درگاه پرداخت اختصاصی پی‌ پینگ

درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

تیم محتوایی پی‌پینگ در کسب و کار ۱۴۰۰/۰۲/۲۹

درگاه پرداخت اینترنتی، جزئی جدا ناپذیر و غیر قابل انکار کسب‌وکارهای اینترنتی هستند. اما چرا؟ تصور کنید شما خواهان خرید محصولی از یک فروشگاه اینترنتی هستید و آن فروشگاه اینترنتی، درگاه پرداخت نداشته باشد. شما باید به نحوی با ارائه‌دهنده محصول مورد نظرتان ارتباط بگیرید و سپس هزینه را کارت به کارت یا نهایتا به صورت نقدی به ارائه‌دهنده پرداخت کنید. این مسئله  می­‌تواند هم برای فروشنده و هم برای شما بسیار ناخوشایند باشد. چرا که وقت زیادی از شما و فروشنده می­‌گیرد، و هم باری مضاعف روی دوش مسئولان پشتیبانی می­‌گذارد. سناریوی ذکر شده، می ­تواند پاسخی به سوال “چرا به درگاه پرداخت اینترنتی نیاز داریم؟” باشد. در این مقاله قصد داریم درگاه پرداخت اینترنتی، انواع آن و نحوه دریافت آن را مورد بررسی قرار دهیم.

درگاه پرداخت چیست؟

درگاه پرداخت، یک سرویس مالی است که عملیات پردازش پرداخت‌های مستقیم را برای دارندگان کسب و کار الکترونیکی، خرید اینترنتی، انتقال پول، پرداخت قبوض و جرایم رانندگی و… را انجام می‌­دهد. مراحل و چگونگی کارکرد درگاه پرداخت در ایران، به بیان ساده، به صورت زیر است:

 1. مشتری، محصول یا خدمت مورد نظر خود را انتخاب نموده و برای پرداخت آن، به صفحه پرداخت که تحت دامنه شاپرک است، هدایت می‌­شود.
 2. مشتری در صفحه پرداخت اطلاعات مورد نیاز اعم از شماره کارت، رمز دوم، کد اعتبارسنجی (cvv2) و تاریخ انقضاء کارت را وارد می­‌کند.
 3. اطلاعات مشتری رمزگذاری شده و به ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) فرستاده می­‌شود.
 4. اگر فرآیند احراز هویت موفقیت آمیز باشد، بانک صادرکننده کارت با توجه به موجودی حساب، درخواست را تایید یا رد می­‌کند.
 5. در نهایت، پاسخ احراز هویت توسط PSP به وب‌سایت پذیرنده (فروشگاه اینترنتی) ارسال می‌­گردد.
 6. مبلغ پرداخت از دارنده حساب کسر شده و در اختیار شاپرک قرار می­‌گیرد.
 7. شاپرک در سیکل های مشخصی، مبالغ را به صورت تجمیعی به حساب  پذیرنده در بانک مقصد واریز می‌­نماید.

درگاه شاپرک؛ شبکه الکترونیکی پرداخت کارت

شاپرک، در سال 1389 به منظور سامان بخشیدن به حوزه پرداخت الکترونیک به وجود آمد. وظیفه این شرکت، ایجاد وحدت فرماندهی و نظارت بر تمامی پرداخت‌های الکترونیکی به طرق مختلف در شبکه بانکی کشور است. ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت ملزم به فعالیت بر طبق مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی از طرف شاپرک هستند.

انواع درگاه پرداخت

اصولا این درگاه ها از دو طریق داخلی یا ارزی بودن و واسط یا غیرواسط بودن تقسیم بندی می شوند.

درگاه پرداخت اینترنتی در ایران

درگاه پرداخت‌های اینترنتی در ایران نیز به دو دسته تقسیم می­‌شوند:

 • درگاه‌های پرداخت مستقیم (PSP)
 • درگاه‌های پرداخت واسط (پرداخت‌یار)

 درگاه‌های مستقیم (PSP)

شرکت‌های  Payment Service Provider یا به سرواژه PSP، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت هستند. از شرکت‌های PSP رسمی فعال در ایران می­‌توان به شرکت به‌پرداخت ملت، شرکت پرداخت الکترونیک سداد و… اشاره کرد.

درگاه‌های واسط

شرکت‌های پرداخت یار، شرکت‌هایی هستند که با PSP ها قرارداد می­‌بندند و درگاه‌های پرداخت آنان را به مشتریان خود ارائه می‌­کنند. تفاوت شرکت های PSP و پرداخت یار، در کسب مجوزها و فرآیندهای پیچیده‌ی اداری و زمان‌بری است که صاحبان کسب‌وکار باید آنها را طی کند تا درگاه پرداخت مستقیم را دریافت نماید.

برای مقایسه بهتر درگاه‌های واسط و مستقیم، مقاله تفاوت درگاه واسط و درگاه مستقیم را مطالعه کنید.

شرایط و الزامات دریافت درگاه پرداخت PSP، بدین شرح است:

 • داشتن وب‌سایت رسمی و فعال به منظور فروش خدمات یا کالا
 • اخذ نشان نماد اعتماد الکترونیکی(اینماد) کسب و کارهای اینترنتی از طریق آدرس enamad.ir
 • داشتن حساب بانکی نزد یکی از شعب بانک‌های عضو شبکه شتاب
 • داشتن مدارک هویتی مورد نظر جهت متقاضیان حقیقی و حقوقی
 • دارا بودن مجوزهای شغلی معتبر حقوقی و حقیقی (پروانه کسب و یا جواز کار) مرتبط با فعالیت مورد نیاز در اینترنت و نیز اقامتگاه قانونی
 • دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی
 • رعایت قوانین عمومی کشور و قانون تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران
 • عدم منع فعالیت از نظر نظام بانکی کشور
 • دارا بودن وب‌سایت آماده جهت فروش اینترنتی
 • ارتباط بین زمینه فعالیت سایت و شرح فعالیت‌های مشخص شده در مجوزهای شغلی

درگاه پرداخت واسط پی‌ پینگ؛ راهکار جامع پرداخت کسب و کارها

اما شرایط برای گرفتن درگاه غیر مستقیم(واسط) به مراتب آسان تر است و نیازی به اخذ اینماد نیست. ضمن اینکه، با داشتن درگاه واسط پی پینگ، می­‌توانید تراکنش پایدار و بدون قطعی داشته باشید و از راهکارهای جامع مالی پی پینگ مانند امکان تعریف آیتم مالی برای محصولات خود و تخصیص دادن کد تخفیف، فاکتور زمان بندی شده آنلاین و گزارشگیری حرفه‌ای از فاکتورهای صادر شده و میزان فروش را در اختیار داشته باشید. برای گرفتن درگاه پرداخت واسط پی پینگ، کافیست در سایت درگاه پرداخت پی‌پینگ ثبت نام کرده و اطلاعات درخواستی را پر کنید و درگاه خود را دریافت کنید.

درگاه پرداخت پی پینگ

چگونه از درگاه پرداخت اینترنتی مطمئن شویم؟

نحوه تشخیص درگاه پرداخت جعلی، به صورت زیر است:

تصویر قفل در کنار آدرس درگاه پرداخت اینترنتی:

در اغلب مرورگرها در کنار آدرس صفحات پرداخت مجاز، قفلی به شکل نمایش داده شده در تصویر نمایان می­‌گردد:

قفل امنیتی درگاه پرداخت مستقیم و یا قفل امنیتی درگاه پرداخت مستقیم.

 

توجه کنید که عدم نمایش تصویر قفل و یا نمایش قفل به رنگ قرمز یا با خط قرمز و یا پیغام خطا با مضمون خطای امنیتی و یا خطای SSL هنگام بارگذاری صفحه درگاه پرداخت، از نشانه‌های درگاه‌های غیرمجاز و ناامن است.

توجه به آدرس صفحه (URL) :

توجه کنید که آدرس صفحه پرداخت اینترنتی، تنها  با کلمه https شروع و صرفاً با عبارت shaparak.ir (شاپرک دات آی آر) به پایان می‌رسد. به یاد داشته باشید که حرف S در https به معنی امن بودن ارتباط مشتری با سایت است. توجه کنید که برخی از سایت‌های جعلی ابتدای آدرس صفحه پرداختی آنان از http استفاده می­‌شود.

آدرس درگاه‌های پرداخت اینترنتی به شرح زیر است:

ردیف

نام شرکت ارائه دهنده پرداخت (PSP)

آدرس درگاه شرکت ارائه دهنده پرداخت

1

آسان پرداخت پرشین

https://asan.shaparak.ir

2

به پرداخت ملت

https://bpm.shaparak.ir

3

تجارت الکترونیک پارسیان

https://pec.shaparak.ir

4

تجارت الکترونیک پارسیان

https://pecco.shaparak.ir

5

پرداخت الکترونیک سامان

https://sep.shaparak.ir

6

پرداخت الکترونیک سامان

https://sep2.shaparak.ir

7

پرداخت الکترونیک پاسارگاد

https://pep.shaparak.ir

8

پرداخت نوین آرین

https://pna.shaparak.ir

9

پرداخت الکترونیک سداد

https://sadad.shaparak.ir

10

کارت اعتباری ایران کیش

https://ikc.shaparak.ir

11

فن آوا کارت

https://fanava.shaparak.ir

12

فن آوا کارت

https://fcp.shaparak.ir

13

پرداخت الکترونیک سپهر

https://mabna.shaparak.ir

14

سایان کارت

https://pas.shaparak.ir

15

الکترونیک کارت دماوند

https://ecd.shaparak.ir

مطابق آنچه ذکر شد،  آدرس صفحه درگاه پرداخت اینترنتی با https شروع و با shaparak.ir تمام می­‌شود. بنابراین از ورود اطلاعات کارت خود در صفحاتی که مغایر نکات ذکر شده است، همانند Shaaparak.ir، Shapaaarak.ir و … خودداری نمایید و از فیشینگ جلوگیری کنید.

چگونه از امنیت درگاه واسط مطمئن شویم؟

امنیت درگاه پرداخت‌های واسط مشابه درگاه پرداخت‌های مستقیم است. اما تنها تفاوت آن در زمانی است که به صفحه پرداخت هدایت می‌­شوید. مطابق تصاویر زیر، معمولا برای پرداخت هزینه بابت محصول یا خدمتی به ارائه‌دهنده، ابتدا شما وارد سایت درگاه پرداخت واسط شده و سپس به صفحه پرداخت هدایت می­‌شوید.

صفحه پرداخت آیتم مالی پی پینگ

صفحه پرداخت آیتم مالی پی پینگ

همانگونه که در تصویر مشاهده می­‌کنید، تمام نکات ذکر شده درمورد چگونگی تشخیص درگاه پرداخت جعلی اعم از نمایش قفل و وجود https در ابتدای آدرس سایت، نیز در درگاه پرداخت پی پینگ رعایت شده است. با کلیک بر روی پرداخت، پس از پر کردن اطلاعات خواسته شده، شما به  صفحه پرداخت هدایت می­‌شوید.

 

صفحه پرداخت PSP

صفحه پرداخت PSP

در صفحه پرداخت هم می‌­توانید نکات امنیتی ذکر شده را با تصویر فوق مقایسه و از جعلی نبودن درگاه، اطمینان حاصل فرمایید.

درگاه پرداخت ارزی

درگاه پرداخت ارزی سرویسی است که به صاحبان کسب‌وکار و کارکنانی که کارفرمای خارجی و بین‌المللی دارند، امکان انجام انواع پرداخت‌های بین‌المللی را می‌­دهد. با توسعه کسب‌وکارهای آنلاین و تمایل آنها به گسترش و ارائه خدمات و محصولات به سایر کشورها، نیاز به درگاه پرداخت بین‌المللی بیش از پیش احساس می­‌شود. درگاهی که کمک کند تا کاربران آن بتوانند بدون دغدغه، سرمایه و موجودی خود را به ارز مورد نظر تبدیل و در خرید و فروش و معاملات تجاری، استفاده کنند. از مطرح‌ترین درگاه پرداخت‌های ارزی در جهان می‌توان به Amazon Payments، Authorize.net، و Paypal اشاره نمود.

درگاه پرداخت واسط ارزی در ایران

متاسفانه به دلیل تحریم‌های وضع شده، پی پال به طور مستقیم به ایرانیان سرویس نمی­‌دهد و سال‌هاست تراکنش‌های مالی میان درگاه های پرداخت ریالی و ارزی با دشواری مواجه است. این بدین معناست که ایرانیان با کارت‌های بانکی خود امکان جابه‌جایی پول از درگاه‌های ارزی را ندارند و بالعکس، امکان انتقال پول با کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند مسترکارت و ویزاکارت از طریق درگاه‌های ریالی وجود ندارد. اما سرویس‌های واسط مختلفی همانند یک پی (yekpay) در صدد برطرف کردن این مشکل برآمده اند. به طوری که میتوان از طریق این شرکت‌های واسط، حساب پی پال و یا حتی حساب پی پال وریفای شده دریافت کرد.

درگاه پرداخت ارز دیجیتال

درگاه پرداخت رمزارزی، درگاهیست که که تراکنش‌ها بسته به درگاه و پذیرنده می‌تواند از طریق رمز ارزهایی مانند بیت کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum)، دوج کوین (Dogecoin)، تتر (Tether) و… باشد. نکته‌ای که باید حتما به آن آگاه باشید این است که رمز ارزها همانند پول نقدی که تا به حال با آنها کار کردیم دارای ارزش ثابتی نیستند. بلکه قیمت رمزارزها همانند قیمت سهام متغیر است. اما قبل از توضیح بیشتر درمورد درگاه پرداخت آن، بهتر است با فلسفه وجود رمزارزها بیشتر آشنا شویم.

دنیا دارد به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود. در گذشته ای نه چندان دور، تمام دادوستدها، به صورت نقدی انجام می‌شد. با گذشت زمان، پول نقد کم کم به حاشیه رفت و جای خود را به کارت‌های اعتباری داد. این اولین قدم در مسیر دیجیتالی شدن پول بود که با استقبال زیادی روبه‌رو شد. به وسیله این کارت‌ها و اینترنت امکان پرداخت و واریز وجه بدون پول نقد و حضور در اماکن مختلف فراهم شد و درک ما از پول را به طور کلی تغییر داد. پس چطور نمی‌توان انتظار داشت، روزی پول دیجیتال وارد زندگی ما شود؟

سخن نهایی

 درگاه‌های پرداخت مستقیم، به دلیل داشتن نواقص، مشکلات و محدودیت‌هایی که دارند، نمی‌توانند همه‌ی خواسته‌های پذیرندگان را برآورده کنند. درگاه‌ پرداخت واسط پی پینگ، در صدد حل این مشکلات و رفع محدودیت‌ها برآمده است. و با توجه به نیازهای صاحبان کسب و کار، راهکارهای متنوع بسیاری را ارائه داده است تا علاوه بر استفاده از امکانات و راهکارها، از داشتن درگاه پرداختی امن و سریع لذت ببرید. شما کافیست تا با ثبت نام در سایت درگاه پرداخت پی‌پینگ، درگاه اختصاصی خود را دریافت نمایید.

 

مطالب پیشنهادی


نظرات کاربران


مسعود احمدی

۰۰/۰۲/۲۹ ۱۵:۳۰

سلام. برای گرفتن درگاه باید کد اقتصادی داشت؟

میلاد باقری

۰۰/۰۲/۲۹ ۱۵:۴۲

آیا درست هست که درگاه های ارز دیجیتال رو بستن؟ بعد چجوری میشه خب؟

ارسال نظر

نام
نام خود را وارد کنید
ایمیل
ایمیل خود را وارد کنید