کمی خشک و غیر قابل فهم به نظر می رسد، بهتر است تعریف ساده تری از تبلیغات آنلاین داشته باشیم.

تبلیغات آنلاین یعنی صاحبان کسب و کار با استفاده از فضای اینترنت و دنیای مجازی، ابتدا مخاطبان خود را شناسایی می کنند و سپس با هدف گذاری آن ها، تبلیغات خود را در اینترنت به شکلی منتشر می کنند که عمدتا مورد توجه مخاطب هدف گذاری شده قرار گیرند.

بهتر است با یک مثال این تعریف را شفاف تر کنیم. زمانی که یک شرکت هواپیمایی تبلیغ خود را در وب سایت مهاجرتی قرار می دهد، در حال استفاده از تبلیغات آنلاین و هدف قرار دادن مخاطب مورد نظر است. چرا وب سایت مهاجرتی؟ جواب ساده است، چون افرادی که به این وب سایت ها مراجعه می کنند قصد مهاجرت دارند و به احتمال زیاد دنبال بلیط هواپیما خواهند گشت.

توجه به این نکته ضروری است که به همان اندازه که تبلیغ آنلاین برای مخاطب هدف مربوطه نتیجه بخش است، تبلیغ برای مخاطبی که هیچ ربطی به نوع کسب و کار شما ندارد، بی فایده خواهد بود.

فرض کنید یک فست فود با غذاهای چرب و پر کالری، تبلیغ رستوران خود را در وب سایت تغذیه سالم قرار دهد. مسلما این رستوران بازدهی خوبی دریافت نمی کند، چون افرادی که به وب سایت های تغذیه سالم مراجعه می کنند تصمیم خود را برای تغییر برنامه غذایی و کنار گذاشتن چربی و کالری گرفته اند.

تبلیغات آنلاین راهکار بسیار مناسبی برای بالا بردن ترافیک وب سایت و قرار دادن یک برند خاص در معرض دید مخاطب است، اما اولین و مهمترین هدف تبلیغات آنلاین این است که مخاطب را قانع و ترغیب کند کار خاصی مانند ثبت خرید را انجام دهد.

همانطور که می توان حدس زد، این روش نوین که می تواند بسیاری از صاحبان کسب و کارهای جدید را به هدف خود از ایجاد کسب و کار برساند، مزایای بسیار زیادی نسبت به تبلیغات آفلاین دارد که در ادامه به تعدادی از مهمترین آن ها اشاره می کنیم.

مزایای تبلیغات آنلاین بر آفلاین

تبلیغات آنلاین مزایای زیادی نسبت به تبلیغات آفلاین و قدیمی ارائه می دهد که ذکر تمام آن ها در این مقاله جای نمی گیرد. بنابراین در ادامه به تعدادی از مهمترین مزیت های استفاده از این نوع تبلیغات اشاره خواهیم کرد.

وابسته نبودن به منطقه جغرافیایی

اولین و احتمالا مهمترین مزیت تبلیغات اینترنتی، محدود نبودن آن به منطقه جغرافیایی است که کار صاحبان کسب و کار را بسیار راحت کرده است.

تصور کنید قبل از شروع عصر تبلیغات آنلاین، فردی در یک نقطه در دنیا کسب و کاری را شروع می کرد که بخش عمده مشتریان آن در نقطه دیگری از دنیا حضور داشت.

این فرد با استفاده از تبلیغات فیزیکی نمی توانست به مخاطبان خود دسترسی پیدا کند و با استفاده از تلویزیون و رادیو نیز امکان هدف گذاری در گوشه دیگر دنیا بسیار کم بود.

اما امروزه به لطف گستردگی سریع اینترنت در گوشه به گوشه کره زمین، تنها با یک کلیک می توانید کسب و کارهای نقطه دیگری از دنیا را ببینید و از آن خرید کنید. همین موضوع به تنهایی صاحبان کسب و کار را برای استفاده از تبلیغات آنلاین قانع می کند.

یکی دیگر از مزایایی که وابسته نبودن تبلیغات آنلاین به محدوده جغرافیایی در اختیار افراد قرار می دهد، این است که کاربران هر زمان بخواهند می توانند تنها با یک کلیک به وب سایت شرکت یا کسب و کار مورد نظر مراجعه کرده و محصول مورد نیاز خود را خریداری کنند.

بهتر است بدانید لزوم مراجعه به فروشگاه برای خرید قبل از شیوع استفاده از اینترنت، بسیاری از مشتریان را از خرید صرف نظر می کرد. اما امروز شرایط فرق کرده است و به لطف این شبکه جهانی، می توان بدون هدر دادن زمان و هزینه خرید را انجام داد.

قیمت پایین تبلیغات آنلاین

دومین مزیت مهم استفاده از تبلیغات آنلاین، کمتر بودن هزینه آن نسبت به تبلیغات آفلاین است. یکی از مطالعات انجام شده در این مورد نشان داد که جذب مشتری با استفاده از تبلیغات آنلاین مانند رسانه های اجتماعی، بلاگری یا سئو، 61 درصد هزینه کمتری نسبت به تبلیغات آنلاین برای صاحبان کسب و کار دارد.

در بخش های بعدی مقاله، هزینه تبلیغات آنلاین و آفلاین را به تفصیل بررسی می کنیم و خواهیم دید با تبلیغات آنلاین چه مقدار صرفه جویی در هزینه ها ایجاد خواهد شد.

اینترنت به عنوان رایج ترین روش بررسی شرکت ها

طی مطالعات انجام شده و نظرسنجی از 1000 نفر مشتری، کاشف به عمل آمد که تقریبا تمام آن ها بررسی های خود را از شرکت مورد نظر به شکل آنلاین و از طریق وب سایت آن انجام می دهند.

بنابراین شما می توانید با طراحی یک وب سایت عالی و تبلیغات مناسب، مشتریان هدف را به سوی خود جذب کنید و پس از بررسی وب سایت شرکتتان توسط آن ها، سود زیادی در فروش های خود مشاهده کنید.

حضور در مکان های احتمالی توجه مشتری

امروزه بسیار مهم است که هر کجا مشتریان احتمالی شما نگاه می کنند، شما حضور داشته باشید که تبلیغات اینترنتی این امکان را کاملا فراهم می کنند.

به این منظور، شرکت شما نیاز به یک حضور همه جانبه در تمام مکان های احتمالی فضای مجازی دارد. در تحقیقات انجام شده، محققان دریافته اند که مشتریان به روش های مختلفی در فضای مجازی دنبال کسب و کار مورد نظر می گردند، شامل موتور جستجو، خواندن نظرات آنلاین، در رسانه های اجتماعی، وبینارها و تعدادی راه های دیگر.

به این ترتیب شما می توانید با حضور همه جانبه در تمام مراکز توجه مخاطبان خود، تعداد بیشتری از آن ها را جذب کسب و کار خود کنید و اجازه ندهید به سوی رقیبان در صنعت مشابه جذب شوند.

تمرکز روی مشتری هدف

امکان تمرکز روی هدف با تبلیغات آنلاین

تبلیغات قدیمی و آفلاین مانند رادیو، تلویزیون، بیلبوردها و موارد دیگر هیچ شانسی را برای تسلط کسب و کار روی مخاطب هدف خود ارائه نمی دهند.

قبل از گستردگی قابل توجه اینترنت، صاحبان کسب و کار تبلیغ خود را به یکی از روش های ذکر شده برای تعداد بسیار بالایی از مخاطبان منتشر می کردند که ممکن بود از بین آن ها، تعداد بسیار کمی مخاطب هدف آن ها باشد و به این ترتیب علی رغم هزینه بالا، بازدهی بسیار پایینی داشت.

اما امروز با استفاده از تبلیغات آنلاین و هدف گذاری شده مختص به نوع مخاطب، با صرف هزینه بسیار پایین می توان فقط روی مخاطب هدف تمرکز و بخش عمده آن ها را جذب کرد.

قابلیت اندازه گیری تبلیغات آنلاین

یکی دیگر از مزیت های مهم استفاده از تبلیغات آنلاین برای کسب و کارها، قابل اندازه گیری بودن آن است. صاحبان کسب و کار می توانند با استفاده از ابزارهای تحلیل و بررسی آنلاین، دریابند چه راهکارهای تبلیغاتی نتیجه بخش هستند و استفاده از کدام راهکارها بازدهی ندارد.

این قابلیت همچنین می تواند داده های ارزشمندی مبنی بر مخاطب هدف و علایق آن در اختیار شما قرار دهد تا بهتر بتوانید با تبلیغات خود آن ها را جذب کنید.

دریافت کامل بازخوردها

دریافت بازخوردها از سمت مخاطبان و مشتریان، یکی دیگر از مزیت های مهم تبلیغات آنلاین است. با استفاده از این مزیت، شما این فرصت را خواهید داشت که تمام بازخوردهای مهم را از سمت مخاطبان خود دریافت کرده و تلاش کنید بر اساس آن ها، راهکارهای خود را تغییر و توسعه دهید.

این مزیت در تبلیغات آفلاین در سطح بسیار کمی وجود داشت یا اصلا مشاهده نمی شد. زیرا صاحبان کسب و کار ارتباط مستقیمی با مشتریان خود نداشتند و بنابراین نمی توانستند بازخورد تبلیغات و خدمات خود را دریافت کنند.

صرفه جویی در زمان

صرفه جویی در زمان با تبلیغات آنلاین

آخرین مزیتی که می خواهیم به عنوان یکی از مهمترین مزیت های استفاده از تبلیغات آنلاین در مقایسه با آفلاین بررسی کنیم، صرفه جویی در زمان با استفاده از این نوع تبلیغ است.

بر خلاف تبلیغات قدیمی و آفلاین، راه اندازی و به کار گیری تبلیغات آنلاین بسیار سریع تر انجام می شود. به طوری که تنها در چند ساعت می توانید یک تبلیغ در رسانه اجتماعی، ایمیل یا هر کدام از کانال های تبلیغاتی قرار دهید.

مقایسه هزینه های تبلیغات آنلاین و آفلاین

در بخش های قبل اشاره شد که تبلیغات آنلاین نسبت به تبلغات آفلاین هزینه بسیار کمتر با مزایای بسیار بیشتری دارند که تعدادی از مهمترین آن ها را ذکر کردیم.

اگر بخواهیم این دو روش تبلیغاتی را مقایسه کنیم، باید بگوییم صاحبان کسب و کار با هزینه ای کمتر از نصف هزینه های آفلاین، می توانند بازدهی بیشتری به وسیله تبلیغات آنلاین دریافت کنند.

بهتر است با ذکر مثال، این موضوع را روشن کنیم. تبلیغات تلویزیونی را به عنوان یکی از رایج ترین روش های تبلیغ آفلاین و نصب تبلیغ در پر بازدیدترین سایت های داخلی را به عنوان پر طرفدارترین روش تبلیغ آنلاین در نظر می گیریم.

البته قبل از مقایسه باید دقت داشته باشید که تعرفه تبلیغ در شبکه های تلویزیونی، بسته به مدت زمان آن، نوع شبکه و برنامه در حال پخش متغیر است و ما متوسط میزان آن ها را در نظر می گیریم.

این موضوع درباره تبلیغات اینترنی نیز صادق است، یعنی شما برای اقدام به تبلیغات اینترنتی بسته به میزان بازدید وب سایت مورد نظر، باید هزینه های متفاوتی را بپردازید.

متوسط هزینه یک تبلیغ یک روزه در شبکه سه تلویزیون داخلی به عنوان یکی از پر بازدیدترین شبکه، حدود 1.033.545.000 تومان است.

 در حالی که برای قرار دادن همین تبلیغ در پر بازدیدترین وب سایت های ایرانی، مانند وب سایت های نمناک، بیتوته، عصر ایران و شما نیوز باید هزینه بسیار کمتری بپردازید. به هزینه تبلیغات آنلاین این وب سایت ها توجه کنید:

 • وب سایت نمناک: 1.200.000 تومان
 • وب سایت بیتوته: 1.853.280 تومان
 • وب سایت عصر ایران: 930.000 تومان
 • وب سایت شما نیوز: 330.000 تومان

همانطور که مشاهده می کنید، تبلیغات آنلاین علی رغم ارائه مزایای بسیار بیشتر و بهتر هزینه بسیار کمتر و مقرون به صرفه تری نسبت به تبلیغات آفلاین دارند و همین موضوع باعث ترغیب صاحبان کسب و کار به استفاده از این روش می شود.

روش های تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین با تمام مزایایی که به کاربران و صاحبان کسب و کار ارائه می دهد، محدود به یک روش نیست و راهکارهای زیادی برای استفاده از این نوع تبلیغ و معرفی خدمات و محصولات خود به کاربران وجود دارد.

در ادامه به 6 مورد از رایج ترین راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که صاحبان کسب و کار معمولا برای استفاده از تبلیغات آنلاین، از آن ها استفاده می کنند.

تبلیغ در رسانه اجتماعی

تبلیغات آنلاین در شبکه های اجتماعی

روش تبلیغ در رسانه های اجتماعی، یکی از آسان ترین و پر طرفدارترین شیوه های تبلیغ آنلاین است. شما می توانید تبلیغ کسب و کار خود را در طیف وسیعی از رسانه های اجتماعی، شامل اینستاگرام، فیسبوک، یوتیوب یا هر رسانه اجتماعی دیگری قرار دهید و بازدهی چشمگیری را مشاهده کنید.

امروزه صفحات زیادی در رسانه های اجتماعی وجود دارند که تبلیغات کسب و کارها را با قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به تبلیغات آفلاین قبول می کنند. شما همچنین با این روش می توانید با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل، بازدهی تبلیغات خود به بهترین شکل اندازه گیری کنید.

بازاریابی موتور جستجو

دومین روش تبلیغات آنلاین، بازاریابی موتور جستجو یا SEM محسوب می شود. در این روش تنها چیزی که نیاز دارید، یک عنوان برای آگهی به همراه فهرستی از کلمات کلیدی است.

روش عملکرد این روش به طوری است که وقتی کاربران کلمات کلیدی انتخاب شده را توسط شما در جستجو می کنند، تبلیغات شما برای آن ها نمایان می شود.

یکی از پر استفاده ترین ابزارهای مورد استفاده در این روش تبلیغاتی، گوگل ادز است که احتمالا تا کنون حداقل یک بار هنگام وبگردی با تبلیغات آن روبرو شده اید.

تبلیغات همسان

تبلیغات همسان یا نیتیو (Native advertising) یکی دیگر از روش هایی است که می توان به کمک آن، بازدهی زیادی دریافت کرد.

در این روش صاحبان کسب و کار باید محتواهای مفیدی را درباره صنعت حوزه فعالیت خود به کاربران ارائه دهند و در بطن آن، تبلیغ را ارائه دهند که رایج ترین فضا برای ارائه این نوع محتوا، وبلاگ است.

البته نکته قابل توجه در تبلیغات نیتیو این است که نباید صرفا به خاطر تبلیغات محتوای بی ارزش تولید کرد، بلکه در این روش محتوا باید مطالب و نکات مفیدی را به کاربران ارائه دهد.

بازاریابی ایمیل

انجام تبلیغات آنلاین با استفاده از ایمیل، از قدیمی ترین روش های تبلیغ آنلاین است و همچنین از مهمترین آن ها به شمار می رود. اهمیت ایمیل مارکتینگ به این خاطر است که صاحبان کسب و کار باید همواره ارتباط خود را با مشتریان و مخاطب از طریق ایمیل حفظ کنند.

تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که تبلیغات اینترنتی که با استفاده از ایمیل انجام می شوند، باعث صرفه جویی زیادی در هزینه خواهند شد و دلیلش هم مشخص است.

از آن جایی که هزینه جذب مشتری 7 برابر بیشتر از هزینه ای است که باید روی حفظ مشتری سرمایه گذاری کنید، افزایش وفاداری مشتریان نسبت به کسب و کار می تواند تاثیر زیادی در حفظ بودجه شما داشته باشد. تعدادی از رایج ترین سرویس های ایمیل مارکتینگ به شرح زیر هستند:

 • MailChimp
 • mailerlite
 • Constant Contact
 • AWeber
 • ConvertKit
 • GetResponse
 • Campaign Monitor
 • Active Campaign

تبلیغات نمایشی

یکی دیگر از رایج ترین روش های تبلیغات آنلاین، تبلیغات نمایشی یا بنری است که روزانه در وب سایت های پر بازدید شاهد آن هستید. در روش تبلیغات بنری، بنر کسب و کار، وب سایت، محصول، خدمات یا هر چیز دیگری که می خواهید آن را تبلیغ کنید در وب سایت مورد نظر قرار می گیرد.

میزان هزینه این نوع تبلیغات آنلاین معمولا به شکل کلیکی (CPC) یا به ازای هر هزار نمایش محاسبه می شود و امروزه بزرگترین شبکه تبلیغات نمایشی، گوگل ادز به حساب می آید.

تبلیغات موبایل

با وجود استفاده بیش از پیش کاربران از موبایل و گوشی های هوشمند، تعجبی ندارد که این وسیله ها تبدیل به یکی از اصلی ترین روش های تبلیغات آنلاین شده اند.

البته با توجه به این موضوع ضروری است که با توجه به گسترش زیاد روش تبلیغات موبایل، باید تبلیغ خود را طوری طراحی کنید که برای مخاطب جذاب باشد و توجه او را جلب کند.

این نوع تبلیغ آنلاین از روش هایی مانند اپلیکیشن های موبایلی، اعلان های تبلیغ و پیامک های تبلیغاتی استفاده می کند. 

روش های مختلفی برای درآمدزایی با گوشی وجود دارد که می توانید آن ها را  در بلاگ پست راه های کسب درآمد با گوشی  مطالعه کنید.

سخن نهایی

تبلیغات آنلاین که امروزه به یکی از اصلی ترین روش های تبلیغات و بازاریابی تبدیل شده اند، مزایای زیادی را به صاحبان کسب و کار ارائه می دهند که مهمترین آن ها، هزینه بسیار پایین آن ها در مقایسه با مزایایی است که در اختیار کاربر قرار می دهند.

این روش تبلیغ به انواع مختلفی تقسیم می شود که رایج ترین آن، تبلیغات بنری است که هر روز با ورود به تقریبا هر وب سایتی، می توان این نوع تبلیغ را مشاهده کرد.

تبلیغات آنلاین روش های زیاد دیگری نیز دارند که شما می توانید بسته به نیازها و بودجه خود، یکی از آن ها را به دلخواه انتخاب کنید.

 

مطالب پیشنهادی


ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید